Úgy nyilatkozott a Delog tulajdonosa, Fülöp Zsolt, aki egyben az MLSZKSZ elnöke is: ha nem érnek el a VPOP-nál eredményt, elmennek egészen Gyurcsány Ferencig igazukért. Érthetetlennek nevezte, hogy a debreceni vámparancsnok annak ellenére felbontotta a cége és a VPOP közötti megállapodást, hogy tíz éve végzik ezt a tevékenységet, s Kelet-Magyarországon más logisztikai központ nem is rendelkezik országos minősítéssel. Megkérdőjelezhetőnek ítélte azt is, hogy a vámudvar szolgáltatói jogra kiírt közbeszerzési eljárást, amin a Delog nyert, fedezet hiányában, illetve a versenytárs ingyenes ajánlatára hivatkozva oka fogyottnak minősítette a VPOP. A cégtulajdonos úgy véli, minderre azért került sor, mert személy szerint ő maga többször folytatott szakmai vitát a VPOP vezetőivel. A vita tárgya egyébként éppen a vámudvarok használatának ingyenessége volt, ami annak ellenére, hogy a logisztikai központok töredék üzlethez jutnának a vámudvari tevékenység nélkül, nem EU-konform megoldás. Fülöp Zsolt kifogásolhatónak ítéli azt is, hogy az új szolgáltató meghatározó tulajdonosának vállalkozásai eddig vendéglátáshoz kötődtek, s logisztikai tapasztalata nincs.
A VPOP lapunkhoz eljuttatott állásfoglalása szerint a Delog Kft. a szolgáltatási szerződés felmondásának jogszerűségét semmilyen törvényes fórumon nem támadta meg. Bár a vámudvari tevékenységre augusztus végétől az egykori Debreceni Dohánygyár területén működő DILK Kft. jogosult, vámügynöki tevékenységet a Delog is folytathatna, ám ebben az irányban a cég semmilyen lépést nem tett. A közlemény szerint jövő januártól a vámudvarok jelentősége csökken, mivel a szeptember 1-jétől bevezetett könnyítések, a 2007. január 1-jei bolgár és román uniós csatlakozás, illetve az elektronikus vámkezelés előtérbe kerülése várhatóan jelentős vámudvariforgalom-csökkenést eredményez. Az új szolgáltató kiválasztásának hátteréről a dokumentum azt írja, hogy azért döntöttek a DILK mellett, mert az mindenben megfelel a szakmai előírásoknak, jobban kielégítik a vámhatóság igényeit, elhelyezésüket pedig ingyen vállalta.
A DILK Kft.-ben érdekelt Boros József kérdésünkre elmondta: a volt dohánygyár területén ingatlanhasznosítást végeznek, logisztikai tevékenységgel nem foglalkoznak. Ezt olyan cégek végzik, amelyek felkészültsége megfelelő. Utóbbiak, köztük a Fülöp Zsolt érdekeltségi körébe tartozó Transped, éppen azért bérelnek a területen irodát, mert a vámhatóság is ott működik. A DILK 1700 négyzetméteren 83 vámos elhelyezését vállalta ingyenesen. Ez ötvennel több, mint ahányat korábban a Delog el tudott helyezni. Az irodákat felújítva, légkondicionálóval felszerelve bocsátották a vámosok rendelkezésre. A vámudvarnak helyet adó területről úgy nyilatkozott: előnye, hogy jóval közelebb van a városközponthoz, mint a Delog korábbi vámudvara.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak