A Nap-kelte bojkottja

Csontos János
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a honi közszolgálati televíziózás újabb mélypontját, az Egy válság vágóképei című Gyurcsány-apoteózist sugározták a nemzeti főadón (a máltai futballkatasztrófánál is létezik mélyebb bugyor), azon tűnődtem: mit fog írni minderről az avatott médiaszociológus, Vásárhelyi Mária? Nyilván semmit. Kell a tinta a Hír TV alázására, gyalázására. A sánta eb mögött kocogó miniszterelnök egyszer már hat percre kibérelte a köztévét (mondanivalója nem volt, viszont ugyanabba a díszletbe akart állni, mint Bush elnök); most meg harmincra bérelte ki. Minőségi különbség tehát nincs, legfeljebb mennyiségi – gondolhatják a független médiatudorok. Voltaképpen a saját logikája szerint minden nap a kormányfőnek kéne szolgáltatni a műsort: ha az elkötelezetten független Debreczeni Józsefnek „a miniszterelnökről és országáról” tudott nyilatkozni, miért ne lenne akkor természetes, hogy a miniszterelnöknek televíziója is van?
Hogy egészen más van leírva a médiatörvényben? No bumm! Az is bele van írva, hogy felezni kell a kormányoldal meg az ellenzék között a kuratóriumi elnökségi helyeket, az évekig csonkakuratóriumozó balelit mégis engedelmesen tűri az ötvenszázaléknyi Dávid-boyokat. E Dávid-boyok elvégre engedelmesen megválasztották a később köztörvényes okból távozni kényszerülő Ragáts Imrét tévéelnöknek; akárcsak Rudi Zoltánt, aki még tartja magát, ostromok idején azonban sorsukra hagyja a nála vendégeskedő volt és leendő minisztereket. Neki szintén saját televíziója van, ahol sajtónyilvános rendezvényekről – igazi alkalmazott demokrataként – bármikor kivezettetheti a konkurenciát, amely valahogy mindig megszégyeníti őket klasszikus közszolgálatból.
Rudi a TV2-től érkezett (vissza); onnan igazolt hírigazgatót is, Kert Attila személyében. Kertnek szemlátomást fogalma sincs a közszolgálati minimumnak számító polgári ethoszról: sms-forgalmát az érintettek megkérdezése nélkül az intimpistáskodó hajlamú Népszabadságban szokta közzétenni. Ha tehát Kertet megkérdezik, hogy miféle dolog félórányi ingyen reklámidőt adni (x) jelzet nélkül a félig bukott miniszterelnöknek – nem is érti a felvetést. Móricka ilyennek képzeli a közszolgálatot, és kész. Ilyen rendhagyó izének, amelynek szakmai csúcspontja kétségkívül az a jelenet, amikor a túlmozgásos Gyurcsány heves gesztikulálással leverte az orráról saját szemüvegét, de még időben elkapta, és zavartalanul folytatta a szokott hazudozást. A hiperlojális tévések meg benne hagyták a műsorban az akciót, mert olyan emberi ettől a Fletó, hogy meg kell zabálni. Akárcsak a kocogószerelését, amely a Három az egyben feliratot hirdeti – az asszociációknak itt egész áradata támad. Amikor pedig a hírigazgatót arról kérdezik, miért nem kérte fel Orbánt is e kullancs stílusú oknyomozásra (napokig kísérgetve észrevétlenül és spontán a nagy embert, stábostul és lámpástul), a nagyfőnök erkölcsét magáévá téve simán odafüllenti, hogy felkérte, csak már nem emlékszik, hogy mikor és milyen formában. (Ne feledjük: nem művészemberről – hírigazgatóról van szó.) A Fideszben persze nem tudnak e kiegyensúlyozási kísérletről. Mert nem is tudhatnak.
Az alkalmatlanság tengerében már nem tűnik fel semmi: a Magyar Televízióban a vezetési és szakmai válság tartósnak és általánosnak mondható. Újabban már metaműsorokat készítenek: arra költik az adóforintokat, hogy ők maguk legyenek a műsor. Az alapvető gond azonban, hogy a kereskedelmi tévés tempó megfertőzte, majd egyetlen nagy rákos daganattá tette a köztévét. És itt érkeztünk el az aktuális botránytémához, a Nap-kelte fideszes bojkottjához. A Nap-kelte kereskedelmi tempója ugyanis az elvulgárosodott köztévében már fel sem igen tűnik; így a bojkottot indokolni kell. A fideszesek és kereszténydemokraták pedig nem jól indokolják; pontosabban nem indokolják. Így aztán lehet szemtelenül visszaszólni: mi bajotok velünk, fiúk? S képzeljük ehhez hozzá Gyárfás Tamás nagy, ártatlan szemeit.
A Fidesznek az a fő baja (kormányon és ellenzékben), hogy voltaképp nincs tudatos médiapolitikája. Eredendően nem bízik a médiában, ehelyett mindent maga akar megoldani politikai és propagandisztikus eszközökkel. Mivel a balra billent médiától főként pofont kap, cirógatást szinte soha – megpróbálja szükséges rosszként kezelni a sajtót: mint a futballbírót, aki a pálya tartozéka. Persze ez tévképzet: a bíró azáltal, hogy ítélkezik, maga is játszik. Mivel a Fidesznek nincs médiastratégiája (míg látszatkormányzó politikai ellenlábasainak szinte csak az van), a jobboldal vezető ereje e téren alig építkezik: ehelyett rögtönöz, s hatalomra kerülve kétes sikerű átigazolásokkal kísérletezik. Most pedig azt kell tapasztalnia, hogy a túlsúlyos balmédia lassan nemcsak kimossa Gyurcsányt a világrekord hazugságból, hanem már fröcsögő stílusban Orbán Viktor visszavonulását követeli a „nyugalom” biztosítékaként.
Megérdemli a Nap-kelte a bojkottot? Meg. Ám akkor az egész kormányszócsővé züllött MTV is megérdemelné, ha következetesek. De nem azok. Érthető is, miért: ekkor az egész médiafelületről lemondanának, s benyomulnának a helyükre díszellenzékiekként a Dávid-boyok. Ezt nyilván nem akarják. De miért nem tudnak legalább frappánsan megfelelni az álnaiv Gyárfásnak? Nem olvasnak Magyar Nemzetet? Hát akkor ismételjünk…
A Nap-kelte albérletbe kivette a köztévé reggeli sávját. Ez példátlan gyakorlat Európában: közszolgálati hírműsort sehol nem adnak gebinbe. A végletesen elfogult, az ORTT által viszszatérően szankcionált reggeli műsor magáncélra fial, noha közpénzből készül. A közfrekvencia, a közreklámidő is közpénz. Gyárfás milliárdjai tehát alapvetően a mi adóforintjainkból származnak. Ezért cserébe egyértelműen MSZP és SZDSZ párti műsorfolyamot állít elő másfél évtizede. A hazai demokratikus politikai viszonyokat csaknem olyan mértékben deformálja, mint a Soros Alapítvány pénze. Miközben a gyér hatékonyságú ORTT eseti panaszokat és kvantitatív műsorperceket vizsgál, a manipulációs eszköztár szinte végtelen. De elég a riporteri karra tekinteni, hogy lássuk: képviselteti magát a Népszabadság, a baloldali bulvár, sőt a szocialista propagandamédium, a Klubrádió is. Jobboldali ellenpélda nincs, pedig Gyárfás a jobboldali szavazók és nézők adóforintjaiból is gyarapszik. Gyárfás a késő kádári stílusú televíziózás kimerevítésével, a „szocialista összeköttetések” abszolutizálásával immár a közszolgálatiság jövőjét veszélyezteti. (Kert Attila az ostrom másnapján eleve az Angol utcába akart bemenni dolgozni.) Gyárfást nem bojkottálni kell, hanem eltanácsolni a közszolgálat környékéről is: csinálja frenetikus piacvezető műsorát a versenyszférában, mint a hasonlóan versenyképes Friderikusz.
Gyárfás amúgy épp Friderikusznak nyilatkozta, hogy ha nem sikerül Schmitt Pált megpuccsolni a MOB élén, akkor ő távozik a vezetésből. Schmittet nem sikerült megpuccsolni, de Gyárfás bejelentése azóta is várat magára. Kedves Fidesz, kedves KDNP! Gondolják, hogy a bojkott hatékony eszköz, miközben Medgyessyék, Gyurcsányék meg Kunczéék kormányzati pozícióból öt éve bojkottálják az igazi kérdéseket feltevő ellenzéki sajtót? Gondolják, hogy Gyárfás a Nap-kelte producereként némi bojkott hatására hamut hint majd a fejére, s elküldi a baloldali pártkatonákat? Forrót is már csak akkor küldte el, amikor Gyuszi taxis énekelt. Gyárfás maga a probléma: a puszta léte tagadja a közszolgálatot. Amit előbb-utóbb újra kell alapítani, elölről, európai normák szerint. E pillanattal pedig épp egybe fog esni az MTV-s „napkeltenyugta”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.