Népszerű a lakáslízing

Egyre többen vágnak bele a lakáslízingbe. A konstrukció fő előnye az önrész nélküli vásárlás. Szakértők szerint az év végére akár 150 milliárd forintot is elérheti a lakáslízingpiac összesített vagyonértéke. Fellendült a piac finanszírozói oldala is: az OTP mellé a BG, a CIB, a HVB, az Erste és a Raiffeisen zárkózott fel.

2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év első felében a lízingpiac összesített eszközértéke meghaladta a 600 milliárd forintot; az ingatlanok lízingje hat hónap alatt 120 százalékkal nőtt – derül ki a Magyar Lízingszövetség statisztikájából. A szervezet tájékoztatója szerint a növekedésben néhány kiemelkedően nagy értékű finanszírozott ingatlan is szerepet játszott. Az átlagos támogatási érték a tavalyi első félévi 131 millióhoz képest 167 millióra nőtt, a megfinanszírozott ingatlanok száma 77 százalékkal 268-ra nőtt. Az ingatlanlízing-piac részesedése az összfinanszírozáson belül tíz százalékra nőtt.
A piacról szerzett értesüléseink alapján a budapestiek mernek leginkább belevágni az újdonságnak számító lakáslízingbe. Legtöbben 50-60 négyzetméteres lakásokat lízingelnek. Szakértők szerint az év végére akár a 150 milliárd forintot is elérheti az összesített vagyonérték.
De mi okozza a konstrukció népszerűségét? Nos, a lakáslízing fő előnyeként az önrész nélküli vásárlást szokták említeni, azonban e finanszírozási forma az adózáshoz kapcsolódó előnyöket is tartogat a lakásvásárlók számára. Magánszemélyeknek adókedvezményeket, vállalkozásoknak pedig adócsökkentési lehetőségeket kínál. A magánszemélyek esetében az adókedvezmények köre attól függ, hogy zárt vagy nyílt végű finanszírozásról van szó. A zárt végű lízing esetén lakásszerzési adókedvezmény érvényesíthető. A kedvezményt azok vehetik igénybe, akik eladták ingatlanukat, és a pénzből szeretnének új lakást lízingelni – derül ki a BG Hitel & Lízing tájékoztatójából.
Ennek megfelelően a magánszemélyek az szja-törvény szerint viszszaigényelhetik, illetve nem kell befizetniük az ingatlan eladásából keletkezett jövedelem utáni adót, ha az összeget öt éven belül lakáscélú felhasználásra fordítják. A zárt végű lízing lakáscélú felhasználásnak minősül, ezért ez a kedvezmény érvényesíthető. Ugyanakkor a nyílt végű szerződés esetében e kedvezmény igénybevételére csak akkor van mód, ha a szerződés öt évnél hoszszabb időtávra szól. Nem árt fejben tartani, hogy a kedvezmény akkor is érvényes, ha csak a jövedelem egy részét költik ingatlanra. S mi a helyzet a vállalkozások esetében? Miután a lakáslízing hosszú távú befektetés, több szempontból is előnyös a cégek számára. A lízingszerződés lejártával a cégtulajdonos szabadon dönthet, hogy a lakást irodaként használja tovább, esetleg hozzátartozóinak teremt lakhatási lehetőséget, vagy eladja az ingatlant. Ugyanakkor a mikro- és kisvállalkozások a lízingbe vett ingatlan után különböző költségeket számolhatnak el.
Ide tartozik, hogy az év eleje óta tart a mozgás a lakáslízingpiac finanszírozói oldalán is: az OTP–SCD Lízing mellé a BG, a CIB, a HVB, az Erste és a Raiffeisen zárkózott fel. Az első társaság, amely Magyarországon piacra lépett az önerő nélküli lakáslízing-konstrukcióval az OTP–SCD Lízing volt. A cégben az OTP Bank júliusban – az SCD-csoport 25 százalékos részvénycsomagjának megvásárlásával – kizárólagos tulajdonos lett. A társaság immár OTP Lakáslízing Zrt. néven működik. Februárban a HVB Leasing-csoport is bevezette a magánszemélyek számára akár önerő nélküli lakásvásárlást biztosító lakáslízinget. Ugyancsak 2006 februárjában – BG Hitel & Lízing márkanév alatt – kezdte meg működését a Biggeorge’s Csoport két ingatlanfinanszírozó cége, a BG Magyarország Lízing Zrt., valamint a BG Magyarország Ingatlanfinanszírozási Zrt. A CIB Lízing-csoport is köt lízingszerződést magánszemélyek ingatlanvásárlására márciustól. A CIB szakembereinek becslései szerint a magánszemélyek számára kihelyezett ingatlanlízing-állomány 2006-ban eléri a 25-30 milliárd forintot. A nyáron jelentették be, hogy ingatlanlízinggel bővül az Erste Bankcsoport tevékenysége Magyarországon, miután a cégbíróság júliusban bejegyezte az Erste Ingatlanlízing Zrt.-t, amely az Erste Bank Hungary Nyrt. 98 százalékos tulajdonában lévő, 50 millió forint jegyzett tőkével rendelkező társaság. Több üzlettárs után augusztusban a Raiffeisen Lízing is piacra lépett termékével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.