Az ötödik református világtalálkozó jelmondata a 90. zsoltárból való fohász: „Kezeink munkáját tedd maradandóvá”. A rendezvénysorozat üzenetét pedig Bölcskei Gusztáv zsinati elnök és Nagy Sándor, a református zsinat világi elnöke által hívekhez írt levél fogalmazza meg, a következőképpen: „Reménységgel vagyunk afelől, hogy az Isten kegyelméből a közös munka, közös imádság és közös szolgálat eredményeképpen belátható időn belül újból létrejön az egységes Magyar Református Egyház.” A találkozóra hívó levél emlékeztet, ezt a jogi formulát a határon túli egyházkerületek már bele is foglalták vagy belefoglalni készülnek saját statútumaikba. És arra is, hogy a mostani találkozás nem csak a jól megválasztott helyszínekről, a magas tisztséget betöltő egyházi személyiségek lenyűgöző beszédeiről, a kórusok és zenekarok lebilincselő produkcióiról szól. Ez csak eszköz – állítják, ami közelebb visz a világtalálkozó lényegéhez, a három létformában – magyar államhatárokon belül és túl, valamint a világban szétszórtan élő – magyar reformátusok egymásra találásához, lelki feltöltekezéséhez.
A partiumi Király-hágó-melléktől a délvidéki Bácsfeketehegyig, a kárpátaljai Péterfalváig, Kaposvártól Sárospatakig mindenütt lesznek ünnepélyes istentiszteletek és zenével, énekkel, hitvallással, vallásfilozófiai értekezésekkel tűzdelt beszélgetések, áhítatok. Először 1938-ban gondolták úgy a világban szétszórtan élő magyar reformátusok, hogy szükség van az összegyűlésre, szükség van arra, hogy egymás hitéből erőt merítsenek. Az összetartozás jegyében szervezett találkozónak azonban a háború, majd a vallásos megmozdulásokat nem szívlelő szocializmus csak 1991-ben, a rendszerváltás eredményeként lehetett folytatása. Ezt követően a folytonosság már nem szakadt meg, 1996-ban, majd 2000-ben is volt egy-egy nagyszabású világtalálkozó. Az idei ennek ellenére különlegesnek tekinthető, mert a rendszerváltoztatást követően minden találkozó jelentős – 80–200 millió forintos – állami támogatásban részesült, ám az idei rendezvény szervezői erre a forrásra nem tartanak igényt. A nyakas kálvinista elutasítás mögött az húzódik meg, hogy az egyházkerületek határon inneni és túli püspökei nem kérnek a reformátusok egységét szimbolizáló találkozójukhoz olyan államtól támogatást, amely arra biztatta polgárait, hogy ne szavazzák meg a határon túliak életét könnyebbé tevő törvényeket. Erről az egyházkerületek legfontosabb döntéshozó szerve, a generális konvent határozott, nem sokkal az ominózus december 5-i népszavazás után, amikor a szocialisták propagandájának hatására a kettős állampolgárság ügye megbukott – tudtuk meg Bölcskei Gusztávtól.
Így alakult, hogy százmilliós költségvetés helyett csak néhány tízmillió forintra – kizárólag saját erejükre és a hívek adakozására – számíthatnak a rendezvények szervezői.
Ám a világtalálkozó a szűkös költségvetés ellenére sok örömet, változatos programokat kínál. Az ünnepi események ma Kolozsvárott, a Protestáns Teológiai Intézet dísztermében kezdődnek, ahol Bocskai Istvánra, a négyszáz év előtti magyar szabadságharc kiváló államférfijára és protestáns fejedelmére emlékeznek, majd leleplezik a fejedelem szobrát, és megkoszorúzzák szülőházát. A világtalálkozói vasárnap szervezését Tőkés László szűkebb pátriája, Királyhágó-melléke vállalta magára augusztus 13-án, ennek részeként ünnepi istentisztelet és úrvacsoraosztás lesz az egyházkerület minden gyülekezetében, míg Bihardiószegen Bocskai győztes csatájára emlékeznek, Élesden templomot avatnak, Nagyszalontán a várost alapító Bocskaira emlékeznek a világtalálkozó résztvevői. A Debrecenben augusztus 19. és 22. között rendezendő ifjúsági programokra Beregszászról, Kassáról, Kolozsvárról Sarkadról és Szegedről kerékpáron érkeznek a fiatalok, akik augusztus 15-én szállnak nyeregbe a kárpátaljai városban, csatlakozni hozzájuk az útvonal által érintett településeken lehet. Augusztus 16-án a kárpátaljai Péterfalván lesznek evangelizációk az erdélyi Csaba Kálmán és Erdélyi Géza püspökök részvételével, 19-én a délvidéki Bácsfeketehegyen lesz ünnepi istentisztelet Bölcskei Gusztáv igehirdetésével, míg Kassán augusztus 20-án tartanak ünnepi rendezvényeket, amikor a találkozó résztvevői a Bocskai-emlékhelyek mellett a Rákóczi-sírhelyet is megkoszorúzzák. A komáromi és tatai egyházmegye, valamint Nagyszalonta, Sarkad, Nagybecskerek és a déli egyházmegyék határ menti találkozókat szerveznek. A Magyar Reformátusok V. Világtalálkozója augusztus 22-én Debrecenben, Bocskai-emléküléssel, majd nagytemplomi istentisztelettel zárul este hat órakor.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak