Két számjegyű lenne a hiány

Dacára a kormányzati megszorító intézkedéseknek, a GDP-arányos államháztartási hiány kiugróan magas lesz 2006-ban. A MoneyMoon cég számításai szerint nyugdíjkorrekció nélkül két számjegyű lenne a deficit ebben az évben.

2006. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután Brüsszelben a magyar pénzügyminiszter a minap bejelentette, hogy a megszorításokkal együtt is az idei évi deficit GDP-arányosan 8,6 százalékra emelkedik, nyugdíjkorrekció nélkül két számjegyű (10,1 százalék) lenne a hiány – áll a MoneyMoon Befektetési és Pénzügyi Tanácsadó Kft. elemzésében. Az anyag készítői ráirányítják a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa, Joaquín Almunia szerint a magyar kormány szigorú intézkedéscsomagot fogadott el a túlzott mértékű hiány lefaragására, azonban a politikus hangsúlyozta, hogy a költségvetési kiigazításoknak még inkább a büdzsé kiadási oldalát kell megcélozniuk. Az újonnan megemelt hiánycélt a pénzügyminiszter az eddig még el nem számolt, autópályával kapcsolatos kiadások államháztartási körön belüli elszámolásával indokolta. Ezzel némileg csökkent az egyes tételek elszámolásához kapcsolódó bizonytalanság – áll az összefoglalóban. Mint ismert, a magyar kormánynak immár nincs határozott euróbevezetési céldátuma. Magyarország hivatalos céldátuma utoljára 2010. január 1-je volt.
Az elemzésből kiderül az is, hogy az utóbbi hetekben az állampapírpiacon jelentős mértékben nőtt a volatilitás (az árfolyam ingadozásának mértékét tükröző jelzőszám), miközben a magyarországi részvénypiac többször is „letesztelte” a 22 500 körüli szinteket. Júliusban több alkalommal is volt forintgyengülési hullám, mely 280-nál gyengébb szintre vitte a magyar fizetőeszközt az euróval szemben. Ezt rendszerint visszaerősödések követték, legutóbb 271–272-es szintig. Idekapcsolódó információ, hogy a Goldman Sachs szakértői úgy tartják: a magyar fizetőeszköz a jelenlegi szintről gyengül majd, és a 282 forint/euró árfolyam körül stabilizálódhat.
Ugyanakkor a befektetési bank ezzel a korábbi három hónapos 290-es célárfolyamát csökkentette, a forint kilátásait azonban továbbra is pesszimistán látja. Az elemzők várakozásai szerint a Magyar Nemzeti Bank kamatemelési sorozata 7,5 százalékon tetőzik.

Bejött a prognózis. Az elemzőknél is pesszimistábban várta az idei évre vonatkozó magyar államháztartási folyamatokat az Európai Bizottság. A testület a múlt év októberében hozta nyilvánosságra a magyar költségvetést érintő ajánlását. A bizottság akkor úgy fogalmazott: a magyar kormány az általa 2005-re és 2006-ra kitűzött hiánycélokat várhatóan nagymértékben túllépi. Joaquín Almunia elhíresült nyilatkozatában kifejtette: „Aggasztó, hogy Magyarország 2005-ben és 2006-ban lényegesen eltér a magyar kormány által tervezett kiigazítási pályától, mivel ezzel megkérdőjeleződik a túlzott hiány 2008-ig történő kiigazításának hitelessége.” Brüsszel azóta természetesen újfent levonta az unió államháztartási mérlegével kapcsolatos politikai végkövetkeztetéseit, és erről közleményt adott ki idén júniusban. Az éves beszámolón túl nyilvánosságra hozták a deficit-előrejelzéseket is: Magyarországon várják a legnagyobb hiányt az EU-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.