A társadalom, amely felfalja önmagát

Aki szegénynek született, az is marad. Különösen igaz ez, ha gyermekeket is nevel – olvasható ki a Központi Statisztikai Hivatal munkatársainak tegnap nyilvánosságra hozott elemzéséből, amelyben a rendszerváltozás óta eltelt szűk két évtizedben a reáljövedelmek eloszlását, emelkedését elemezték. A tanulmány szerint a kilencvenes évek elején kettészakadt a magyar társadalom, és ez a megosztottság megmaradt.

2006. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nálunk a bérek a földön járnak – gondolta magáról a munkavállaló a szocializmus évtizedeiben, de vigasztalta a tudat, hogy a szomszédja, a főnöke, de még a gyárigazgató sem él sokkal magasabb színvonalon. A kapitalizmusba való átmenet politikai értelemben békés volt, de a jövedelmi viszonyokat gyökeresen átrendezte.
A rendszerváltozás évtizedének első felében egyharmadával zuhant a jövedelmek átlagos szintje. Miközben sokan szegényedtek, keveseknek sikerült meggazdagodniuk. A társadalom megismerkedett a munkanélküliséggel, miközben a nyugdíjak, a járadékok jelentősen veszítettek értékükből. A kilencvenes évek végén meginduló életszínvonal-emelkedés a társadalom megosztottságát nem változtatta meg: a leggazdagabb öt százalék egy főre jutó nettó jövedelme, akár csak 1996-ban, ma is 11,6-szer magasabb, mint a legszegényebb öt százaléké.
Azok jártak jobban az előző évtizedben, akik iskolai végzettségük, szakismeretük következtében jól fizető álláshoz jutottak, nagyobb településen laktak, és kevés eltartottról gondoskodtak.
*
A vesztesek azok köréből kerültek ki, akik alacsony iskolai végzettségűek, nyugdíjból vagy egyéb járadékból éltek, sok gyermeket neveltek. A legmagasabb egy főre jutó nettó jövedelemmel azok a háztartások rendelkeztek 2004-ben, amelyekben a családfő vállalkozó volt. Az ezekben élők 74 100 forint jövedelemhez jutottak havonta. Azon háztartásokban, ahol munkanélküli a családfő, az egy főre eső jövedelem az átlag 40 százalékát, a 30 ezer forintot sem érte el.
Az iskolai végzettség jelentősége egyre nagyobb. A jövedelmeknél 2004-ben 17 százalékos volt az iskolázottság jelentősége, míg ugyanez 1995-ben csak 14 százalékot tett ki.
A legszegényebb családok keresői között négy százalék volt a felsőfokú végzettségűek aránya, míg az általános iskolát végzetteké több mint 50 százalék.
A leggazdagabbak között majdnem fordított az arány. Az alapfokú végzettségűek csak nyolc százalékot tettek ki, míg a diplomások aránya 48 százalék volt. A felsőfokú végzettségűek családjaiban az egy főre eső éves nettó jövedelem több mint másfélszerese az országos átlagnak, míg az alapfokú végzettségűeknél alig érte el az átlag háromnegyedét.
A jövedelmek alakulása negatívan hatott a gyermekvállalási kedvre. 1996 és 2005 között egyre kevesebb gyermek született. Az egygyermekesek egy főre jutó éves jövedelme 80, a kétgyermekeseké 68, a három vagy több gyermeket nevelőké csupán 49 százalékát tette ki a gyermektelen háztartások jövedelmének. Azon családok csaknem kétharmada, ahol a családfőnek volt munkája, és három vagy több gyermeket nevelt, a jövedelmi rangsor alsó harmadában helyezkedett el. Az egy gyermeket nevelő családok negyede a felső jövedelmi harmadhoz tartozott.
A fővárosban élők jövedelmi színvonala messze felülmúlta az országos átlagot. Minél kisebb egy település, annál kevesebb a felsőfokú végzettségű, és annál több a gyerek – állapítja meg a KSH tanulmánya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.