Öt jelentkező maradt állva a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) irodái gazdaságosabb üzemeltetésének megszervezésére kiírt pályázatán.
Ezek az AREX Ingatlanhasznosító Kft., a Future FM Létesítménygazdálkodási Zrt., a Magyar Épületszerelő Zrt., az AXING Tanácsadó és Szolgáltató Kft. és a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. Ezek a cégek vehetnek részt a második fordulóban.
A tárca a kiszervezéstől mintegy tízszázalékos költségmegtakarítást és jobb szolgáltatást remél. A GKM már 1995-től külső cégekkel végezteti a porta- és biztonsági szolgálat működtetését, a takarítást, az épületüzemeltetést és karbantartást, valamint a számítógépes hálózat karbantartását és az IT-üzemeltetést. A tavalyi évben a minisztérium által használt épületek üzemeltetése összesen 618 millió forintba került.
A GKM Gazdasági Igazgatóság (GI) által kiírt pályázat eredményeként a fenntartás-üzemeltetés 48 hónapra mintegy hatvanmillió forint lesz, az ellátandó terület százezer négyzetméteres – közölte lapunk kérdésére a minisztérium kommunikációs osztálya. Egy évre ez így mintegy 15 millió forintot tesz ki. Ez láthatóan eltörpül a GKM irodaépületeinek teljes üzemeltetési költsége mellett. Kár, hogy több mint hatszázmilliós fenntartási költségekből mindöszsze ennyit érint a költségcsökkentés. A tárca magyarázata szerint a nem a GKM használta fel az egész összeget. Jelenleg négy épületben helyezkednek el a fővárosban: a Honvéd utcában, a Kálmán Imre utcában, a Hold utcában és Budán, a Margit körúton. A 618 millió forint nem csak a GKM üzemeltetési költségeit tartalmazza, mivel az épületekben több más szervezet is helyet kapott. Ezért a költségek egy részét továbbszámlázzák, például a Kálmán Imre utcai épületben lévő Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak vagy a Gazdasági Versenyhivatalnak.
A GKM igazgatósága a jelentkezőkkel jelenleg is folytatja a versenypárbeszédet, amelynek az a célja, hogy pontosan megfogalmazza a pályázat műszaki tartalmát. A versenypárbeszédet követően a közösen kialakított műszaki tartalomra nyújthat be az öt jelentkező árajánlatot. Valójában ekkor kezdődik a tényleges verseny. A nyertes pályázóval határozatlan idejű szerződést kötnek, a tárca október végére tervezi az aktust.
A közbeszerzési törvény szerint az értékhatárt 48 hónapnyi havi díj adja. Mivel ez a becslések szerint hatvanmillió forintot tesz ki, uniós közbeszerzési eljárást bonyolítanak le.
Már 100 ezer magyar gazda emelte fel szavát Brüsszellel szemben