Ellenzéki muzsikára koalíciós tánc

Ugyan hét megyei jogú városban a koalíció jelöltjei szerezték meg a polgármesteri széket, de ebből két helyen a jobboldali többségű közgyűlés minden bizonnyal megköti majd a kormánypárti városvezetők kezét, s további két megyeszékhelyen is esély van erre. A tízezer fő feletti városokban 36 helyen nyert a koalíció jelöltje, de ezek csaknem felében jobboldali többség vagy patthelyzet alakult ki a helyi képviselő-testületekben.

2006. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eldőlt, hogy Dunaújvárosban az ellenzéki többségű közgyűlés megköti Kálmán András szocialista polgármester kezét. Ugyan a 25 fős testületből 11 mandátumot a kormányoldal szerzett meg, s csak 10-et a Fidesz, ám a négy civilként bejutott városatya a polgári erőkkel kíván együttműködni. A Fidesz helyi szervezete, valamint a Civil Választási Szövetség már meg is kötötte együttműködési megállapodását a város vezetésére.

Szombathely
Két új ellenzéki mandátummal a vasi megyeszékhelyen is ellenzéki többség alakult ki a helyi közgyűlésben. Mint ismeretes, egy választókörzetben szavazategyenlőség miatt számolták újra a voksokat. A függetlenként induló Csinger Péterre és a volt fideszes országgyűlési képviselő Sági Józsefre egyaránt 656-656-an szavaztak. Csinger Péter szavazócédulái között nyolcat találtak érvénytelennek, Ságinál ellenben csak hármat, így nem jogerősen ő jutott mandátumhoz. A másik – listás – mandátumot azért kapta a polgári oldal, mert a területi választási bizottság egy beadvány kapcsán újra megvizsgálta a kompenzációs listán történt mandátumkiosztást, és egy választókörzetben megváltoztatta a helyi választási bizottság döntését. A bizottság ebben a körzetben eredetileg háromfelé osztotta el a Fidesz–KDNP és a Pro Savaria Egyesület 752 töredék szavazatát, holott a valóságban nem három, csak két lista volt. A területi választási bizottság döntése alapján így 376 szavazatot vettek figyelembe a Pro Savaria Egyesület és 376 töredék szavazatot a Fidesz–KDNP javára. A nem jogerős döntéssel módosult a kompenzációs lista alapján a mandátumkiosztás, így eggyel több mandátumot kapott a Pro Savaria Egyesület és eggyel kevesebbet az MSZP– SZDSZ. A 28 tagú szombathelyi közgyűlésben így érdekesen alakultak az erőviszonyok. A Fidesz– KDNP–Pro Savaria Egyesület 15, az MSZP–SZDSZ 11 képviselői mandátumot szerzett. Az önkormányzat tagja még Gyimesi József, az Együtt Szombathelyért Egyesület és Szabó Gábor, az MDF jelöltje, akik korábban mindketten a helyi Fidesz meghatározó emberei voltak. Így a kormánypártoknak a polgármesterrel együtt 12 biztos szavazatuk lesz, s akkor sem kerülhetnek többségbe a helyi közgyűlésben, ha az MDF-es és a civil városatya is a koalícióval szavaz együtt. Horváth Zsolt, a Fidesz szombathelyi elnöke kifejtette, hogy az Ébredj, Szombathely! programot szeretnék megvalósítani, és erről bárkivel hajlandók tárgyalni. Hasonlóan vélekedik Ipkovich György polgármester is, aki úgy gondolja, hogy eljött az együttműködés ideje.

Székesfehérvár
A Fejér megyei megyeszékhelyen is patthelyzet közeli erőviszony alakult ki a közgyűlésben. A Fidesz–KDNP–Jobbik és az MSZP– SZDSZ–Fehérvári Polgárok Egyesülete is 15 mandátumot szerzett. A koalíciónak azonban még a kormánypárti polgármesterrel sincs meg a többsége, ha az MDF és a Válasz – Városunk Lakóiért Szövetség egy-egy képviselője az ellenzékkel működik együtt. – Folynak az egyeztetések azzal kapcsolatban, hogy ki kivel fog együttműködni a közgyűlésben, úgy tudjuk, Warvasovszky Tihamér polgármester egyeztetni kíván a polgári erőkkel is. A testület alakuló ülésének időpontjáról a hét végén egyeztetnek a frakciók – közölte Cser-Palkovics András, a Fidesz választókerületi elnöke.

Nyíregyháza
A szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhelyen is kisebbségbe kerülhetnek a kormánypárti erők, ha a civilek nem Csabai Lászlóné kormánypárti polgármesterrel, hanem a polgári erőkkel működnek együtt. A 34 fős közgyűlésben 15 mandátuma van a Fidesz– KDNP-nek, s csak 14 az MSZP-nek. Bejutott még a Függetlenek Egyesületének három, az MDF egy képviselője, valamint egy független jelölt. – Folytatódnak az egyeztetések a felek között, várhatóan a jövő hét elején megszületik a megállapodás. Még nem tudni, hogy a koalíció vagy a polgári oldal kerül-e többségbe a képviselő-testületben – jelentette ki Vinnai Győző, a Fidesz választókerületi elnöke.
A tízezer fő feletti településeken 36 helyen nyert a koalíció jelöltje, de ezek csaknem felében jobboldali többség vagy patthelyzet alakult ki a képviselő-testületekben.

Ajka
A hagyományosan baloldali fellegvárnak számító Ajkán gyakorlatilag patthelyzet alakult ki a Fidesz és az MSZP között a képviselő-testületben. A mérleg nyelvét – mint sok más településen is – a civil szervezetek jelentik. Ajkán azonban ezek a civil szervezetek vélhetőleg inkább a szocialistákhoz húznak majd. Az viszont bizonyos, hogy Schwartz Béla szocialista polgármester legnagyobb bánatára a kormánypárti erők többsége rendkívül törékeny, és a vitatható döntéseket nem tudja majd erővel megszavaztatni a testülettel.

Bicske
A településen egyértelműen polgári többségű képviselő-testület alakulhat meg, miután a Fidesz csütörtökön frakciószövetséget hozott létre az Összefogás Bicskéért Egyesülettel, és így 10-8 arányban simán leszavazhatják a városvezetőnek megválasztott Szántó János (MSZP) bármely elhibázott előterjesztését.

Budaörs
A Pest megyei város polgármestere, Wittinghoff Tamás (SZDSZ) sem sokáig örvendezhetett újraválasztásának, ugyanis a testületben 13-11 arányú polgári többség lesz, miután a Fidesz csütörtökön megállapodást kötött a polgári-nemzeti érzelmű politikusokat tömörítő Budaörsi Vállalkozók Egyesületével.
Celldömölk
A vasi településen az előbbieknél is meggyőzőbb polgári többség lesz a testületben, miután a nyolc fideszes és két kereszténydemokrata politikussal csupán öt szocialista áll majd szemben, a három független képviselőből pedig legalább egy bizonyosan a jobboldalt támogatja majd.

Csongrád
A városban 10-8 arányú jobboldali többség alakult ki az Összefogás Csongrádért Egyesület képviselőinek köszönhetően. Bár a tárgyalások még folynak, valószínűleg egy alpolgármesteri tisztséget megszerezhet majd a Fidesz.

Gyula
A békési településen Perjési Klára MSZP–SZDSZ-színekben megválasztott polgármester került nem éppen irigylésre méltó helyzetbe, hiszen a civilek, illetve a függetlenek támogatásával 13-11 arányú jobboldali többség jött létre a testületben.

Jászberény
Ellenzéki többség alakulhat ki Jászberény képviselő-testületében is, ha a polgári oldal a megszerzett 10 mandátuma mellé megnyeri a két független és az egy centrumos képviselőt.

Kiskunfélegyháza
A Bács-Kiskun megyei városban szintén az ellenzék diktálhatja a feltételeket a helyi képviselő-testületben, miután a Fidesz–KDNP 12 mandátumot szerzett a 23 fős testületben. Miután a kormánypárti polgármester egyéni választókörzetben is győzött, így a koalíciónak csak tizenegy mandátuma van.

Kiskunhalas
A településen a polgári oldal szintén többségbe került a város képviselő-testületében, miután a lehetséges 23 mandátumból a polgári oldal 13-at megszerzett.

Komárom
A Duna-parti városban patthelyzet alakult ki, miután a 17 fős testületbe kilenc ellenzéki és nyolc kormánypárti jutott be, akik a polgármesterrel együtt sem képesek többséget kialakítani.

Marcali
A Somogy megyei városban soha ilyen jól nem szerepelt a jobboldal, mint október 1-jén. Azonban ez is csak arra volt elég, hogy a testületben patthelyzet jöjjön létre: a jobb- és a baloldalnak egyaránt kilenc-kilenc képviselője van. Sütő László (MSZP) polgármester csak úgy hidalhatja át a problémát, hogy alpolgármesteri posztot kínál a Fidesznek, és előterjesztéseiről folyamatosan egyeztet a jobboldallal.

Mezőtúr
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen a 18 tagú testületből kilenc a Fidesz és a Nemzeti Fórum politikusa, illetve helyet kapott egy MDF-es képviselő is, így Draskovits Dénes (MSZP) polgármester szorult helyzetbe került. Az MDF-es politikus, Hanzel Mihály lapunknak elmondta, minden olyan fideszes vagy szocialista elképzelést támogatni fog, amely a város érdekeit szolgálja.

Nyírbátor
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei városban Balla Jánosné (MSZP– SZDSZ) polgármester került kellemetlen helyzetbe, hiszen nincsen többsége a testületben. A szocialista előterjesztések sorsa azon múlik majd, hogy a becsületessége miatt rendkívüli népszerűségnek örvendő Csekő Sándor független képviselő támogatja-e azokat. Erre azonban csak a város érdekeit szolgáló előterjesztések esetében számíthat a baloldal.

Tiszaföldvár
A Tisza-parti város testületében patthelyzet alakult ki, amelynek kulcsa a három civil képviselő kezében van, de egyelőre nem lehet tudni, hogy ők kit támogatnak majd.

Törökbálint
A Pest megyei településen is a jobboldal diktálhatja a feltételeket a testületben, miután a Keller László (MSZP) polgármesterrel együtt 18 fős képviselő-testületben kilenc fideszes politikus kapott helyet, vagyis a jobboldal jóváhagyása nélkül semmit nem tud megszavaztatni az egykori közpénzügyi államtitkár. Azonban a Fidesz már fölvette a kapcsolatot a Szent Flórián Törökbálintért Egyesülettel, amely három képviselővel van jelen a testületben, ráadásul közülük ketten korábban a Fidesz színeiben politizáltak. Így a patthelyzetnél jóval valószínűbb, hogy a polgári gondolkodásmód kerül többségbe Törökbálinton.

Vác
A Duna-parti településen 11-11 fideszes, illetve szocialista képviselő mellett bejutott a testületbe Csereklye Károly, aki a Vác Városért Egyesület színeiben indult. A politikus elmondta, keresztény–nemzeti érzelmű emberként kizárt dolog, hogy a szocialistákkal együtt szavazzon. Csereklye Károly korábban a Független Kisgazdapártban is politizált, sőt egy rövid ideig úgy volt, hogy a Fidesz jelöltjeként indul Vácon a mostani önkormányzati választáson. Végül a polgári párt országos választmánya mást jelölt helyette. Érdekesség, hogy ha a Fidesz a választás előtt összefogott volna a Vác Városért Egyesülettel, akkor leválthatták volna Bóth János István MSZP-s polgármestert, aki mindössze 67 szavazattal végzett fideszes riválisa előtt, miközben a civil polgármesterjelölt több mint 300 szavazatot kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.