Csökkent az áruhiteligény

Több áruhitelezéssel foglalkozó bank is tapasztalja, hogy csökken a hitelfelvételi kedv, s az ügyfelek nehezebben fizetik a törlesztőrészleteket. A megtorpanást egyértelműen a megszorításokkal magyarázzák.

2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel az áruhitelek teljes hiteldíjmutatója (THM) messze a legmagasabb a piacon kapható finanszírozási lehetőségek közül, nem csoda, hogy a lakosság először ezekről mond le – kommentálta lapunk kérdésére Polgár Ákos, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete elnöke a hírt, hogy többek között a Magyar Cetelem Bank jelezte, kevesebb áruhiteligény érkezik cégükhöz. Az emberek a kormányzati megszorításokról érkező hírek hallatán az árcédula mellett megnézik a teljes hiteldíjmutatót is. Az érdekvédelmi szervezet tapasztalatai szerint a banki adósok jelentős részének nemcsak egy, hanem egyszerre több kölcsöne is van. A devizaalapú kölcsönök az elmúlt hónapokban jelentősen drágultak, s bár most éppen visszaerősödött a forint, az emberek megtapasztalhatták, hogy az árfolyamesés milyen jelentős hatással van a törlesztőrészletek nagyságára. A hitelkárosultak egyesületének gyakorlati tapasztalata az, hogy a lakás- és személygépkocsi-kölcsönnel rendelkező ügyfelek végsőkig ragaszkodnak elsősorban a lakáshoz, aztán a gépkocsihoz. Ha rákényszerülnek, az áruvásárlási kölcsönre vásárolt berendezési tárgyak és háztartási eszközök törlesztését függesztik fel legelőbb – mondta Polgár Ákos. Az ügyfelek tapasztalatai mellett az áruhitellel foglalkozó pénzintézetektől is szereztek információkat, amelyek szerint lassult a piac bővülése.
A kormány stabilizációs csomagjának hatásával indokolta a Magyar Cetelem Bank, hogy szeptemberben a korábbinál kevesebben kértek hitelt – mondta Lendvai János elnök-vezérigazgató. A Cetelem eddigi hitelkihelyezése nagyjából a terv szerint alakult, az év végi kilátások azonban az elnök-vezérigazgató szerint bizonytalanok. Lendvai János arra számít, hogy a többség – ahogy gazdasági megszorítások idején jellemző – inkább megtakarításait fogja növelni, s visszafogja beruházásait, így a hitelfelvételt is. Lendvai szerint a korábbinál nehezebb kezelni a portfóliót, már érződik, hogy a lakosság eladósodottsága nőtt, s hogy sokan kicentizték a hitelfelvételt.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a lakosság eladósodottsága – vagyis a felvett kölcsönök aránya a lakossági szektor jövedelméhez képest – 2000 óta tíz százalékról ez év júliusára negyven százalék fölé ugrott, miközben az átlagos havi törlesztés hat év alatt több mint a duplájára, a rendelkezésre álló jövedelem tíz százalékára emelkedett. Három év alatt a háztartásoknak nyújtott devizakölcsönök aránya szinte a semmiből a teljes hitelállomány ötven százaléka fölé ugrott. Sőt a devizahitel-felvétel gyorsuló ütemben növekszik: az első negyedévi növekmény duplájával emelkedett a devizahitel-állomány a második negyedévben. E kölcsönök népszerűségét eddig sem a gyenge forintárfolyam, sem a kormányzati megszorítások nem tudták letörni: a megszorítások bejelentése utáni három hónapban a svájcifrank-alapú hitelek új szerződéseinek értéke minden korábbinál magasabbra szökött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.