Mindeddig a vezetékes telefonvonalak tulajdonosaival, a Magyar Telekommal, az Invitellel, az Emitellel kellett szerződniük az internetszolgáltatóknak, ha el akartak jutni a megrendelőkhöz. Az NHH döntése után az internetszolgáltatók lényegesen olcsóbban juthatnak hozzá ahhoz a vezetékpárhoz, szaknyelven hurokhoz, amely a fogyasztót a telefonközponttal összeköti.
Így ezután nincs akadálya annak, hogy a megrendelő, ha az számára kedvezőbb, internetszolgáltatójától vegye igénybe a hangszolgáltatást is, vagy akár egyáltalán ne legyen vezetékes telefonja. Számukra megoldást kínálhat akár a mobilszolgáltatók asztali telefonja, akár az internetalapú IP-telefon.
A rendelkezéstől azt várjuk, hogy csökkenjenek az árak, s szélesebb körben terjedjen az ADSL – mondta el lapunk kérdésére Márton György, az NHH szóvivője. A hivatal nem tudja megmondani, ez a bővülés milyen mértékű lesz, de a cél az, hogy hazánk internetellátottsága közelítsen az EU 15-ök szintjéhez. A „mezítlábas”, azaz telefon-előfizetés nélküli internetszolgáltatástól nem szabad azt várni, hogy gyökerestől átalakítja a piacot – mondta Márton. Azokban az európai országokban, ahol már elérhető, a teljes piacnak csupán néhány százalékát teszi ki. Ennek ellenére alacsonyabb áraival hatást gyakorol az ADSL-kínálatra. A szóvivő mindamellett óvott attól, hogy a vevők túlzott várakozással tekintsenek az ármérséklés elé. A jelenlegi vonalas előfizetési díj plusz az internet díjának együttes összege és az ADSL-díj közé kell kalkulálni a „mezítlábas” ADSL-t – vélekedett Márton György. A szolgáltatást jelenleg három alternatív távközlési cég, a Tvnet, a GTS-Datanet és az Actel Zrt. kínálja. A GTS Datanet az első évben 30 ezer széles sávú ügyfelet szeretne elérni. A Tvnet előfizetői körében végzett felmérése szerint a megkérdezettek 80 százaléka támogatja a vezetékes előfizetés nélküli internetezés lehetőségét, 60 százalékuk nem is ragaszkodik vezetékes vonalhoz.
Deutsch Tamás: Magyar Péter bármit megtesz, hogy ne függesszék fel a mentelmi jogát - videó