Újra álom lesz a diploma?

2006. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világossá vált mára, hogy a tandíj bevezetése csak az egyik a felsőoktatást érintő megszorító intézkedések közül. A szocialista kormány a következő évtől jelentősen csökkenti az államilag támogatott képzésre felvehető diákok számát is. Így sokan csak a több millió forintos költségtérítéses képzésre nyerhetnek majd felvételt, azt azonban csak a leggazdagabbak tudják majd kifizetni. A Népszabadság szerint egy miniszteri előterjesztés értelmében az idei 62 ezer helyett jövőre csak 56 ezer elsős kezdheti meg tanulmányait államilag támogatott felsőoktatásban.
A csökkentés az oktatási tárca által preferált, ám a diákok körében abszolút népszerűtlen, diploma nélkül záruló, kétéves felsőfokú szakképzés férőhelyeit nem érinti, a hatezres csökkenést teljes egészében a diplomás képzésekre terhelik. A tervek szerint az agrárszakokra 30, a gazdálkodási területre 24, a bölcsészképzésbe pedig 20 százalékkal kevesebb hallgató kerülhetne be, míg a társadalomtudományi szakokra 19, a jogászképzésre pedig 13 százalékkal kevesebb gólyát vennének fel. Ezzel egyidejűleg a természettudományi szakokra 2,63, a műszaki képzésre 1,08 százalékkal több hallgató nyerhet felvételt, míg az orvosi karokon változatlan marad a létszám.
A Felsőoktatási Tudományos Tanács (FTT) a munkaerő-piaci előrejelzések alapján a jogász-, illetve a bölcsészképzésre felvehetők számának öt-öt százalékos csökkentésére tett javaslatot, a felsőfokú műszaki, matematikai és természettudományi képzésekben részt vevő hallgatók arányát pedig 18 százalékról 25,8 százalékra növelné. A miniszteri előterjesztés azonban a javasoltnál jóval nagyobb csökkentést akar végrehajtani, a hiányszakmák esetében azonban alig vagy egyáltalán nem emelné a férőhelyek számát.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium nem kívánta kommentálni a kiszivárgott híreket. A sajtóosztályon csupán annyit mondtak, hogy több tervezet is létezik az államilag finanszírozott keretszámok átalakításáról, a végleges döntést azonban a kormány hozza meg október közepén.
A Fidesz szerint súlyosan ártalmas és jellemtelen dolog tavaszszal mindenkinek ingyendiplomát ígérni, majd néhány hónappal később hitet tenni a diákok megsarcolása mellett. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője emlékeztetett: 2003-ban még 56 500 diák iratkozhatott be államilag finanszírozott egyetemi, illetve főiskolai diplomát adó képzésre, jövőre pedig csupán 43 500 fiatalnak adatik meg ez a lehetőség, ráadásul a tandíj bevezetésével az eddig ingyenes képzés helyett nekik is évi 100–150 ezer forintot kell fizetniük tanulmányaikért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.