Hiller István tegnap megváltoztatta a Freedom Fighter 1956-os középiskolai vetélkedősorozat nyertesének jutalmát. A győztesek az eredeti úti cél Moszkva helyett Párizst kereshetik fel, ahol történelemtanárok kíséretében leróhatják kegyeletüket a Pére Lachaise temetőben Nagy Imre emlékművénél, a Magyar Intézetben pedig találkozhatnak a Franciaországban élő magyar emigrációval – áll az oktatási és kulturális tárca közleményében. Az oktatási miniszter magyarra fordíttatta a vetélkedősorozat angol nyelvű címét is, amely mától a Szabadságharcos – Freedom Fighter kettős néven fut tovább. Lapunk szerette volna megtudni, hogy Hiller milyen indokok miatt döntött a változtatás mellett, de az oktatási tárca nem volt hajlandó válaszolni erre vonatkozó kérdésünkre.
Emlékezetes, 2004. október 23-án Gyurcsány Ferenc és Hiller István MSZP-s pártelnök Budapesten Nagy Imre szobrát simogatta. Ekkor a miniszterelnök ezt az emlékezetes kijelentést tette: Imre, te mit tennél?
A Magyar Nemzet már július végén rákérdezett az oktatási tárcánál, hogy nem gondolkodik-e a sokak szerint cinikus és kegyeletsértő nyeremény úti céljának megváltoztatásán. Arra is kíváncsiak lettünk volna, az új miniszter egyetért-e azzal, hogy az egykori Szovjetunió területére vigyék „emlékezni” a magyar fiatalokat, abba az országba, amelynek harckocsijai és katonái ötven évvel ezelőtt vérbe fojtották a magyar forradalmat, de a tárca akkor sem válaszolt kérdéseinkre.
A többfordulós történelmi vetélkedő január 23-án kezdődött, és október 23-án ér véget. A verseny angol nyelvű elnevezéséről és a moszkvai nyereményútról még a Magyar Bálint szabad demokrata miniszter vezette oktatási tárca döntött. Az elnevezés már a vetélkedő indulásakor botrányt váltott ki. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kérte a tárcát, hogy adjon magyar nevet a programnak, Magyar Bálint azonban hajthatatlan volt. Az Európai Parlament magyar néppárti képviselői augusztus elején levélben tiltakoztak a cím és az úti cél ellen. Azt írták: a jó érzést sérti, hogy a győztes moszkvai utazást nyer. A képviselőcsoport az orosz főváros helyett Brüsszelbe és Strasbourgba hívta a nyerteseket. Ekkor már a nemzetközi sajtó is foglalkozott a moszkvai jutalomúttal, amelyről egybehangzóan negatív felhanggal írtak. A Reuters az „elég furcsa” kategóriába sorolta a hírt, amit több angol nyelvű internetes hírportál is átvett. A külföldi lapok emlékeztettek: fél évszázaddal ezelőtt magyarok százezrei lázadtak fel a Moszkva-barát kormányzat ellen, a szovjet katonák azonban pár héten belül elfojtották a forradalmat, megölve 2500 felkelőt.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?