A debreceni virágkarnevál több mint százéves múltra tekinthet vissza, mégis az idei csak a 36. a sorban. Az első, 1905-ben rendezett virágkorzó ugyanis – amikor 23 virágkocsi vonult fel a piac utcáján, követve a város színeivel, sárga akáccal és kék búzavirággal díszített ötös fogatot – csak 1966-ban folytatódott. Ebből következően a karnevál újkori története negyvenéves, ám néhány évben nem sikerült megszervezni, így jön ki az idei virágfieszta előbb említett sorszáma. A nagy kihagyás és az újabb kori mulasztások ellenére a karnevál igen impozáns számokkal dicsekedhet: eddigi története alatt ugyanis több mint százmillió szál virágot használtak fel díszítésre, az utcákról, tribünökről és erkélyekről pedig több tízezer felvonulót látott-ünnepelt évenként félmillió – összességében húszmillió – lelkes néző.
Már az első nap délután is óriási tömeg nyüzsgött a virágpavilonok között, csodálva a lepkét evő növénykét, a Vénust. Sorban álltak a mi éghajlatunkon oly szépen virító gyönyörű oleanderekért is. Este pedig mozdulni sem lehetett a Sudár Gyöngyvér szépen szárnyaló szopránját, Gál Erika, Káldi Kiss András és Szvétek László szólóit és duettjeit csillogtató remek hangulatú opera-operett gálán.
A debreceniek és a visszatérő virágkarnevál-látogatók elsősorban nem is a műsorokat tartják számon, hanem azt, hogy megkezdődik a „meglepetés” virágkocsi díszítése. Közösségi kocsidíszítés eddig is volt a résztvevők örömére, ám az idén először fordul elő, hogy az alkotás felvonulhat a mintegy félmillió látogatót vonzó karneválon.
Az idei, 16 kocsiból álló menetben kuriózumnak számít a református világtalálkozó virágkompozíciója is. A világtalálkozóra a Kárpát-medence minden tájáról kerékpárral érkező fiatalok azt mondják: a maguk örömére díszítik a kocsit, meg a debrecenieknek is, hálából azért, hogy oroszlánrészt vállaltak a Kolozsvártól a Vajdaságig és a magyarlakta szlovák és kárpátaljai településekig reformátusok tízezreit megmozgató ünnep szervezésében.
A kocsikat illusztris zsűri értékeli, aminek tagja Bán Teodóra koreográfus, Bálint György, Csapó Gábor, Csernyánszky Norbert, a DVSC kapusa, és a Jóban-rosszban című tévésorozatból ismert Damu Roland. Újdonság, hogy a zsűritagok kíséretét a karnevál szépei alkotják, vagyis azok a debreceni és környékbeli hölgyek, akik országos és nemzetközi szépségversenyeken helyezést értek el.
A karneváli menetben a hagyományokhoz híven a virágkocsikat különféle nációk néptáncosai, népzenészei kísérik. Idén húsz országból érkeznek csoportok, köztük makedónok, spanyolok, szerbek és izraeliek. És persze itt lesznek a minden évben óriási sikert arató olasz zászlódobálók, akik a produkciójukat egy kardszámmal is kiegészítik. Nem lesznek viszont egzotikus országból való fellépők, aminek okáról Siklósi Csaba, a Főnix Kht. programigazgatója elmondta: tavaly nagyon kellemetlen volt számukra, hogy a tibeti csoport, ahogy átlépte a magyar határt, azonnal szétszéledt, és igyekezett tőlünk nyugatabbra lévő országokba távozni…
Aki nem foglalt időben szállást, vagy nincs jó rokona Debrecenben, nemigen tud hol megszállni a karneváli éjszakákon. A debreceni Arany Bika egyik tulajdonosa, Hupuczi László azt mondja, már egy hónapja nincs szobájuk sem a Bikában, sem az ugyancsak cégcsoportjukhoz tartozó hajdúszoboszlói Délibáb Hotelben, sem a debreceni Cívis Hotelben. Pedig vidéki viszonylatban a szobaárak nem tekinthetők olcsónak.
A hét végét Debrecenben töltők programmal bőven el lesznek látva. A holnap érkezőket egész nap várják a Citoen-Juventus nyári fesztivál házigazdái a Kossuth téren. Ott lesz a C. O. N. A. R. és Naczynia rockegyüttes Lengyelországból, az Okud Rad táncegyüttes Szerbiából, a Nitzanim Rishonim Izraelből, a Flag in the swords Olaszországból és a Grimbusz Színház innen, Magyarországból, este pedig jön a Back II Black-koncert. Szombaton folytatódik a Citoen-Juventus nyári fesztivál, aminek zárókoncertjét a Hot Chocolate adja a Kossuth téren, vasárnap pedig az országzászló ünnepélyes felvonásával elkezdődik a Szent István-napi ünnepségsorozat. A program az UPC Chello futóversennyel indul reggel 8 órakor, amit közvetlenül követ a Szent Anna utcáról induló karneváli menet. Megkoszorúzzák a Szent István-domborművet a Déri téren és a Fazekas Mihály-emlékkertet, lesz virágkötészeti bemutató, este pedig tűzijáték, amit Charlie és az Abrakazabra koncertje, valamint hajnalig tartó utcabál követ.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak