Tegnap járt le a pórul járt libatartók kedvezményes hitele harmadik részletének visszafizetési határideje. Mivel legtöbbjük nem tudott teljesíteni, azzal kell szembenézniük, hogy akár személyes vagyonuk is végrehajtóhoz kerülhet. Ezért a károsultak fórumot szerveztek a Debrecenben. A termelőket képviselő Ónodiné Demeter Éva elmondta: mivel a Hajdú-Bét felszámolásából mindeddig egy fillért sem láttak, gondjaikkal megkeresték Gyurcsány Ferencet, ám a miniszterelnök nem válaszolt támogatást kérő levelükre. Karsai József szocialista képviselő úgy vélte: a kormány, illetve az agrártárca a kedvezményes hitel garantálásával, valamint az EU által is engedélyezett egyszeri támogatással, amit tavaly fizettek ki a pórul járt tenyésztőkneknek, minden törvényes lehetőségét kimerítette. Lehetségesnek ítélte viszont az áfatörvény olyan módosítását, aminek eredményeképpen azok a tenyésztők, akik befizették az általános forgalmi adót a Hajdú-Bétnek kiállított számlák után, ám a számla ellenértékét nem kapták meg, visszaigényelhessék a befizetett adót.
A tenyésztők a fórumon elmondták: nem értik, hogyan lehetséges, hogy miközben a Hajdú-Bét könyveiben 2004 elején, vagyis a felszámolás kezdetekor 14 milliárdos követelésállomány és tízmilliárdos vagyon szerepelt, mindennek értékesítéséből csak 1,5 milliárd forint folyt be a felszámolóhoz? Karsai úgy nyilatkozott: a pénz megvan, útja a felszámoláskor készült dokumentumokban nyomon követhető, csak meg kell keresni. Felszólította a tenyésztőket, tegyenek feljelentést. Ám Bessenyei Lászlóné lemondta, 2003 decemberében, még a felszámolás megindulása előtt, feljelentést tettek a követelések fedezetének elvonása miatt, ám érdemben azóta sem történt semmi.
A tegnap ugyancsak Debrecenben tartózkodó Gráf József agrárminiszter nem cáfolta azt az értesülésünket, hogy az áfatörvény módosítása januárban érvénybe léphet, márciusban pedig pénzükhöz juthatnak azok, akik adókötelezettségüket teljesítették, ám a számla ellenértékét nem kapták meg a feldolgozótól, illetve annak felvásárlóitól. A miniszter kérdésünkre elmondta: tarthatatlan, hogy az agrárágazatot olyan pénzügyi befektetők rabolják végig, akik nem értenek a gazdálkodáshoz, viszont többszörös hasznot kívánnak bezsebelni. Ígéretet tett arra: az őszi ülésszakban olyan törvénymódosítást nyújtanak be a csődtörvényhez, ami szigorúan bünteti a visszaéléseket, s lehetetlenné teszi, hogy az, akit csaláson érnek, még egyszer „betehesse a lábát arra területre, ahol a visszaélést elkövette”.
Orbán Viktor: Irány Belgrád!