Stroke-ellátás kevesebb helyen

Az agyvérzéses, agyérgörcsös (stroke) betegek ellátását a jövőben csak kijelölt kórházakban finanszírozná a társadalombiztosító. Várhatóan csak 22-23 intézmény fogadná a sürgős ellátást igénylő pácienseket az ország minden pontjáról. A szakma 32 központ kijelölését tartotta volna optimálisnak.

2006. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak ott kezeljenek stroke-beteget, ahol ehhez megvannak a személyi és tárgyi feltételek – többek között ezzel indokolta a változtatást Molnár Lajos egészségügyi miniszter. Ma ugyanis sokszor olyan helyre, például belgyógyászatra szállítják a pácienst, ahol ezek nem biztosítottak, így csökkennek életben maradási, gyógyulási esélyei – tette hozzá.
*
Nemcsak ez az oka azonban a tervezett intézkedésnek. Tavaly 127 ezer agyi érkatasztrófa ellátása után vették föl a kórházak a viszonylag magas finanszírozást a társadalombiztosítótól, miközben a valós esetek száma nem lehetett több 30–50 ezernél. Ez tarthatatlan – jelentette ki Molnár Lajos. – Reményeink szerint visszaszorulna a valótlan teljesítményelszámolás, ha csak kijelölt helyeken végezhetnének ilyen ellátást – szögezte le.
A szakma a lakosságszám és a földrajzi elhelyezkedés alapján 32 központ kijelölését tartotta volna optimálisnak – mondta Csiba László, a Magyar Stroke Társaság elnöke. Hangsúlyozta: az időtényező nagyon fontos. Akut esetben a stroke után nem telhet el három óránál több a vérrögoldós kezelésig – ami előtt még CT-vizsgálatra is szükség van –, hogy valódi esélyei legyenek a gyógyulásra.
Most mégis úgy tűnik, hogy finanszírozási okok miatt csak 22 vagy 23 intézmény kapja meg a kijelölt centrum minősítést. Arra a kérdésre, hogy időben észlelt tünetnél az ország bármely pontjáról elérhető lesz-e ezen kezelőhelyek valamelyike, Csiba László úgy felelt: ez csak nagyon jól szervezett mentőszolgálattal és a helikopteres mentés fejlesztésével biztosítható. Hozzátette: egy szakmai ad hoc bizottságnak sürgősen tárgyalnia kellene a részletekről, mielőtt a stroke-ellátás „károkat szenved”.
Nagy Zoltán, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főigazgatója is 32 intézményt tartana optimálisnak, de mint mondta, 22-23-mal is működhet jól a rendszer. Szerinte ezzel is javulna az ellátás olyan szempontból, hogy ma csak nagyon kevés, egyébként gyógyulásra esélyes beteg kap megfelelő, vérrögoldós kezelést, egy részük azért marad ki ebből, mert nem a megfelelő kórházba szállítják. Tavaly mindössze 125 ilyen beavatkozást végeztek, miközben 300-400 esetben lenne ez indokolt.
Nagy Zoltán kifogásolta, hogy nemrég szigorítottak a stroke-ellátás finanszírozásán, éppen azokén, amelyeket speciális diagnosztika, tehát CT-vizsgálat előzött meg. Hozzátette: szükség lenne arra is, hogy az akut stroke-betegek kezelésére ne vonatkozzon ezekben a centrumokban a finanszírozási teljesítménykorlát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.