Elutasította a Cégbíróság a City Rt. kft.-vé alakulási bejegyzési kérelmét, mert a cég május 8-án, botrányos körülmények között tartott közgyűlésének a jegyzőkönyve mindmáig nem készült el. A közgyűlésre, mint arról annak idején lapunk is tudósított, nem engedték be a kisrészvényesek túlnyomó többségét, akik pedig mégis bejutottak, semmilyen érdemi felvilágosítást nem kaptak. A Pesti Központi Kerületi Bíróság bekérte a City összes anyagát egy folyó perhez, amelyet egy károsult indított „adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítása” iránt. A károsult az eredeti adásvételi szerződést támadja, amelynek keretében City-részvényekre cserélték a kárpótlási jegyeket.
Eközben figyelmeztetésben részesítette a City Rt.-t a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), és felszólította, hogy a jövőben kötelezettségeinek maradéktalanul tegyen eleget. A PSZÁF a nyomtatott értékpapírok elektronikus nyilvántartásúvá alakítása – szaknyelven dematerializálása – során talált hiányosságot a City Rt. tevékenységében. Ezután több károsult kérelemmel fordult a PSZÁF-hez, amelyben azt szerették volna elérni, hogy az folytasson törvényességi felügyeleti eljárást, egyben kezdeményezze a cég felszámolását vagy rendelje el a végelszámolást. Emellett tegyen rendőrségi feljelentést ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés miatt. Ez utóbbit épp a PSZÁF honlapján olvasható figyelmeztetés alapján kérték, amely szerint „egyes társaságok esetében előfordul olyan helyzet, hogy az érintett társaság nem lelhető fel, a működésében beállt változásokról sem a felügyeletet, sem a cégbíróságot nem tájékoztatja. Ezekben az esetekben a felügyelet a cégbíróság megkeresése mellett – bűncselekmény alapos gyanúja esetén – rendőrségi feljelentést tesz.” A károsultak tájékoztatása szerint a PSZÁF nem reagált a kérelemre.
A City Rt. mint a kárpótlási jegy hasznosítására szakosodott cég, a kilencvenes évek közepén találta ki a megfelelő konstrukciót a kárpótoltak pénzének megszerzésére. Miként lapunk több alkalommal megírta, a City Kárpótlási Jegy Befektető Rt. papírjait cserélték kárpótlási jegyekre a City Bróker Kft. segítségével. A City Rt. tíz év alatt hat székhelyen fordult meg, a cégjegyzésre jogosult személyek száma 21 fő. Egyik olvasónk azért fordult a cégbírósághoz, mert úgy tapasztalta, hogy a cég vezető tisztségviselői nem elérhetők.
A City-ügyleten szakértői becslések szerint több mint egymilliárd forintot veszítettek a kisbefektetők. A jegyüzlethez az Arago-csoportnak is volt köze. Egyebek mellett az e cégcsoporthoz tartozó Eravis-szállodapapírokat vásárolták fel a kisbefektetőktől megszerzett kárpótlási jegyekért. A trükkös ügyletsor lényege: papíron 170 százalékon kicserélték a kárpótlási jegyet City-részvényre. A City Rt. vagyona lényegében az így összegyűjtött kárpótlásijegy-tömeg volt. Majd a kárpótlási jegyeket tényleges árfolyamértékükön Eravis-papírra váltották, s kis nyereséggel azon is túladtak. A cégben vagyonként nem maradt más, mint a csekély, egy-két százalékos nyereség, amit felemésztett a City Rt. működtetése. A kárpótlási befektetőnek csak a kiüresített City Rt. elértéktelenedett részvénye maradt.
Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó