Nemrég az egészségügyi tárca képviselőivel tárgyaltak a nagyobb biztosítótársaságok. Közülük tíz cég bizottságot is létrehozott, hogy a további minisztériumi egyeztetéseken így képviseltessék magukat. – Készülünk a piacra lépésre, s az ebben rejlő lehetőségeket vizsgáljuk – erősítette meg lapunknak az egyik biztosítótársaság neve elhallgatását kérő képviselője.
– A Zöld könyvről egyeztettünk a cégekkel, így többek között a biztosítási rendszer átalakításáról is – hangsúlyozta kérdésünkre Molnár Lajos egészségügyi miniszter. De még nincs kormánydöntés arról, hogy átállunk-e a több-biztosítós rendszerre – szögezte le. Mint ismert, erről év végéig határoz a kabinet.
Molnár Lajos a Liberális Egészségügyi Tanács tegnapi ülése után úgy fogalmazott: egyöntetűen kiállnak a több-biztosítós modell mellett, mert ez teheti jobbá az egészségügyet. Arra a kérdésre, hogy ha az MSZP nem támogatja a váltást, akkor benn marad-e a koalícióban az SZDSZ, a szaktárca vezetője úgy felelt: fel sem merült, hogy ne tudjanak megegyezni. Reményei szerint a liberális modell mellett döntenek a kormánytagok. Emlékezetes: a választási kampányban a szocialisták még egyértelműen elhatárolódtak a több-biztosítós rendszertől, ám azóta puhulni látszik az álláspontjuk.
*
Az egészségügy problémáit taglaló Zöld könyvről tárgyalt tegnap a Liberális Egészségügyi Tanács. Béki Gabriella szabad demokrata országgyűlési képviselő ijesztgetésnek nevezte, hogy a 15 szakember, köztük a kormányfő által a gyermekszegénység elleni program kidolgozásával megbízott Ferge Zsuzsa nyílt levélben tiltakozott az egészségügyben tervezett változtatások, kiemelten a vizitdíj, a receptdíj és az ágydíj ellen. Úgy látják ugyanis, hogy ezek az intézkedések tovább ronthatják a szegénységben élők kilátásait. A több-biztosítós modellt „különösen veszélyesnek, visszafordíthatatlanul károsnak” tartják. Béki Gabriella szerint a több-biztosítós rendszerben is megmaradna a szolidaritáselvű, kötelező egészségbiztosítás. Nem szakadna szét a rendszer szegény és gazdag egészségügyre, s nem maradna senki ellátás nélkül. Minden biztosítótársaságnak legalább az állam által meghatározott alapcsomagot kellene nyújtania, és senkit nem küldhetnének el.
A járulékot továbbra is jövedelem alapján szednék, a befizetéseket pedig kockázat alapján osztanák szét a biztosítók között. Az idős, betegebb emberek után nagyobb összeget, míg az egészségesebb, fiatalabbak után kevesebbet adnának.
Mikola István (Fidesz) szerint a több-biztosítós rendszer sehol a világon nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezek a rendszerek nagyon drágák és igazságtalanok. Mint mondta, az üzleti, egymással versengő biztosítókat sehol a világon nem lehetett rákényszeríteni arra hogy a nemzeti szolidaritást fenntartsák. Ezt a Liberális Egészségügyi Tanács figyelmébe ajánlja.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről