„Kezeink munkáját tedd maradandóvá”

Kaptak volna, de nem kértek állami támogatást a most kezdődő, immár ötödik alkalommal megtartott világtalálkozójuk megrendezéséhez a magyar reformátusok. A majd kétszázmillió forintra azért nem tartottak igényt, mert olyan államtól nem akartak pénzt az együvé tartozást erősítő eseményre, amely arra biztatta polgárait, hogy ne szavazzák meg a határon túl élő magyarok életét megkönynyítő törvényeket.

2006. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ötödik református világtalálkozó jelmondata a 90. zsoltárból való fohász: „Kezeink munkáját tedd maradandóvá”. A rendezvénysorozat üzenetét pedig Bölcskei Gusztáv zsinati elnök és Nagy Sándor, a református zsinat világi elnöke által hívekhez írt levél fogalmazza meg, a következőképpen: „Reménységgel vagyunk afelől, hogy az Isten kegyelméből a közös munka, közös imádság és közös szolgálat eredményeképpen belátható időn belül újból létrejön az egységes Magyar Református Egyház.” A találkozóra hívó levél emlékeztet, ezt a jogi formulát a határon túli egyházkerületek már bele is foglalták vagy belefoglalni készülnek saját statútumaikba. És arra is, hogy a mostani találkozás nem csak a jól megválasztott helyszínekről, a magas tisztséget betöltő egyházi személyiségek lenyűgöző beszédeiről, a kórusok és zenekarok lebilincselő produkcióiról szól. Ez csak eszköz – állítják, ami közelebb visz a világtalálkozó lényegéhez, a három létformában – magyar államhatárokon belül és túl, valamint a világban szétszórtan élő – magyar reformátusok egymásra találásához, lelki feltöltekezéséhez.
A partiumi Király-hágó-melléktől a délvidéki Bácsfeketehegyig, a kárpátaljai Péterfalváig, Kaposvártól Sárospatakig mindenütt lesznek ünnepélyes istentiszteletek és zenével, énekkel, hitvallással, vallásfilozófiai értekezésekkel tűzdelt beszélgetések, áhítatok. Először 1938-ban gondolták úgy a világban szétszórtan élő magyar reformátusok, hogy szükség van az összegyűlésre, szükség van arra, hogy egymás hitéből erőt merítsenek. Az összetartozás jegyében szervezett találkozónak azonban a háború, majd a vallásos megmozdulásokat nem szívlelő szocializmus csak 1991-ben, a rendszerváltás eredményeként lehetett folytatása. Ezt követően a folytonosság már nem szakadt meg, 1996-ban, majd 2000-ben is volt egy-egy nagyszabású világtalálkozó. Az idei ennek ellenére különlegesnek tekinthető, mert a rendszerváltoztatást követően minden találkozó jelentős – 80–200 millió forintos – állami támogatásban részesült, ám az idei rendezvény szervezői erre a forrásra nem tartanak igényt. A nyakas kálvinista elutasítás mögött az húzódik meg, hogy az egyházkerületek határon inneni és túli püspökei nem kérnek a reformátusok egységét szimbolizáló találkozójukhoz olyan államtól támogatást, amely arra biztatta polgárait, hogy ne szavazzák meg a határon túliak életét könnyebbé tevő törvényeket. Erről az egyházkerületek legfontosabb döntéshozó szerve, a generális konvent határozott, nem sokkal az ominózus december 5-i népszavazás után, amikor a szocialisták propagandájának hatására a kettős állampolgárság ügye megbukott – tudtuk meg Bölcskei Gusztávtól.
Így alakult, hogy százmilliós költségvetés helyett csak néhány tízmillió forintra – kizárólag saját erejükre és a hívek adakozására – számíthatnak a rendezvények szervezői.
Ám a világtalálkozó a szűkös költségvetés ellenére sok örömet, változatos programokat kínál. Az ünnepi események ma Kolozsvárott, a Protestáns Teológiai Intézet dísztermében kezdődnek, ahol Bocskai Istvánra, a négyszáz év előtti magyar szabadságharc kiváló államférfijára és protestáns fejedelmére emlékeznek, majd leleplezik a fejedelem szobrát, és megkoszorúzzák szülőházát. A világtalálkozói vasárnap szervezését Tőkés László szűkebb pátriája, Királyhágó-melléke vállalta magára augusztus 13-án, ennek részeként ünnepi istentisztelet és úrvacsoraosztás lesz az egyházkerület minden gyülekezetében, míg Bihardiószegen Bocskai győztes csatájára emlékeznek, Élesden templomot avatnak, Nagyszalontán a várost alapító Bocskaira emlékeznek a világtalálkozó résztvevői. A Debrecenben augusztus 19. és 22. között rendezendő ifjúsági programokra Beregszászról, Kassáról, Kolozsvárról Sarkadról és Szegedről kerékpáron érkeznek a fiatalok, akik augusztus 15-én szállnak nyeregbe a kárpátaljai városban, csatlakozni hozzájuk az útvonal által érintett településeken lehet. Augusztus 16-án a kárpátaljai Péterfalván lesznek evangelizációk az erdélyi Csaba Kálmán és Erdélyi Géza püspökök részvételével, 19-én a délvidéki Bácsfeketehegyen lesz ünnepi istentisztelet Bölcskei Gusztáv igehirdetésével, míg Kassán augusztus 20-án tartanak ünnepi rendezvényeket, amikor a találkozó résztvevői a Bocskai-emlékhelyek mellett a Rákóczi-sírhelyet is megkoszorúzzák. A komáromi és tatai egyházmegye, valamint Nagyszalonta, Sarkad, Nagybecskerek és a déli egyházmegyék határ menti találkozókat szerveznek. A Magyar Reformátusok V. Világtalálkozója augusztus 22-én Debrecenben, Bocskai-emléküléssel, majd nagytemplomi istentisztelettel zárul este hat órakor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.