Reformmenetrend Draskovicséktól

A közigazgatástól a közteherviselésig tíz területen harminchat jogszabály változtatását irányozza elő a konvergenciaprogramban foglalt reformlépések végrehajtása érdekében a Draskovics Tibor vezette államreform-bizottság. Tovább nőnek a terhek: jön az ingatlanadó, emelik a pedagógusok kötelező óraszámát, és betörnek az egészségügybe a magánbiztosítók.

2006. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg pénzügyi megszorító tervekről a konvergenciaprogramot illetően már értesültünk, a kormány a mai napig adós a nagy elosztórendszerek átalakításáról szóló tervek kidolgozásával. Egy lapunk birtokába került háttéranyag szerint az államreform-bizottság elkészítette és a kormánnyal a közelmúltban elfogadtatta a reformok első lépéseinek jogalkotási menetrendjét. A dokumentum szerint a zömében megszorító hatású változtatások célja, hogy az állam tartósan képes legyen finanszírozni a közszolgáltatásokat. A cél érdekében a tervezet egyes közszolgáltatások adminisztratív visszaszorításával számol. Emellett erősíteni kívánja az ellenőrzést, hogy kiszűrhessék a társadalombiztosítás potyautasait. A törvénymódosításokkal azt szeretnék elérni, hogy az intézkedések már 2008–2009-ben teljeskörűen érvényesüljenek.
A munkaanyag tíz területen jelöl meg feladatokat. A közigazgatásban a központi kormányzat húszszázalékos, már lezajlott karcsúsítása mellett a regionális átszervezés során további tízszázalékos elbocsátást irányoz elő. A települési önkormányzatok esetében az önkormányzatokat megillető normatív hozzájárulások jogcímeinek lényeges csökkentését javasolja 2008 januártól. Az egészségügy területén a már ismert vizitdíj bevezetése, a biztosítási elv erősítése, illetve a piac megnyitása várható a magánbiztosítók előtt. Gyógyszerügyben csökkenő állami támogatások, a patikaalapítás és a patikaszerek árusításának szabaddá tétele kívánatos a Draskovics-bizottság szerint. A jövő nyugdíjasai a korengedmények feltételeinek szigorítására számíthatnak. A nyugdíj mellett dolgozók az adó- és járulékszabályok szempontjából nem élvezhetnek majd kedvezményt. A rokkantellátások önálló szolgáltatási ággá válnak, és kikerülnek mind az egészségügyi, mind a nyugdíjrendszerből. A részleges rokkantak jelenlegi ellátása olyan átmeneti járadékká alakul át, amely a kormány szerint érdekeltséget teremt a munkaerőpiacon való maradáshoz. Ez azonban olyan terveket is takarhat, hogy a dolgozó fogyatékos ember elveszíti a nyugdíjat, ami a hangzatos kormányzati szándékokkal ellentétes folyamatokat indíthat el.
A közoktatásban is fájdalmas lépéseket tervez a Draskovics-bizottság. A pedagógusok az idei kétórás túlmunka után jövőre kötelezőóraszám-növelésre számíthatnak. Pénzügyi eszközökkel ösztönzik a kis iskolák betagosítását, összevonását, körzetesítését. Mérési-értékelési rendszert vezetnek be, ezek eredményét nyilvánosságra hozzák, amelyek alapján rangsorokat állítanak fel az intézmények között. A felsőoktatásban csökkentik a felvehető hallgatók számát. A közteherviselés címszó alatt egyéni társadalombiztosítási számlák, valamint a lakossági és vállalkozói, értékalapú ingatlanadó bevezetéséről olvashatunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.