Tagadja az ÁNTSZ a korrupció vádját

Elkészült az ÁNTSZ jelentése a veseátültetésre várók kiválasztásának vizsgálatáról. Az ellenőrzések korrupcióra utaló bizonyítékot nem találtak, más gondokat viszont igen. A vizsgálatot azután rendelték el, hogy sajtóhírek tucatjai sejtettek visszaélést.

2006. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) a négyből két vesetranszplantációs centrumot vizsgált, a szegedit és a budapestit. Jelentésében az áll, hogy visszaélésre utaló jelet nem találtak. A lapunkhoz eljutott várólista-dokumentációk alapján korábban megírtuk, éppen a két vizsgált intézményben fordult elő meglepően gyakran, hogy a listán hátul lévő betegeket választották ki az orvosok a műtétre. Ilyen esetek a pécsi és a debreceni centrumban alig fordultak elő. Ádám Aurél, a Vesebetegek Országos Szövetségének elnöke is azt nyilatkozta több médiumban, hogy találkozott olyan személlyel, aki azt állította, pénzt fizetett a gyors transzplantációért.
Azt az ÁNTSZ is megállapította: gyakran előfordul, hogy a várólistán hátrébb szereplő betegek kapnak új vesét. Ennek a vizsgálatot végzők szerint az a magyarázata, hogy sok az aktuális állapota miatt műtétre alkalmatlan páciens, ám ez csak az operációról való értesítésükkor derül ki. A jelentés szerint ezért elsősorban a dialíziscentrumok a felelősek, azok feladata lenne ugyanis a várólistán lévők állapotának rendszeres felülvizsgálata.
A tisztiorvosi szolgálat megállapította ugyan, hogy minden esetben dokumentálják és tételesen indokolják az orvosok, miért nem a listán elöl lévők kapták a donorvesét, azt azonban nem vizsgálták, hogy a feltüntetett indokok valósak-e. Az ÁNTSZ-jelentés nem adott magyarázatot arra, hogy a négyből miért csak két transzplantációs centrumban fordult elő rendszeresen az említett jelenség.
Közleményt adott ki a korrupciót sejtető híradások miatt a Magyar Transzplantációs Társaság is. Ebben az áll: a veseátültetésre kerülők kiválasztása évtizedes tapasztalatokon alapul, sok orvosi tényezőt értékelő, ellenőrizhető, a jogszabályokat messzemenően figyelembe vevő eljárás, amely csak orvosszakmai szempontokat tartalmaz, és megfelel az európai gyakorlatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.