Tüntetésre készek a diákok

Szeptember 21-én a Kossuth téren tüntetnek a hallgatók a tandíj bevezetése ellen. Céljuk az, hogy a tanulók megsarcolása helyett valódi finanszírozási reform induljon meg a felsőoktatásban. Ha a kormány nem enged azonnal, akkor a fiatalok attól sem riadnak vissza, hogy – akárcsak a Bokros-csomag idején – tiltakozásul sátortábort verjenek a Parlament elé.

2006. 08. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 21-én délután 5 órakor Budapesten, a Kossuth téren tüntetünk a tandíj bevezetése ellen – jelentette be tegnap Schöberl Márton, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnökségi tagja. A szervezet a diákokon kívül mindenkit vár a demonstrációra, aki egyetért azzal, hogy a diákok megsarcolása helyett valódi reformra van szükség a felsőoktatásban.
Schöberl lapunknak azt mondta: a HÖOK választmánya az egész országot lefedi, tehát vidékről is szervezetten érkeznek a majd a diákok. A demonstrációra legalább tízezer embert várnak. Több vidéki tagszervezet jelezte, hogy helyi szinten is szerveznek figyelemfelkeltő tiltakozó akciókat, Debrecenben és Szegeden biztosan, de több más vidéki városban is szóba került a demonstráció lehetősége. Ezek időpontjáról és jellegéről még egyeztetnek.
Az érdekvédő a Magyar Nemzet kérdésére kifejtette: azért ideális a szeptember 21-i, csütörtöki időpont, mert így megelőzik a nagy pártpolitikai rendezvényeket, a diákok tanítási időben, hétköznap a fővárosban tartózkodnak, a vidéki fiatalok pedig még hazaérnek a hét végére.
Arra a felvetésre, hogy ha az egyszeri demonstráció nem hoz eredményt, terveznek-e hosszabb tiltakozást, mint az 1995-ös tandíjellenes tüntetés idején, amikor a diákok sátrat vertek a Parlament előtt, Schöberl kijelentette: az önkormányzati választások után nem zárkóznak el a hagyományok felélesztésétől, azaz a sátorveréstől sem. A diáktüntetést egyébként több civil szervezet is támogatja, így a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE), a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) és a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) is.
A felsőoktatási törvény júliusban elfogadott, azóta a köztársasági elnök által az Alkotmánybíróságon megtámadott módosítása szerint először 2008-ban kell majd tandíjat fizetni az államilag támogatott hallgatóknak, de a sarc már a jövőre felvett diákokra is vonatkozik. Az alapképzésben évi 105 ezer, a mesterképzésben évi 150 ezer forintot kell fizetni.
A fejlesztési részhozzájárulásnak (fer) fontos szerepe van a magyar felsőoktatás színvonalának emelésében – reagált a tüntetés hírére Hiller István oktatási és kulturális miniszter. A távirati iroda kérdésére kijelentette: eddig nem hallott olyan alternatív javaslatot, amely legalább úgy egységbe fogta volna a versenyszemléletet, a teljesítményelvet, az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés közötti kapcsolatot, mint a javaslatuk.

Tüntetések hava. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) szeptember 16-án tüntet a megszorítások ellen. A tüntetők menete a József nádor térről indul majd a Kossuth térre. A HÖOK szeptember 21-i demonstrációja után két nappal, szeptember 23-án a Fidesz tart nagygyűlést a megszorító csomag megbuktatásáért a Hősök terén. Ehhez csatlakozik a Jobbik is, de a Fidesz megmozdulása előtt két órával önálló tüntetést is tart az MSZP Köztársaság téri székháza előtt, ahol a kormány távozását követeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.