Huszonnégy százalékkal 1,153 milliárd euróra növelte első félévi adózott (EBIT) eredményét az OMV, Közép-Európa legnagyobb olaj- és gázipari társasága, ami azonban elmaradt a szakértői várakozásoktól. Az OMV forgalma 28 százalékkal 8,944 milliárd euróra növekedett a múlt év azonos időszakához képest. Wolfgang Ruttenstorfer vezérigazgató osztrák lapoknak nyilatkozva arra számít, hogy az év egészében felülmúlják a tavalyi rekorderedményt a jelenlegi olajárak és a petrolkémiai termékek várhatóan mérséklődő profitrátája alapján kalkulálva. Az OMV kőolajipari csoport első osztrák vállalatként felkerült az amerikai Fortune gazdasági magazin 500-as toplistájára.
A vállalat tavalyi 15,58 milliárd eurós – 19,4 milliárd dolláros – árbevételével a 334. helyet foglalja el a világ legnagyobb cégeinek listáján. Az első helyen az ExxonMobil áll 340 milliárd dolláros árbevétellel, a második a Wal-Mart Stores 316 milliárddal, a harmadik a Royal Dutch Shell 307 milliárddal – jelentette az MTI. A legnagyobb forgalomnövekedést elért cégek között az OMV a 20. helyre került 57,8 százalékos növekedéssel. A legnagyobb mértékben, 291 százalékkal az orosz Rosznyeft árbevétele nőtt a Fortune szerint. A nyereség nagyságát tekintve az OMV a 236. helyen áll, a piaci tőkeértéket nézve a 316.-on. A világ nagy kőolajipari társaságai egyébként rendre rekordnyereségekről számolnak be a kőolaj drágulásának köszönhetően: a világ első számú kőolajipari csoportja, az ExxonMobil nyeresége például 36 százalékkal emelkedett a második negyedben, ez a második legjobb negyedéves eredmény a cég történetében. A Royal Dutch Shellnél 40 százalékkal nőtt az adózott eredmény ugyanebben az időszakban, a BP-nél 30 százalékkal, az olasz ENI-nél közel 23 százalékkal.
Ide tartozik az is, hogy folyik a Nabucco gázvezeték majdani gázszállítóinak kiválasztása. Az osztrák OMV vezérigazgatójának nyilatkozata szerint a jelenlegi tervezési szakaszban döntenek arról, mely országok gázszállítmányaival töltsék meg a vezetéket. Mint az osztrák olaj- és gázipari cég vezérigazgatója a Dow Jones hírügynökségnek elmondta: a lehetséges szállítói térség politikailag igen érzékeny, mivel e tekintetben Oroszország, Kazahsztán, Irán és Irak jöhet szóba. A döntésre nincs pontos határidő, de a terv kulcsfontosságú alapjait 2007 végéig rögzíteni akarják, készen arra, hogy a vezetéképítés 2008-ban megkezdődhessen. A Törökországból Ausztriába tartó vezeték az OMV-nek és négy partnerének – a Mol Rt.-nek, a török Botas olaj- és gázipari konszernnek, a bolgár Bulgargaznak és a román Transgaznak – hozzáférést biztosít a Kaszpi- és fekete-tengeri gázban gazdag térséghez.
Így néz ki, ha Magyar Péter úgy gondolja, bármilyen nőt megkaphat