Üzleti tisztesség új paragrafusokkal?

Törvénymódosítással kívánják garantálni, hogy a pályázatokon elnyert pénzből az alvállalkozók is megkapják az őket megillető részt. A közbeszerzési szakértő szerint egy újabb paragrafussal nem lehet pótolni az üzleti tisztességet és a kölcsönös bizalmat.

2006. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta egyre nagyobb nehézséget okoz a körbetartozás a vállalkozásoknak, melynek gyakori indító oka az, hogy az állami, önkormányzati megrendelő jelentős, akár 180 napos késéssel fizet. A fizetési fegyelem fellazulása azonban azt is eredményezte, hogy a fővállalkozók azután sem fizettek az alvállalkozónak, hogy a megrendelő már fizetett, mert más tartozásai ezt nem tették lehetővé. Végül elharapódzott az a gyakorlat, hogy egyes fővállalkozók úgy szerződtek alvállalkozókkal, hogy tudták, nem fognak helytállni.
A tervek szerint október 9-én kezdődik a parlamentben a közbeszerzési törvény a vállalkozói körbetartozások mérséklése céljából tervezett módosításának általános vitája. A részletes vitát követően az esetleges újabb módosító javaslatok számától függően legkorábban október végén fogadhatja el az Országgyűlés az új jogszabályt, hatálybalépése november végére várható.
A módosítástól azt várják, hogy előrelépést hoz a körbetartozások csökkentésében. A fizetési morál javítását szolgálja az a rendelkezés, amely szerint bizonyos teljesítési értékhatár fölött kötelező lesz a fővállalkozónak akkreditívet nyitnia, hogy a fizetési határidő lejártakor mindenképpen ki tudja fizetni az alvállalkozót. Az akkreditív olyan jogügylet, amelyben egy bank a megrendelőtől kapott megbízás alapján arra kötelezi magát a kivitelezővel szemben, hogy előre meghatározott feltétel megvalósulása esetén kifizeti neki a vállalási díjat.
Paragrafusokkal nem lehet az üzleti tisztességet kikényszeríteni – nyilatkozta lapunk kérdésére Várday György közbeszerzési szakértő. A közbeszerzési eljárások ma leginkább egy akadálypályához hasonlítanak, amelyen a kevésbé dörzsöltek elbuknak, az igazán profik azonban túljutnak. A körbetartozások megakadályozására hozott jogszabály-módosítás csak egy újabb paragrafus lesz, amit a cégek kikerülnek – mondta Várday György. Az üzlet alapja csak a tisztesség és a kölcsönös bizalom lehet. Ma Magyarországon erkölcsi válság van, ez a mindennapi üzleti életben is megmutatkozik, és konkrétan forintosítható károkat okoz. Ennek a helyzetnek a felszámolása a közbizalom helyreállítása nélkül nem fog menni – fejtegette a szakértő.
Mindennek jelentős hatása lesz az európai uniós fejlesztési pénzek befogadására is – vélekedett Várday György. A magyar intézményrendszer – beleértve a képzést, a továbbképzést és az ellenőrzésre hivatott Közbeszerzések Tanácsát – bürokratikus, nem hatékony, mindennek pedig az lesz a következménye, hogy a fejlesztési pénzek jelentős részét nem tudjuk lehívni, illetve az ellenőrzések során feltárt visszaélések miatt vissza kell fizetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.