A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tarcal jegyzője Nagy Péter, mint pártfüggetlen „közszolga”, felháborodott a nyilvánosságra került miniszteri beszéden. – Már ideje lenne, ha mindkét politikai oldalban tudatosulna, hogy az önkormányzás lényege a helyi, azaz önérdek képviselete, nem pedig a pártérdekeké – mondta. Úgy látja, önkormányzatuknak legalább akkora szüksége van a szaktárca segítségére, az ott élők érdekeinek képviseletéhez és védelméhez, mint az egyes Baloldali Önkormányzati Közösségi (BÖK) tagönkormányzatoknak.
Emlékezetes, Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter az önkormányzati választás után olyan beszédet intézett az MSZP választmányához, amelyben jelezte: hiába szerzett jelentős befolyást az ellenzék az önkormányzati testületekben, lehetőséget lát arra, hogy a területfejlesztési pénzeket az önkormányzatok megkerülésével osszák szét.
A miniszter asszony a Magyar Rádión keresztül később kiszivárgott beszédében úgy fogalmazott, hogy a baloldali településeknek „…minden olyan hátteret a munkához szakmában, szakpolitikában, információban, anyagban, egyebekben biztosítani fog rendszerszerűen, amire nekik ott helyben szükségük van.” A miniszter asszony a BÖK-nek – közpénzen – nyújtott segítség „módszeréről és hogyanjáról” nem akart beszélni, ám jelezte, hogy „megtalálják ennek a formáját”.
– Ezt nem is kétlem – fogalmazott Nagy Péter. Tarcal jegyzője különösen nehezményezte a tárca vezetőjének azon kijelentését, „hogy nekünk azokat a polgármestereinket, akik velünk vannak, de nem akarják erősen lengetni a szoci zászlót valamiért, azokat a BÖK-be meg kell fogni, és erős szerveződésként kell őket rendszerszerűen működtetni”. – Furcsa megfogalmazás, hiszen az én felfogásom szerint egy független településvezető hazaszeretetből, lokálpatriotizmusból és szakmai elhivatottságból erőt merítve amúgy is a helyi önkormányzás sikereiért dolgozik naponta. Nem hiszem, hogy ezen felül még faluját is szerveznie kellene a választásokon egy-egy politikai oldal mellett, mert nem az a dolga, és arra sem a polgármesteri esküje, sem a hatályos jogszabályok nem hatalmazzák fel. Ezért Lamperth Mónikát mint önkormányzati miniszter aszszonyt – és nem az MSZP elnökségi tagját, bár e kettő tisztség elválasztása talán éppen neki okozta a legnagyobb gondot az utóbbi időkben – hivatalos levélben szólítottam meg, figyelmeztetve miniszteri esküjére, amelyben pártérdekeknél sokkal magasabb rendű dolgokra esküdött fel. Talán túl régen volt… – jegyezte meg Nagy Péter.
A Pest megyei Kisoroszi független polgármestere, Molnár Csaba szintén felháborodott Lamperth Mónika kiszivárgott választmányi beszédén. Hangsúlyozta, az elmúlt négy év sem arról szólt, hogy egy független település, főleg egy kisebb falu vagy község érvényesülhetett volna. Számára azt üzeni a kiszivárgott beszéd, hogy ez a helyzet a jövőben sem fog pozitív irányba változni. – A többcélú kistérségi társuláson belül eddig sem tudtuk a kistelepülések érdekeit kellően érvényesíteni, abban bíztunk, hogy ez a jövőben megváltozik. Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter beszéde azonban még jobban elkeserít, hiszen a helyzet csak tovább romolhat. A miniszter aszszony azt nyilatkozta, hogy helyzetbe hozzák azokat a képviselőiket, munkatársaikat, akik a választások eredményei miatt pozíciójukból kikerültek. Ez számunkra nagyon rossz üzenet – fogalmazott Kisoroszi első embere. A településvezető reagált Lamperth Mónika azon kijelentéseire is, hogy nekik jó, ha egy független színekben megválasztott polgármester elmegy a BÖK-be, és hajlandó „szervezni” a falut az országgyűlési választásokon az MSZP mellett. – Fel vagyok háborodva, ilyen kijelentést egy hivatalban levő miniszter nem tehet! Nem akarják megérteni, hogy egy független polgármesternek egy célja lehet: a település érdekeinek maximális képviselete. Szeretnénk tisztességesen vezetni a településeinket, és hozzájutni ahhoz a pénzhez, ami nekünk jár, de ezért egyik hajóba sem akarunk befeküdni. Nem az a dolgunk, hogy a falut agitáljuk az MSZP mellett – szögezte le Molnár Csaba.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Komlóska független polgármestere, Köteles László a nyilvánosságra került beszéd meghallgatása után csak annyit mondott a település lakosainak, hogy készüljenek fel a legroszszabbra. – A kiszivárgott beszédekből számomra világossá vált, hogy a kormánypártok nem is akarták megnyerni az önkormányzati választást. Két céljuk van: az egyik a régiók létrehozása, a másik a kistérségek megerősítése. A másik két feladat ezzel párhuzamosan a megyék felszámolása és a települési önkormányzatok leépítése. Ez abból is látszik, hogy a kistelepülésektől elvonják a pénzt, míg a kistérségeknek komoly forrásokat juttatnak, amelyek nagy részét a központok, a városok halásszák el. Ezt a két fájdalmas lépést pedig könynyebb akkor megtenni, ha nem kormánypárti politikusok állnak a megyék és a települések élén. A feladat pedig végrehajtható, mert a parlamenti többséget az MSZP–SZDSZ adja – jegyezte meg Köteles László. Komlóska polgármestere reagált a Lamperth-beszédre is: Eddig is éreztük, hogy csak a kormánypárti települések jutnak megfelelő támogatáshoz, legyen szó akár országos, regionális vagy megyei pályázatokról. Ennek ellenére csak olyan politikát vagyok hajlandó támogatni, amely a települések fejlesztését tartja szem előtt, aki a vidéket leépíti, a mellé kevesen fognak állni. A miniszter asszony azt is elárulta, hogy kormányzati lépéseknek köszönhetően nem a megyék fogják szétosztani a pénzt, hanem majd létrehozzák azokat a testületeket, amelyek elvégzik ezt a feladatot. Azt tudom mondani a falu lakosságának, készüljenek a legrosszabbra.
Megkerestük az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot is, hogy megtudjuk, Lamperth Mónika, a tárca vezetője, mivel tudja megnyugtatni a független településvezetőket, és hogy megalapozott-e a vidéki polgármesterek, jegyzők aggodalma, de lapzártáig nem kaptunk választ rá.

Ezt elkapták a zsaruk: minden autós álma vált valóra – videó