Mi visz rá egy, az üzleti életben sikeres nagyvállalkozót, hogy ringbe szálljon Székesfehérvár polgármesteri székéért?
– Eddig is tevékenykedtem a közéletben különböző alapítványokon keresztül, amit meg tudtam tenni egy kisebb közösségért, azt megtettem. Akár Bolyai-díj, akár Csányi Alapítvány a Gyermekekért, akár ProPatológia, akár más alapítványok, amelyeket támogatok, mind-mind fontos kezdeményezések. Ebben a szorult gazdasági helyzetben, amiben az egész ország és Székesfehérvár is van, úgy gondolom, hasznos lenne, ha gazdasági szakember venné át a város irányítását.
– Milyennek ítéli meg a város pénzügyi, gazdasági helyzetét?
– A városnak 7,5 milliárd forint hitelállománya van, és mivel Székesfehérvár is pénzügyi szemléletű könyvelést folytat, vannak olyan tételek, amelyek nem jelennek meg a mérlegében. Ezeket a tételeket a gyakorlat szerint a város csak akkor könyveli le, ha már kifizette. Ennek megfelelően nem tudjuk, csak sejtjük, hogy további 5 milliárd forint kifizetetlen számlatartozása van a városnak. Ez főleg annak a tükrében megdöbbentő, hogy az egy főre jutó iparűzésiadó-bevétel Székesfehérváron a legtöbb a megyei jogú városok között. Ennek ellenére mégis eladósodott, s ráadásul kevésnek tartjuk azt az eredményt, amit ebből a rengeteg pénzből a település vezetése felmutat.
– Milyen tervek szerint képzeli el a megyeszékhely helyzetének javítását?
– Az első sarkalatos pontja a programomnak, hogy legyen a jelenleginél egy lényegesen erősebb gazdaság Székesfehérváron. Helytelen, hogy az itteni vállalkozások nem tudnak helyben tendert nyerni, s fővárosi és más cégek végzik a beruházásokat. A fehérváriakat maga a város szorítja ki ebből a gazdasági versenyből. Az egyik legkomolyabb célom ennek a folyamatnak a megállítása, ezzel párhuzamosan a magyar tulajdonú fehérvári vállalkozások támogatása, megerősítése. A másik pillér egy környezetvédő városprogram. Fontos, hogy jó útjaink legyenek, hogy évente legalább 10 kilométer kerékpárút épüljön, a levegő minőségét pedig elektromos hajtású tömegközlekedéssel javítsuk. A város köré erdőt kell telepíteni, hogy Székesfehérvárnak legyen „tüdeje”. A lakók egészsége érdekében szükséges, hogy egyre több torna- és futópálya épüljön a parkokban. A markáns különbség a mostani városvezetés és az én elképzeléseim között, hogy szerintem be kell fejezni a megaberuházások korát. A város az elmúlt években mindig úgy akart nagy dolgokat építeni, hogy közben elfelejtkezett az úthálózat, az egészségügy, az oktatási intézmények fejlesztéséről. Ha a választópolgárok nekem szavaznak bizalmat, akkor két évig nem akarok nagy ívű beruházást indítani, inkább a sok apró, de a helyi életminőséget befolyásoló hibák kijavítására törekszem.
– Mint sikeres nagyvállalkozó, mit tud kamatoztatni abból a tapasztalatból, amit a hazai üzleti életben megszerzett?
– Nem vagyok politikus, nem is gondolom azt, hogy a polgármesterség politikai pozíció lenne. Ez egy városépítői állás, ahol az ember törekszik arra, hogy a jó külföldi példákat itthon kamatoztatni tudja. Az embert kell a középpontba helyezni.
– Ön azt ígéri programjában, hogy győzelme esetén mindaddig 100 forintos jelképes összeget vesz fel fizetéséből, amíg a városnak vannak adósságai. Mi áll a gesztus hátterében?
– A dolog nagyon egyszerű. Talán mindenki előtt ismert Lee Iacocca története, aki, amikor átvette a veszteséges Chrysler cég irányítását, azt mondta, hogy mindaddig egy dollár fizetést vesz fel, ameddig a vállalat nem hoz nyereséget. Megengedhette magának, mert egyrészt tehetős ember volt, másrészt tudta, hogy előbb-utóbb a cég nyereséget hoz majd. Ugyanígy vagyok ezzel én is. Megengedhetem magamnak, hogy ezzel a gesztussal is segítsem a várost, a fizetésem különbözetét pedig a rászorulóknak ajánljam fel. Nálam sokkal rosszabb anyagi helyzetben levő embereket tudok így támogatni, akiknek megélhetése a Gyurcsány-csomag miatt veszélyeztetetté vált. Hiszem, hogy a következő négy év végére fel lehet számolni a város adósságállományát.
– Hárman versenyeznek Székesfehérvár polgármesteri székéért. Mi lendítheti az ön javára a mérleg nyelvét? Hogyan befolyásolja az esélyeket az MDF-es Viniczai Tibor indulása?
– A Magyar Demokrata Fórum jelöltje harmadszor indul el, az eddigi két indulása alkalmával mindkétszer néhány százalékot ért el, míg a most hivatalban levő polgármester legutóbb megszerezte a szavazatok több mint kétharmadát. A kérdés azonban nem az, hogy ki az ellenfelem, hanem hogy mi a pálya. A pálya nekem az, hogy a város érdekében dolgozzak. Én elsősorban a megvalósítandó feladatokra, s nem az ellenfeleimre koncentrálok.
– Ön függetlenként, Fidesz-támogatással indul, csakúgy, mint Tarlós István a fővárosban. Számít arra, hogy hasonló támadások érik majd, mint Óbuda polgármesterét?
– Nem számítok hasonlóan kemény támadásokra, mert nem vagyok hivatalban levő polgármester. A vállalatomat érhetik persze támadások, és mint magánember, engem is. Azt érzékelem, hogy a városban olyan hangulatot próbálnak kelteni, hogy a Karsai Béla milyen rossz vezető, milyen környezetszennyező tevékenységet folytat. Engem ez kevéssé zavar, mert biztos vagyok benne, hogy minden visszahull azokra, akik mást akarnak besározni. Ezt a támadást állom, ennél többet is ki kell bírnia annak, aki polgármester-jelöltségre adja a fejét. Azt viszont semmiképpen sem gondolom, hogy vissza kellene vágnom hasonló negatív kampányüzenetekkel. Tisztelem a másik két jelöltet, s a környezetemben mindenkit le is beszéltem arról, hogy támadásokba kezdjenek.
– Ha a város lakossága önnek szavaz bizalmat, akkor Székesfehérvár polgármestereként kivel kíván együttműködni?
– Meg kell oldani Székesfehérvár gondjait. Nekem ugyanúgy vannak baloldali, mint jobboldali barátaim a városban. Nyilvánvalóan a helyzet érdekessége, hogy engem a jobboldal támogat, mert a baloldalnak megvan a saját jelöltje. Ebből következik, hogy elsődlegesen rájuk támaszkodom, de ez csak elvi kérdés. Együtt kell megoldani a város évek alatt felhalmozódott problémáit.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban