A soproni Szent János-templom

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2006. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Középkori történelmünk kevéssé ismert, megírásra váró fejezete a keresztes lovagrendek politikai, katonai és gazdasági tevékenysége. Az eddigieknél sokkal alaposabb kutatásra és feldolgozásra vár építészetük is, amelynek nyomait többtucatnyi műemlék őrzi idehaza és a szomszéd országokban.
A szentföldi alapítású, katonai és karitatív feladatokat egyaránt ellátó johannita – ispotályos –, a templomos és a német lovagtestületek szinte minden európai ország régi históriájában mély nyomot hagytak. Nem volt ez másként hazánkban sem, azonban a XV. századtól a Földközi-tenger keleti medencéjét, a Balkánt, majd a Duna vidékét is meghódító oszmán törökök kiszorították a térségből a kereszteseket, építményeik pedig együtt pusztultak a magyar román kor és gótika többi emlékékével.
A nálunk II. Géza király (1141–1162), majd özvegye, Eufrozina királyné pártfogásával megtelepedett johanniták Székesfehérváron építették fel konventjüket és kórházukat. További adományok révén tekintélyes birtokokhoz jutottak a Dunántúlon és Észak-Magyarországon. Számos helyen épült kisebb-nagyobb rendházuk a hozzájuk tartozó ispotállyal és kápolnával, templommal. Jelentős katonai szerepet a tatárjárás idején játszottak e nem éppen jámbor szerzetesek: 1241. április 11-én a Sajó menti ütközetben IV. Béla király életét az ispotályos és templomos vitézek ádáz, önfeláldozó küzdelme óvta meg, majd az uralkodót a lovagok menekítették rendházaik láncolatán át egészen a dalmát tengerpartig. 1247. június 2-án Béla hűségszerződést kötött a keresztesekkel. Nekik adta a Szerémséget, a déli határvidéket az Oltig, Kunországgal és minden udvari jövedelemmel együtt, valamint átadta nekik több nyugat-dunántúli királyi vár – Pozsony, Moson, Dévény, Németújvár, Vasvár és Sopron – fennhatóságát az ország fegyveres védelme fejében.
Így kerültek a János vitézek Sopronba. A Szent Mihály-domb – az első honfoglalás kori erődített magaslat –, illetve a római település helyén az 1200-as években kialakult, a század végére már fallal körülvett óváros közötti területen, a ma Bécsi-dombnak nevezett magaslaton telepedtek le. Itt volt a nyugatra vezető országút védett bejárata, a régi Bécsi kapu. A hagyomány szerint a Bécsi út 8-as számú, barokk lakóház helyén állt a keresztesek vámháza (a sápszedés jogát még 1217-ben II. Andrástól nyerték el a johanniták, de csak harminc évvel később került tényleges birtokukba). Az épület hiteles helyként – peres ügyek írásba foglalásának, ünnepélyes eskütételek hivatalaként – is működött a középkorban. A szomszédjában épült a lovagok rendháza és az első, Keresztelő Szent János titulusú temploma, még az 1200-as évek derekán. Mindezeket a következő két évszázadban végzett átalakítások eltüntették, a gótikus részleteket a XVII. századi, majd az újkori renoválások elfedték, ennek dacára a kisméretű, szentélyszűkület nélküli, egyterű templom megőrizte középkori formáját. Kelet felé a nyolcszög három oldalával zárul, szemközti oldala orgonakarzatban végződik, a teret csúcsíves hálóboltozat borítja, nyugati homlokzata fölé karcsú kőtorony magasodik. Az északi külső falat támasztó pillérek egyikén 1484-ből származó relief, egy másikon hasonló korú baldachinos szobrocska látható, mindkettő Szent Jánost ábrázolja. A neogótikus kapuzat oromzatának domborművű lovagportréit az idősebb Storno Ferenc készítette, a neogót átépítést fia, ifjabb Storno Ferenc végezte 1890-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.