Gazdasági protestfelhívás

Polgári engedetlenségi mozgalmat javasolnak érdekvédelmi szervezetek és magánszemélyek a hiteltelenné vált kormány megtörése érdekében. Adómegtagadás, bankbetét-megszüntetés, vásárlások elhalasztása szerepel a kínálatban. Szakértők szerint nem árt az óvatosság: az adóhatóság kemény ellenfél.

2006. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felhívást juttatott el szerkesztőségünkbe a Vállalkozók Pártja. Ebben kifejtik, hogy a kialakult rendkívüli helyzetben a párt él az alkotmányos jogával, s országos polgári engedetlenségi mozgalmat hirdet. Egyúttal „felszólítja a hiteltelenné vált, erkölcsileg megsemmisült Gyurcsány Ferencet, hogy haladéktalanul mondjon le”. Ha a felszólítás ellenére a miniszterelnök nem mond le, a Vállalkozók Pártja az elkövetkezendő napokban több ezer tagja és aktivistája révén személyesen meggyőzi a vállalkozókat, hogy az új kormány eskütételéig az adókat és járulékokat tartsa vissza, azaz ne fizesse meg a költségvetés javára. A felhívást jegyző Mata Elek országos alelnök kérdésünkre elmondta, hogy a dokumentum kiadásával egy időben eljuttatták azt véleményezésre az Alkotmánybírósághoz, s annak ítéletétől teszik függővé további cselekedeteiket.
Milyen esélyei vannak a törvényes gazdasági polgári engedetlenségnek? – kérdeztük Tóth Márk könyvvizsgálótól. A szakember szerint alaposan meg kell fontolnia tettét mindenkinek, aki politikai véleményét az adófizetési hajlandóságának megtagadásával kívánja kifejezni. A politikai klíma gyorsan változik, ám az adóhatósági eljárások hosszú évekre is elhúzódhatnak és sok kellemetlenséggel járhatnak. Aki bevallja jövedelmét, de nem fizeti meg az adót, azt azonnali inkasszóval sújtják, s elárverezhetik az értéktárgyait. Ráadásul a politikai okokból adót nem fizetőket a hatóság könnyen nyilvántartásba veheti, s célzott vizsgálatoknak vetheti alá. Tóth Márk szerint az átlagember esélye az adóhatósággal szemben annyi, mint az indiánoké a vértes hadsereggel szemben.
Kétségtelenül létezik egy olyan, kölcsönös bizalmon alapuló szerződés az állam és polgárai között, hogy az egyik megfizeti az adót, a másik pedig a köz javára fordítja – mondta Cséfalvay Zoltán egyetemi tanár. A miniszterelnök vallomása bizonyította, hogy az állam megszegte ezt a szerződést. Ennek ellenére a szakember egyik olvasónknak sem javasolja, hogy társasági vagy jövedelemadó visszatartásával fejezze ki nemtetszését. Ha már kevesebb adót kívánunk fizetni, vásároljunk kevesebb üzemanyagot, dohányárut és alkoholt, ezzel csökkentjük az állami jövedékiadó-bevételeket, emellett a környezetet és egészségünket is óvjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.