Elsöprő ellenzéki győzelem vidéken

2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapzártánk idején, a szavazatok 94,37 százalékos feldolgozottságánál rendkívül szoros küzdelemben, kevesebb mint két százalékpontos különbséggel Demszky Gábor főpolgármester vezetett Tarlós István független jelölt előtt. Katona Kálmán MDF-es jelölt hatszázalékos eredményt mondhatott magának, Zsinka László MIÉP-jelölt 1,41-t, míg Székely Péter kommunista aspiránsra a szavazók 0,55 százaléka voksolt. A Fővárosi Közgyűlés 66 mandátumán a kormányoldali és ellenzéki képviselők fele-fele arányban osztozhattak az eredmények 76,28 százalékos feldolgozottsága mellett. A Fidesz 30, az MSZP 24, az SZDSZ 9, az MDF 3 mandátumot tudhatott magáénak. A MIÉP nem érte el a bejutáshoz szükséges 4 százalékos küszöböt. A főváros 23 kerületéből nyolcat irányíthat ellenzéki polgármester, 13-ban a koalíciós pártok jelöltjei nyerték el a választók többségének bizalmát. A IV. és a XXIII. kerületet pedig civil szervezetek jelöltjei irányíthatják az elkövetkezendő négy évben.
Négy évvel ezelőtt a főváros 23 kerületéből 17-ben tudtak a kormánypártok polgármestereket állítani. Akkor négy kerület első embere került ki az ellenzéki pártok támogatottjai közül.
Egy kivételével minden megyében és a megyei jogú városok túlnyomó többségében győzött a polgári oldal az önkormányzati választásokon – mutatták az adatok lapzártánk pillanatában 79,88 százalékos feldolgozottság mellett. Több olyan megyei jogú városban is elnyerte az ellenzék a település polgármesteri székét, ahol 2002-ben még a kormánykoalíció győzött – a 23 megyei jogú városból 16 helyen nyert a polgári oldal jelöltje –, míg a megyék – Heves kivételével, ahol a patthelyzet alakult ki – „narancssárgába” öltöztek. Azokban a megyei jogú városokban, ahol az elmúlt ciklusban ellenzéki polgármester irányította a települést, kivétel nélkül a polgári oldal győzött, a legtöbb helyen óriási fölénnyel. Debrecenben Kósa Lajos, eddigi fideszes városvezető, úgy nyert, hogy a szavazatok csaknem háromnegyedét megszerezte. A megyék közül vidéken csak Heves megyében állt döntetlenre az állás, míg a többi 18 közgyűlésben várhatóan ellenzéki vezetés alakul.
Mint ismert, négy évvel ezelőtt a 23 megyei jogú városból 17 helyen a kormányoldal adta a polgármestert, míg 5 helyen a polgári oldal jelöltje győzött. Tatabányán Bencsik János függetlenként nyerte el a település városvezetői székét, de a polgármester végül 2003-ban belépett a Fideszbe, és ettől kezdve a polgári oldal városvezetője lett. Szécsi Gábor, Kecskemét polgármestere ellentétes pályát futott be, hiszen 2002-ben még a Fidesz színeiben győzött az önkormányzati választáson, ám ciklus közben a párt megvonta tőle a bizalmat. Szécsi Gábor most az MSZP–SZDSZ jelöltjeként szállt ringbe Kecskemét polgármesteri székéért.
Az elmúlt ciklusban a 19 megyei közgyűlés közül 15-ben kormánypárti, míg háromban ellenzéki vezetés volt. Veszprém megyében az MSZP–SZDSZ, illetve a Fidesz–MKDSZ–KPE (17) és az MDF (3) is összesen 20-20 mandátumot szerzett. Ebben a helyzetben a Veszprém Megyei Közgyűlés elnökét az MDF adta, míg a két alelnököt az MSZP delegálta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.