Svájcban a cementügy

A Hejőcsabai Cement- és Mészipari (HCM) Rt. részvényeinek tulajdonlása ügyében indítható Svájcban bírósági eljárás – áll a Magyar Cement Kft. közleményében. Utóbbi cég állítja: a svájci Holcim jogszerűtlenül szerezte meg a HCM papírjait, amelyek a Magyar Cement birtokát képeznék.

2006. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenkét évvel ezelőtt szerezte meg a Magyar Cement Kft. a Hejőcsabai Cement- és Mészipari Rt. részvényeinek többségét. Ugyanakkor a HCM-ben akkor már öt éve kisebbségi tulajdonos Holcim (korábban Holderbank) igyekezett megakadályozni, hogy a többségi magyar tulajdonosok képviseltessék magukat a gyár vezető testületeiben, és gyakorolhassák tulajdonosi jogaikat – állítja a Magyar Cement képviselete. Időközben a Holcim megszerezte a Magyar Cement Kft. tulajdonában lévő hejőcsabai cementgyári részvényeket.
Nagyon leegyszerűsítve a helyzet a következő. A hejőcsabai cementművek privatizációjára a Budapesti Műszaki Egyetem kémiai technológiai tanszékén dolgozó környezetvédelmi szakemberek által létrehozott, hat magyar cégből álló, Kálmán János által vezetett konzorcium, a Magyar Cement a HCM részvénycsomagját eredetileg – E-hiteles konstrukcióban – 1994-ben vette meg az Állami Vagyonügynökségtől. A hazai befektetők a HCM 57 százalékát szerezték meg, ám az akkor már 33 százalékot birtokló Holderbank a menedzsment segítségével megakadályozta, hogy új tulajdonostársai élhessenek részvényesi jogaikkal. Miután a Holderbank, vagyis a mai Holcim az elképzeléseiről személyesen kézbesített levélben tájékoztatta Suchman Tamás akkori privatizációs minisztert, 1996. október elején a Kálmánéknak E-hitelt folyósító Mezőbank Rt. eladta a Holderbanknak a követelést, majd – bár az adósok rendben törlesztettek – a Holderbank felmondta a hitelszerződést, így megszerezte a biztosítékul letétbe helyezett 57 százaléknyi HCM-részvényt.
Hosszú jogi csata után a magyar bíróság jogerősen kimondta, hogy a részvények megszerzése jogellenesen történt, és mivel az eredeti helyzet már nem állítható vissza, kártérítés illeti meg a magyar felet. A Magyar Cement úgy tartja, miután már nem lehet az eredeti állapotot helyreállítani, vagyis a Magyar Cementtől a Holcim által minden jogalap nélkül, szerződésszegés és jogsértés útján eltulajdonított hejőcsabai cementgyári részvényeket nem kell jogos tulajdonosának visszaadni, a Holcimnak csupán kártérítést kell fizetnie. Ám a Magyar Cement nem kártérítést, hanem a jogtalanul eltulajdonított vagyonának visszaszolgáltatását követeli. A cég jogászokat kért fel annak megvizsgálására, hogy a Holcim svájci anyavállalatát és annak vezetőit terheli-e olyan jogi felelősség, amely alapján Svájcban ellenük bírósági eljárás indítható, és eredményezheti-e ez az eljárás az eredeti állapot, vagyis a hejőcsabai cementgyárban a többségi magyar tulajdon helyreállítását. Nos, a HCM részvényeinek tulajdonlása ügyében indítható Svájcban bírósági eljárás. A visszaszolgáltatási igény elbírálásakor a svájci anyavállalat székhelye szerinti bíróság is illetékes – állítja Klaus Feger, a Magyar Cement Kft. svájci ügyvédje. A Holcim azt az álláspontot képviseli, hogy az ügyben egyedül a magyarországi bíróságok illetékesek, és az eredeti állapot visszaállítása már nem lehetséges.
Kálmán János, a Magyar Cement Kft. ügyvezető igazgatója, illetve svájci szóvivője ezzel szemben kitart amellett, hogy amit társaságuktól, a Magyar Cement Kft.-től a Holcim minden erkölcsi és jogi alap nélkül elvett, azt előbb vagy utóbb vissza kell adnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.