Egy szörnyű éjszaka megpróbáltatásai

2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most megszólaló házaspár azt kívánta, nevüket ne hozzuk nyilvánosságra, ezért csak C. Istvánként és C. Ildikóként fogjuk nevezni őket, 17 éves lányukat pedig Krisztinának. A történet negyedik szereplője egy 18 éves fiú, akit majd Józsefként mutatunk be.
A szülők története
Október 23-án délután a Corvin közből mentünk az Astoriához a feleségemmel és a lányommal. A Fidesz-nagygyűlésből már csak néhány perc lehetett hátra, a Deák téren viszont már javában állt a balhé – kezdte István. – Hozzánk csapódott egy fiatalember, a tizennyolc éves József, együtt figyeltük az eseményeket. A csatazaj egyre közelebbről hallatszott, már a fejünk mellett süvítettek el a könnygázgránátok és a gumilövedékek. A Blaha Lujza tér irányából fények villantak, a zaj egyre elviselhetetlenebb lett. Menekülni kezdtünk. Az utca rémült és jajgató emberekkel telt meg, előttünk a Dohány utca kiskörúti szakaszát rendőrök sorfala zárta el.
– Egy ideig csak jöttünk-mentünk a forrongó utcákon, volt valami a levegőben. Tudni, látni akartuk az eseményeket, aztán csak sodródtunk velük – vette át a szót az aszszony. – A tömegben híre kelt, hogy a múzeumnál megemlékezést tartanak, ott azonban csak egy kisebb kiabáló csoportot találtunk. Aztán azt hallottuk, hogy a Ferenciek terén mond beszédet valaki. Ott tényleg szónokolt egy szakállas figura. A Váci utca folytatásában van egy kis virágágyás, onnan figyeltük a tömeget, az Erzsébet hídon emberek ültek, beszélgettek, a fiatalok nevetgéltek, ismerkedtek mellettünk. Fél óra telhetett el, amikor rendőrök sorakoztak fel a Ferenciek terei szökőkúttal egy irányban. Először csak egy vízágyút hoztak, majd még egyet, a rendőrök pedig egyre többen lettek. Egy-két durranás hallatszott, majd egy órán át szinte alig mozdult valami, mintha erőt gyűjtöttek volna a nagy ütközethez. István kopácsolást hallott, közelebb húzódtunk. Ekkor vettük észre, hogy épül a barikád, több mázsás vasgerendát, három tölcséres cementtartályt, rengeteg faanyagot, raklapnyi téglát láttunk egymásra halmozva.
– Körülöttünk a tömeg egyre hangosabban kiabált, majd – a lányom épp az órájára pillantott – éjjel egy óra előtt öt perccel lövés dördült – folytatta István. – Hatalmas ricsaj, üvöltözés támadt. Megijedtünk, mondtam a többieknek, jobb, ha eltűnünk innen, és futásnak eredtünk a rakparton. A Petőfi-szobornál a gyerekek még mellettünk szaladtak, az egyik szálló előtt azonban átvágtak a füvön át a bejárathoz. Mi Ildikóval rohantunk tovább nyomunkban a rendőrökkel. Már csak kapkodtam a levegőt, minden pillanatban úgy éreztem, elfognak. Az Eötvös térnél valaki éppen nyitotta az egyik ház kapuját és beengedett. Egy résen még láttam az elrohanó rendőrök árnyékát.
– Ezután telefonon többször hívtuk a lányunkat, nem vette föl. Mindenütt kerestük, fel-alá rohangáltunk. Végül a Gyorskocsi utcában kötöttünk ki, ahol közölték velünk, fogalmuk sincs, ott van-e. Jöttek-mentek a rendőrök, mindegyiket kértük, segítsen. Végül reggel hat óra tájban megérkezett egy férfi, aki tíz perc alatt kiderítette: ott van a lányunk.
Krisztina története
A 17 éves Krisztina kézfeje duzzadtan vöröslik, azóta sem tud fogni vele. Azt mondja, rossz neki erről beszélni. Azon a héten nem ment iskolába. – A hotel kocsifeljárójánál értek utol, ránk üvöltöttek, hasaljunk a földre. Valamelyik rendőr rátaposott a kezemre, és kirúgta belőle József baseballsapkáját. Aztán belemarkolt a hajamba, felrántotta a fejem, és közvetlen közelről paprikaspray-t fújt az arcomba. Dörzsöltem a szemem, semmit nem láttam, József feljajdult mellettem. Asztmás vagyok, és nem kaptam levegőt, azt hittem, meghalok. Ők meg csak kiabáltak: fogd be a pofádat, büdös ribanc, egyik belerúgott az oldalamba. Józsefet sokkal jobban összerugdosták, újabb adag paprikát fújtak az arcunkba és otthagytak.
– Valahogy felsegítettük egymást, de nem tudom, hogy találtuk meg a szálloda bejáratát, csak foltokat láttam. Nagyon rosszul voltam, és nagyon féltem. Könyörögtünk, segítsenek, de nem engedtek be az ajtón. Egy üveg vizet nyomtak a kezünkbe, és elzavartak. Valahonnan előkerült egy férfi – később megtudtuk, külföldi állampolgár –, ő vezetett le a lépcsőn. A korzón volt néhány szék, leültetett minket. Ekkor már jobban láttam, így azt is észrevettem, egy újabb rendőrcsapat tart felénk. Igazoltattak, a táskámat a földre borították. József kapott néhányat a hátára, de engem már nem bántottak. A külföldi férfit, ugyanúgy, mint korábban minket, a földre hasaltatták, a kezét hátracsavarták, megbilincselték, a fejére pedig rákötötték a zászlót, ami a nadrágom zsebéből lógott ki. Fenyegették, hogy kiutasítják az országból, hiába bizonygattam, ő csak segített nekünk. A Lánchíd irányából ekkor ért oda egy fiatal pár, a nőt a falhoz állították, a férfit felpofozták, majd mindkettőjüket megbilincselték.
– Mikrobusszal vittek a Gyorskocsi utcába, akkor már tizenketten ültünk a kocsiban. Öt órán keresztül nem engedtek kiszállni, két sérült embert közben elvitt a mentő. Tízen maradtunk, kaptunk háromszor fél liter ásványvizet, mondták, osszuk el. Odabent külön-külön kérdeztek ki bennünket, aztán bevittek egy helyre, azt mondták, az a gyűjtő. De engem szinte azonnal szólítottak, és közölték, visznek a cellába. Kaptam rabszámot, ágyneműt, és nem értettem, miért kérdezik folyton: Milyen volt a tankon? Később tudtam meg, azt hitték, József meg én indítottuk be. Addigra már rosszul voltam az éhségtől. A cellában csak egy negyedórát voltam, valaki értem jött, és kiengedtek. Már délután öt óra volt, édesanyám az utcán várt. Sírt örömében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.