A gazdaság tavalyi teljesítménye kedvező, ugyanakkor nem sikerült kellőképpen orvosolni az egyensúlyi gondokat – értékelt Katona Tamás, a pénzügyi tárca államtitkára az 2005. évi költségvetés végrehajtásáról szóló, azaz a zárszámadási törvény általános vitáján. Az államháztartásról szólva az államtitkár elmondta: a tervezett pénzforgalmi hiány 1054,5 milliárd forint volt, év közben a Munkaerőpiaci Alap támogatásának változása és az adósságátvállalások következtében 1167,9 milliárd forintra módosult, de év végére, a deficitcél betartása érdekében hozott intézkedések hatására 1067,6 milliárd forint lett.
A 2005-ös év a helyben járás éve volt, az államháztartás egyensúlyi feszültségei nem csökkentek – mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a szervezet zárszámadásról készült jelentését ismertetve. Az elnök szerint igazolódott az ÁSZ korábbi véleménye, hogy nem sikerült a hiányt kézben tartani. Kitért arra, hogy az elmúlt négy évben az államháztartás pénzforgalmi és maastrichti hiánya is lényegesen meghaladta a tervezettet. Az utóbbi évek pénzügyi folyamataiból egyértelműen látszik, hogy a probléma gyökere az évről évre halmozódó túlköltés. Miközben a bevételek 2002 és 2005 között szinte változatlanok voltak, addig a rendszeres társadalmi juttatások GDP-hez viszonyított aránya folyamatosan nő. Kovács szerint a múlt évi költségvetési hiány túlnyomó részben épp a társadalombiztosításnak átadott pénzből származik.
Kékesi Tibor szocialista politikus úgy vélte, 2005-ben jó állapotban volt a gazdaság, a költségvetési szféra azonban nem, a bevételek 320 milliárd forinttal maradtak el a tervezettől. Domokos László, a költségvetési bizottság fideszes tagja, a bizottságok kisebbségi véleményének előadója a 2005-ös költségvetés veszteseit vette számba, véleménye szerint ugyanis a kormány súlyos gazdasági terheket helyezett több gazdasági szektorra. Mint mondta, a vesztesek között vannak a munkahelyteremtő vállalkozások, az önkormányzatok, a háztartások, a mezőgazdaság és az egészségügy.
A magyar politikatörténetbe a nagy trükkök, a kreatív könyvelés költségvetéseként fog bekerülni a 2005-ös – mondta Hargitai János, a KDNP vezérszónoka. Herényi Ká-roly az MDF vezérszónokaként hangsúlyozta: nem fogadják el a kormány által beterjesztett zárszámadást. Véleménye szerint a tavalyi zárszámadás illeszkedik a Medgyessy–Gyurcsány-kormány költségvetési gyakorlatát tükröző sorozatba, mert ebben is koncepciótlan, sodródó, a gazdaságpolitikát nem tükröző képet látnak, ahogy az előző években is.
Fideszes nem. Nem támogatja a Fidesz a tavalyi zárszámadás elfogadását – jelentette be tegnap Tállai András, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki hangsúlyozta: tavaly folytatódott a jövő felélése, amely során a kormány csőd közeli állapotba juttatta az országot. Mint mondta, a 2005-ös évet az eladósodás felgyorsulása jellemezte, amelyet jól érzékeltet, hogy a kabinet még az általa tervezett mértéknél is 390 milliárd forinttal több hitelt vett fel. Tállai szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök balatonőszödi beszédében igazat mondott, a kormány ugyanis végighazudta az elmúlt másfél évet, s a kabinet tevékenységét csupán a mellébeszélés és a látszatcselekvés jellemezte. Mindez annak ellenére történt, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítő intézetek, vezető európai és hazai közgazdászok havonta adták ki figyelmeztetéseiket a magyar államháztartás állapotára vonatkozóan – tette hozzá. Emlékeztetett: az idén januártól bevezetett ötéves adócsökkentési program is hazugság volt, s a költségvetési trükközések pusztán azt a célt szolgálták, hogy a lakosság a valóságosnál jóval kedvezőbb képet kapjon a gazdaság állapotáról. A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban az ellenzéki politikus közölte: a felelőtlen költekezés nyomán Magyarország ma rosszabb helyzetben van, mint tavaly, s a konvergenciaprogram, valamint a készülő 2007-es büdzsé – az adóemelések és új adónemek bevezetése révén – újabb terheket ró a lakosságra.
Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó