Kimaradtak a kisvállalkozások

Nemzeti közmegegyezést remélt Bajnai Gordon a fejlesztési pénzek felhasználása ügyében a Gazdasági és Szociális Tanács ülésén. A testület több tagja szerint a megegyezéshez épp a kormány érdemi párbeszédre való hajlandósága hiányzik.

2006. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kikérte a Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) véleményét is az Új Magyarország fejlesztési tervről a fejlesztési ügynökség. Bajnai Gordon kormánymegbízott a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) épületében tartott ülésen azt mondta, a hét év alatt hazánkba áramló 8000 milliárd forint akkor hasznosul jól, ha európai típusú fejlődési pályára állítja a magyar gazdaságot és társadalmat. Bajnai nem titkolta, hogy a kormánynak rövid idő alatt fontos kérdésekben kell megegyezésre jutnia a társadalommal. Például abban, hogy az infrastruktúrára vagy inkább az emberi tőkére jusson-e több pénz? A közlekedést vagy a környezetvédelmet preferálják? Bajnai Gordon azt a gondját is megosztotta a jelenlévőkkel, hogy a rövid távú megszorítás eredménye – a munkanélküliség növekedése és a gazdaság lassulása – épp ellentétes a fejlesztési terv céljaival.
Elődeivel szemben a Nemzeti fejlesztési terv e változata végre Brüsszel számára is érthető nyelven íródott – méltatta a programot Vizi E. Szilveszter. Pozitívumként említette, hogy a dokumentum egyaránt megjeleníti az államhatalom és az egyén felelősségét. Az MTA elnöke emellett a fejlesztési ügynökség rugalmasságát emelte ki, vagyis azt, hogy a GSZT javaslatait többségében beépítette a dokumentum szövegébe. Továbbra is hiányolta azonban, hogy nem került bele kellő súllyal a nemzeti tőke fejlesztése. Mint mondta, Kárpát-medencei méretekben kellene gondolkodni mind a munkaerő, mind a képzés, mind a demográfia tekintetében.
A GSZT gazdasági oldalának egyeztetett véleménye szerint az Új Magyarország-terv legnagyobb hibája, hogy nem foglalkozik a kis- és középvállalatok fejlesztésével – közölte Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szorgalmazta, hogy a fejlesztési terv ne csak kedvezményes kamatozású kölcsönnel, de tőkejuttatással is támogassa a magyar tulajdonú cégeket. Emellett korszerűbb szakmunkásképzést és versenyképes adórendszert szorgalmazott. A szakember beszélt a nemzeti megegyezés– vagy ahogy az ülésen többször elhangzott: az új társadalmi szerződés – szükségességéről. Ezzel kapcsolatban úgy vélte, a kezdeményezés lehetősége a kormányé, ám hoszszú távú megegyezés ezekben a kérdésekben csak akkor várható, ha a partnereket még az érdemi döntések előtt bevonják a társadalmi vitába, s nem csak a kész tényekkel szembesítik őket. Ellenkező esetben elkophat a reform – figyelmeztetett Parragh.
Demján Sándor, a GSZT társelnökeke úgy vélekedett, hogy meg kell vizsgálni a büntetőjogi felelősség lehetőségét abban az esetben, ha a kormány túllépi a konvergenciaprogramban meghatározott hiány mértékét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.