Lecsukhatják a kartellezőket

Nemcsak a cégeket, de a cégvezetőket, sőt a közbeszerzési eljárások kiíróit is büntetőjogi felelősségre vonás fenyegeti a magyar törvények alapján. Bár hazánkban kartellezésért még egyetlen cégvezetőt vagy polgármestert sem ítéltek el, ám a versenyhivatalnál már vizsgálnak olyan ügyeket, amelyeknek a vége büntetőper is lehet.

2006. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi építőipari ügyek után most főként informatikai cégek közbeszerzésein vizsgálódik kartellmegállapodások felderítése érdekében a Gazdasági Versenyhivatal – mondta el lapunk kérdésére Tóth Tihamér, a versenytanács elnöke. A kartell olyan megállapodás, amelyben a részt vevő cégek rögzítik, milyen ár alatt nem vállalják el egy megrendelés teljesítését. Ezzel korlátozzák a versenyt, s az egyébként lehetségesnél jobb árat érnek el a termékeik, szolgáltatásaik értékesítésekor. Gyakoriak az úgynevezett kockázatcsökkentő megállapodások. Ezekben a résztvevők arra szerződnek, hogy bármelyikük is nyer, a másikat alvállalkozóként vagy egyéb formában bevonják a feladatba. Általános tapasztalat, hogy a tenderekben az ajánlattevők variálják az összejátszási formákat.
A kartellezést a versenyjog tiltja, de emellett az egy éve hatályos jogszabályok szerint a cégek vezetőit, közreműködő munkatársait büntetőjogi felelősség is terheli. A magyar gyakorlatban csak a közbeszerzési és a koncessziós eljáráshoz kapcsolódó titkos megállapodás járhat büntetőszankciókkal.
A kartellező cégek vezetőinek büntetése nálunk újdonság, hiszen a Gazdasági Versenyhivatal mindeddig a cégekkel és nem a cégek alkalmazásában álló munkatársakkal foglalkozott, de az angolszász államokban nagy hagyománya van az effajta ítélkezésnek – mondta el Tóth Tihamér. Igaz, ott a közfelfogás is elítéli ezt a tevékenységet. Az angolszász – vagyis amerikai, brit, ausztrál – általánosan elfogadott nézet szerint a kartellezés nem valamiféle úri huncutság, hanem egyszerű lopás. Az Egyesült Államokban gyakran megesik, hogy cégvezetőkre három-négy éves letöltendő börtönbüntetést szabnak a verseny korlátozása vagy kizárása miatt.
A kartellezésen ért menedzsert ezekben a társadalmakban kiközösítik, míg hazánkban eddig nem érte erkölcsi hátrány a kartellezésen ért cégek felelős vezetőit. Magyarországon az sem gyakorlat, hogy a kartellezésen ért cégek mellett megvizsgálnák a közbeszerzési pályázatot kiíró állami szerv, önkormányzat vezetőinek a szerepét. Német, közelebbről bajorországi önkormányzati beruházások esetében volt példa arra, hogy a kartellező cégek vezetői mellett a megrendelő város polgármesterét is letartóztatták. Ezzel szemben a botrányos MÁV elővárosi vasúttender kiíróját vagy az egyetemi informatikai beszerzés megrendelőjét semmilyen retorzió nem érte. Tóth Tihamér úgy véli, a magyar büntető törvénykönyv megfelelő tényállásai – például hűtlen kezelés – alkalmazhatók lennének a közpénzzel gazdálkodó állami vagy önkormányzati felelőseinek megbüntetésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.