Vámudvarvita Debrecenben

A Delog Kft. vámudvari szolgáltatói jogának visszaadását követeli a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) az országos vámparancsnoktól, mert szerintük a szerződés felbontásával a debreceni vámparancsnok elfogult és megalapozatlan döntést hozott. A VPOP közleménye szerint a Delog kérésére elrendelt azonnali vizsgálat eddig szabálytalanságot nem talált, új szolgáltatót pedig azért választottak, mert szemben a Deloggal, ingyen vállalta a vámosok elhelyezését, s jobban kielégíti egyéb igényeiket is.

2006. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy nyilatkozott a Delog tulajdonosa, Fülöp Zsolt, aki egyben az MLSZKSZ elnöke is: ha nem érnek el a VPOP-nál eredményt, elmennek egészen Gyurcsány Ferencig igazukért. Érthetetlennek nevezte, hogy a debreceni vámparancsnok annak ellenére felbontotta a cége és a VPOP közötti megállapodást, hogy tíz éve végzik ezt a tevékenységet, s Kelet-Magyarországon más logisztikai központ nem is rendelkezik országos minősítéssel. Megkérdőjelezhetőnek ítélte azt is, hogy a vámudvar szolgáltatói jogra kiírt közbeszerzési eljárást, amin a Delog nyert, fedezet hiányában, illetve a versenytárs ingyenes ajánlatára hivatkozva oka fogyottnak minősítette a VPOP. A cégtulajdonos úgy véli, minderre azért került sor, mert személy szerint ő maga többször folytatott szakmai vitát a VPOP vezetőivel. A vita tárgya egyébként éppen a vámudvarok használatának ingyenessége volt, ami annak ellenére, hogy a logisztikai központok töredék üzlethez jutnának a vámudvari tevékenység nélkül, nem EU-konform megoldás. Fülöp Zsolt kifogásolhatónak ítéli azt is, hogy az új szolgáltató meghatározó tulajdonosának vállalkozásai eddig vendéglátáshoz kötődtek, s logisztikai tapasztalata nincs.
A VPOP lapunkhoz eljuttatott állásfoglalása szerint a Delog Kft. a szolgáltatási szerződés felmondásának jogszerűségét semmilyen törvényes fórumon nem támadta meg. Bár a vámudvari tevékenységre augusztus végétől az egykori Debreceni Dohánygyár területén működő DILK Kft. jogosult, vámügynöki tevékenységet a Delog is folytathatna, ám ebben az irányban a cég semmilyen lépést nem tett. A közlemény szerint jövő januártól a vámudvarok jelentősége csökken, mivel a szeptember 1-jétől bevezetett könnyítések, a 2007. január 1-jei bolgár és román uniós csatlakozás, illetve az elektronikus vámkezelés előtérbe kerülése várhatóan jelentős vámudvariforgalom-csökkenést eredményez. Az új szolgáltató kiválasztásának hátteréről a dokumentum azt írja, hogy azért döntöttek a DILK mellett, mert az mindenben megfelel a szakmai előírásoknak, jobban kielégítik a vámhatóság igényeit, elhelyezésüket pedig ingyen vállalta.
A DILK Kft.-ben érdekelt Boros József kérdésünkre elmondta: a volt dohánygyár területén ingatlanhasznosítást végeznek, logisztikai tevékenységgel nem foglalkoznak. Ezt olyan cégek végzik, amelyek felkészültsége megfelelő. Utóbbiak, köztük a Fülöp Zsolt érdekeltségi körébe tartozó Transped, éppen azért bérelnek a területen irodát, mert a vámhatóság is ott működik. A DILK 1700 négyzetméteren 83 vámos elhelyezését vállalta ingyenesen. Ez ötvennel több, mint ahányat korábban a Delog el tudott helyezni. Az irodákat felújítva, légkondicionálóval felszerelve bocsátották a vámosok rendelkezésre. A vámudvarnak helyet adó területről úgy nyilatkozott: előnye, hogy jóval közelebb van a városközponthoz, mint a Delog korábbi vámudvara.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.