Felhívást juttatott el szerkesztőségünkbe a Vállalkozók Pártja. Ebben kifejtik, hogy a kialakult rendkívüli helyzetben a párt él az alkotmányos jogával, s országos polgári engedetlenségi mozgalmat hirdet. Egyúttal „felszólítja a hiteltelenné vált, erkölcsileg megsemmisült Gyurcsány Ferencet, hogy haladéktalanul mondjon le”. Ha a felszólítás ellenére a miniszterelnök nem mond le, a Vállalkozók Pártja az elkövetkezendő napokban több ezer tagja és aktivistája révén személyesen meggyőzi a vállalkozókat, hogy az új kormány eskütételéig az adókat és járulékokat tartsa vissza, azaz ne fizesse meg a költségvetés javára. A felhívást jegyző Mata Elek országos alelnök kérdésünkre elmondta, hogy a dokumentum kiadásával egy időben eljuttatták azt véleményezésre az Alkotmánybírósághoz, s annak ítéletétől teszik függővé további cselekedeteiket.
Milyen esélyei vannak a törvényes gazdasági polgári engedetlenségnek? – kérdeztük Tóth Márk könyvvizsgálótól. A szakember szerint alaposan meg kell fontolnia tettét mindenkinek, aki politikai véleményét az adófizetési hajlandóságának megtagadásával kívánja kifejezni. A politikai klíma gyorsan változik, ám az adóhatósági eljárások hosszú évekre is elhúzódhatnak és sok kellemetlenséggel járhatnak. Aki bevallja jövedelmét, de nem fizeti meg az adót, azt azonnali inkasszóval sújtják, s elárverezhetik az értéktárgyait. Ráadásul a politikai okokból adót nem fizetőket a hatóság könnyen nyilvántartásba veheti, s célzott vizsgálatoknak vetheti alá. Tóth Márk szerint az átlagember esélye az adóhatósággal szemben annyi, mint az indiánoké a vértes hadsereggel szemben.
Kétségtelenül létezik egy olyan, kölcsönös bizalmon alapuló szerződés az állam és polgárai között, hogy az egyik megfizeti az adót, a másik pedig a köz javára fordítja – mondta Cséfalvay Zoltán egyetemi tanár. A miniszterelnök vallomása bizonyította, hogy az állam megszegte ezt a szerződést. Ennek ellenére a szakember egyik olvasónknak sem javasolja, hogy társasági vagy jövedelemadó visszatartásával fejezze ki nemtetszését. Ha már kevesebb adót kívánunk fizetni, vásároljunk kevesebb üzemanyagot, dohányárut és alkoholt, ezzel csökkentjük az állami jövedékiadó-bevételeket, emellett a környezetet és egészségünket is óvjuk.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának