Baptista világtalálkozó hétezer résztvevővel

Tizenöt ország hétezer magyar ajkú baptistája adott egymásnak találkozót a hét végén Debrecenben, a Főnix Csarnokban. A 1992-es budapesti és a 2000-es nagyváradi világtalálkozót harmadikként követő mostani esemény a Magyar Baptisták Világtalálkozóinak (Mabavisz) eddigi sorában a legtöbb embert mozgatta meg. A III. Mabavisz résztvevői hitet tettek a vallásszabadság, az európai keresztény kultúra, a magyar baptisták összetartozása mellett és a nemzeti alapú szembenállások szítása ellen. A záráskor David Coffey, a Baptista Világszövetség elnöke egy ír mondásra hivatkozva úgy fogalmazott: a magyar baptisták „erősebbek a súlyuknál”, mert a számuktól elvárhatónál jóval nagyobb mértékben vannak jelen a háború és katasztrófa sújtotta helyeken, ott, ahol jószolgálatra, segítségre van szükség.

2006. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A multimédiás lehetőségekkel is élő, sok-sok közös énekléssel, Biblia-tanulmányozással és érdekfeszítő előadással tűzdelt világtalálkozó vasárnap közös nyilatkozat elfogadásával zárult, ami egyebek mellett hangsúlyozza: a magyar baptisták felemelik szavukat minden politikai üldöztetés, megkülönböztetés ellen. Ahogy az Európai Unió ernyője lehet a nemzeti indíttatású szembenállások megszüntetésének a Vajdaságban és Szlovákiában is. A dokumentum hangsúlyozza: az európai kultúra a kereszténységben gyökerezik, még akkor is, ha ezt az Európai Unió alkotmányában nem rögzítették.
A Mabavisz hét végi rendezvényeit ifjúsági találkozó előzte meg, amelyen nyolcszáz fiatal vett részt, majd csatlakozott az augusztus 4-én kezdődő világtalálkozó programjához, amelynek első, pénteki napja igazi ünneppel, a Baptista kulturális est rangos koncertjeivel zárult. A közös éneklésekkel tűzdelt, meghitt hangulatú hangversenyek színvonalát a Vox Nova Baptista Férfikar, a Baptista Központi Énekkar, a Baptista Harangzenekar, a brassói magyar Hozsanna Kórus és a Debreceni Musica Sacra kamarakórus produkciója is emelte. A regisztrált hétezer résztvevőhöz még nyolcszáz új érdeklődőt vonzott a vasárnapi nyitott evangelizáció, ahol a helyi szervezést végző Karancsi Jánosné szerint legalább félezer olyan ember volt jelen, akit – nem lévén baptista – a közös éneklés, a Biblia szentségének tisztelete, Jézus Krisztusba vetett hite és magyarságtudata vezérelt az igehirdetésre. A debreceni szervező az élmények hatására úgy fogalmazott: „Az embernek olyan érzése volt, mintha a magyarság szíve egyre inkább Debrecenben dobogna.”
A magyar baptista közösség viszonylag csekély létszámú, hiszen a magyar határokon belül húszezer, a Kárpát-medence egészét tekintve pedig kétszázezer tagot számlál. Mégis ott tudnak lenni mindenütt, ahol krízis van a világban, mindenütt, ahol segíteni kell az embereken. Erre volt kitűnő példa Srí Lanka, ahol a cunami után az egyház szeretetszolgálata árvaházat épített a hét végi találkozó szervezéséből is oroszlánrészt vállaló Szilágyi Attila vezetésével – emlékeztetett Mészáros Kálmán, a Magyar Baptista Világszövetség most leköszönt elnöke. A tisztséget két évig viselő új elnök, a detroiti Herjeczki Géza viszont arra figyelmeztetett: be kell látni, hogy voltak és lesznek olyan kevéssé szeretett határok, amelyek a magyar baptistákat elválasztják egymástól, ám a szeretetben lehetnek egyek, akárhol élnek is a világban. Érzéseit a közösséggel megosztva elmondta, jó lenne, ha nemcsak a magyar határoktól messze élők gondolnák úgy, hogy összetartoznak az óhazabeliekkel, de az itthoniak is elfogadnák: a messze élők is közéjük tartoznak.
A világszövetség szerepéről David Coffey elnök úgy fogalmazott: a szervezet a világ baptistáinak otthona, amihez 180 ország több mint százmillió híve tartozik, s mint ilyen, a világ egyik legnagyobb protestáns vallási közösségének számít. A felnőttkori keresztelkedést hirdető misszió 1609-ben indult, és elsők között állt ki a lelkiismeret szabadsága, a vallásszabadság mellett. E misszióra most is szükség van, sőt talán a XXI. század egyik legnagyobb kihívásaként lehet értékelni annak megoldását, hogy az emberek – a kibékíthetetlen hitbéli különbségek ellenére – képesek legyenek békében élni egymással – hangsúlyozta David Coffey, utalva arra is, hogy 2005-ben keresztény hitéért kétszázezer embernek kellett mártírhalált halnia. Az elnök megbecsüléssel szólt arról, hogy Magyarországon vallásszabadság van, ami a legszebb ajándék az ember számára. A tolerancia emberi, a szabadság pedig isteni ajándék, annak lehetősége, hogy az emberek tisztelhessék egymást – foglalta össze a baptista álláspontot David Coffey.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.