Járadék bukott önkormányzati vezetőknek

Alig több mint két héttel azután, hogy a koalíciós pártok óriási vereséget szenvedtek az önkormányzati választáson, a bukott politikusok egy részének a központi költségvetés siethet a segítségére. A kormány keddi rendeletében szabályozta azt a törvényt, amely arról szól, hogy több volt polgármester kortól és a hivatali ciklusok számától függően közszolgálati járadékot kaphat.

2006. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október elsején, az önkormányzati választáson több olyan helyen is győzni tudott a polgári oldal jelöltje, ahol a kormánypárti polgármester már harmadik vagy negyedik ciklusát töltötte a település élén. A megyei jogú városok közül Békéscsabán, Szekszárdon és Veszprémben négy ciklus után váltották le a szabad demokrata polgármestereket, míg Győr és Salgótarján első embere három ciklus után távozott a település éléről. Ellenzéki városvezetőt nem váltottak le a megyeszékhelyeken. A bukott baloldali városvezetők közül többen jogosultak lesznek a közszolgálati járadékra, nem is beszélve arról a sok kistelepülésről, ahol a régi tanácselnökökből lett független polgármesterek vesztették el most állásukat. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára kérdésünkre elmondta, a történet három évvel korábbra nyúlik vissza.
*
– Három évvel ezelőtt módosult a polgármesterek jogállásáról szóló törvény, amit a TÖOSZ kezdeményezett. Ez a törvény szabályozza ezt a kérdést – közölte Zongor Gábor, aki hozzáfűzte, azért javasolták a törvény módosítását, mert azt tapasztalták, hogy vidéken egy 50 év feletti polgármester, ha több ciklus után távozik posztjáról, akkor nehezen tud a civil életben munkát találni. – A keddi kormányrendelet csak a törvény végrehajtását szabályozza – tette hozzá.
Erdős Norbert, az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának fideszes tagja elmondta, magát a gyakorlatot jónak tartja, azonban a kormányrendelettel kapcsolatban megjegyezte, kíváncsi lenne, ha nem a koalíció bukja el az önkormányzati választást, akkor is ilyen gyorsan elkészült volna-e a törvény szabályozása.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke az üggyel kapcsolatban anynyit mondott, maga az alapkérdés korrekt, az azonban szomorú, hogy a törvény végrehajtásával idáig nem foglalkoztak, pedig azt a választások előtt meg kellett volna tenni. – Ha így történt volna, akkor senkinek nem lenne rossz érzése. Most persze értelmezhető úgy a helyzet, hogy a kormányoldal elvesztette a választást, és gyorsan megoldják a törvény végrehajtását – fűzte hozzá.
Mint ismert, a leváltott polgármesterek és alpolgármesterek a törvény értelmében mostantól közszolgálati járadékra lehetnek jogosultak, amennyiben igénylik ezt a csak nekik járó juttatást. A járadékot azok a leköszönő polgármesterek és alpolgármesterek kaphatják meg, akik legalább három cikluson keresztül irányították városukat, és a nyugdíjig már csak 12 év vagy annál kevesebb van hátra, vagyis minimum 50 évesek.
A járadékot a központi költségvetésből fizetik ki, összege pedig az adott politikus tisztségben eltöltött ideje arányában növekszik. A minimum szükséges három ciklus után a nyugdíj 50, négy ciklus után 60, öt ciklus után pedig 70 százalékát kaphatják a leváltott vezetők. A járadék folyósítása akkor szűnik meg, amikor a jogosult eléri a nyugdíjkorhatárt, vagy újból munkaviszonyba lép.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.