Jó üzlet a Plútó lefokozása

Jó üzlet az Oktatási és Kulturális Minisztériumnak (OKM), ha valami apróság változik a tananyagban, ilyenkor ugyanis a kiadóknak több százezer forintért újra kell engedélyeztetni a könyveket. Most a Plútó lefokozása miatt ellenőrzik a földrajz-, a fizika-, a matematikakönyveket és -munkafüzeteket.

2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem véletlenül rettegnek a tankönyvkiadók bármilyen apró, a közéletben bekövetkező változástól. A kiadványok korrigálása – köszönhetően a hatályos oktatási miniszteri rendeletnek – több százezer forintba és több hónap ügyintézésbe kerül. Ma például a Plútó kisbolygóvá való lefokozása miatt kényszerülnek kiadásokra a cégek. A bolygók ügye szerepel a földrajz- és fizikatankönyvekben, matematika- és fizika-feladatgyűjteményekben, munkafüzetekben, függvénytáblázatokban.
Egy oktatási miniszteri rendelet – a helyesírási és nyomdai hibák eseteit kivéve – nemcsak a tankönyvek kijavítását és újranyomtatását írja elő, hanem a korrigált kiadvány újbóli engedélyeztetését is.
*
Az oktatási tárca háttérintézményeként működő, többek között az érettségi vizsgák levezetéséért felelős Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV) ívenként (16 oldal) 20 ezer forintot kér a három példányban benyújtandó korrigált változat átvizsgálásáért, miközben információink szerint ennek csupán mintegy harmadát fizeti ki a jóváhagyást végző szakértőknek. A többi pénzt valószínűleg felemészti a kiterjedt bürokrácia. Úgy tudjuk: a Németh- és az Antall-kormány idején két ember foglalkozott a minisztériumban tankönyvügyekkel, ma pedig csak az OKÉV-ben egy irodavezetőt, két jogászt és hat ügyintézőt alkalmaznak erre a feladatra. Érthetetlen, hogy ennek ellenére miért tart hosszú hónapokig egy-egy kijavított könyv jóváhagyása. Elgondolkodtató az is, hogy egy néhány szavas, általában könyvenként egy-egy oldalt érintő változás miatt miért kell a teljes kötet valamennyi oldalát újból engedélyeztetni több száz ezer forintért. Az eljárás rendkívüli módon megdrágítja a tankönyveket. – Európában Magyarországon a legdrágább, a leghosszadalmasabb a tankönyv-jóváhagyási rendszer – erősítette meg lapunk információit Karlovitz János, a Tankönyvesek Országos Szövetségének elnöke. Hozzátette: minden évben többször kérvényezi az oktatási tárcánál, hogy egyszerűsítsék az eljárási rendet, és csökkentsék az emiatt a kiadókra háruló óriási terheket, de évek óta nem történik előrelépés az ügyben. Karlovitz szerint egy átlagos könyv jóváhagyása körülbelül félmillió forintba kerül. Külön eljárást kell lefolytatni akkor is, ha ugyanez a tankönyv megjelenik CD-n, tartós tankönyvként, nemzetiségi nyelveken. A Plútó ügye csupán egy látványos példa, hiszen évről évre újabb és újabb apróbb változások mennek végbe a közéletben, amelyek miatt újra kell írni a könyveket. A matematikakönyvek kiadói rettegve várják az euró bevezetését, mert az öszszes pénzes számítási feladatot át kell majd írniuk, ami ugyan félórás munka, de az eljárás hónapokba telik és sok pénzbe kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.