Szorítóban az oktatás

A pedagógusok óraszámának szeptemberi növelése mellett az intézmények feladatainak növelését, az iskolák és a vezető beosztásban dolgozók számának csökkentését és az alapfokú művészetoktatási intézmények finanszírozására fordított pénz mérséklését ígéri a kormány a konvergenciaprogramban. A felsőoktatásban a tandíj bevezetése a legfontosabb megszorítás. Bokros Lajos, a megszorítások atyja további szigorításokat javasol.

2006. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum szerint a Hiller István vezette oktatási és kulturális tárca által megvalósítandó közoktatási reform célja a gyerekek között lévő, szociális hátrányokból adódó esélykülönbségek csökkentése, az alapkészségek – így az írás, olvasás, számolás, szövegértés – fejlesztésének erősítése, a hatékonyabb működés elősegítése, valamint a kistelepülési iskolák társulásának ösztönzése.
Az iskola-összevonásokat segíti elő az a rendelet, amelynek értelmében 2008. augusztus 31. után az nyolc évfolyamnál kevesebb osztályú általános iskolák nem működhetnek önállóan, csupán társintézményként. A tervek szerint átalakítják az iskolák finanszírozásának rendszerét is, és a gyermekek után fizetendő fejkvóta helyett vélhetően áttérnek a konkrét feladatok finanszírozására. Ennek egyik lehetséges formája a csoportfinanszírozás, amelynél figyelembe kell venni a közoktatásról szóló törvényben meghatározott osztály és csoport alakításának elveit.
A tervezet szerint különböző eszközökkel ösztönözni kell a dolgozókat és a fenntartókat arra, hogy egy intézményen belül több közoktatási feladatot lássanak el. Ha ez sikerül, akkor lényegesen hatékonyabban tudják a munkaerőt kihasználni, miközben csökkenteni lehet az önálló intézmények és a vezető beosztásban dolgozók számát. A kormány célja, hogy az alapfokú művészetoktatás beépüljön az iskolai tanórai foglalkozásokba, mivel így lényegesen csökkenne az önálló intézmények működtetésére fordított összeg. Az anyagban szerepel a szeptemberi óraszámemelés is, amelynek értelmében az új tanévtől a munkáltató a kötelező óraszámon felül további két foglalkozási óra – például szakkör – megtartását rendelheti el külön díjazás nélkül. Jövő szeptembertől a pedagógusok kötelező heti óraszáma újabb két órával emelkedik.
A Gyurcsány-kormány Brüsszelnek szánt beszámolója szerint a felsőoktatási reform célja a képzés színvonalának javítása. A dokumentum a tandíj előnyének tartja, hogy annak köszönhetően a hallgatói teljesítménytől függően lehetőség lesz átjárásra az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között. A fejlesztési képzési hozzájárulásnak nevezett fizetési kötelezettség a jövőre felvett hallgatókat érinti először, ők másodéves koruktól fizetnek majd. A jövőben csökken az államilag finanszírozott képzésben részesülő hallgatók létszáma. Elsősorban a jogász-, a bölcsész-, a pedagógus- és a közgazdászképzéseken apad majd a keretszám, míg a természettudományi, informatikai és műszaki képzéseken növelik a helyek számát.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a konvergenciaprogram egyfajta diktátum, hiszen a kormány csak négy napot adott a csomag véleményezésre, vagyis nem tervezett valódi egyeztetést. A testület hangsúlyozza: a kormány szerint ösztönözni kell a társulások kialakítását, vagyis az iskola-összevonásokat, ám az valójában nem csökkenti, hanem növeli a gyerekek közötti különbségeket. Elfogadhatatlannak tartják a kötelező óraszám emelését és a heti két óra „ingyenmunkát” is, ezek miatt már korábban Alkotmánybírósághoz fordultak és sztrájkbizottságot hoztak létre. A PDSZ kiemeli a program két elemét, amelyek újabb megszorító intézkedésnek hatnak, és újabb aggályokat vetnek fel. Az egyik az iskolák feladatainak növelésére, valamint az intézmények és a vezetők számának csökkentésére vonatkozik, a másik pedig az önálló alapfokú művészetoktatási intézmények finanszírozásának mérsékléséről szól. A szervezet szerint ezek a pontok azt jelzik, hogy a kormány a közoktatást, a gyermekek jövőjét alárendeli a gazdaságnak.
Bár a konvergenciaprogramot sokan második Bokros-csomagként értékelik, a megszorítások atyja, Bokros Lajos ennél jóval szigorúbb intézkedéseket javasol a kormánynak. A Horn-kormány pénzügyminisztere szerint eljött az ideje, hogy jó néhány egyetemet, főiskolát bezárjanak, megszüntessék a felsőoktatásban dolgozók közalkalmazotti státusát és megemeljék a nyugdíjkorhatárt. Bokros leszögezi: az elmúlt évekre a folyamatos valóságtagadás, a társadalom félrevezetése, a politikai és szakmai felelősség elporladása, a befelé fordulás volt a jellemző. A konvergenciaprogram egy hallatlan előrelépés, hiszen az első olyan beszámoló, amely kendőzetlen őszinteséggel elismeri, hogy nagy a baj. A tandíj bevezetéséről szóló döntést ugyanakkor a szükséges, de nem elégséges feltételnek nevezte. Hozzátette: meg kell szüntetni a fejkvóta-finanszírozást, a közalkalmazotti státust és a bérszabályozást fel kell számolni, a felesleges felsőoktatási intézményeket pedig azonnal be kell zárni. Bokros szerint a közeljövőben el kell érni, hogy a tanárok fizetését teljes egészében fedezze a tandíj, így értelemszerűen időről időre növelni kell a tarifát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.