Farkas Tibor autószerelő a Péterfy Sándor Utcai Kórházban fekszik, bal combján és hátán érte a gumilövedék. Beszámolója szerint barátaival és feleségével emlékezett a forradalomra, és tiltakozott a kormány ellen. A Kossuth tér felé tartottak, amikor a Bajcsy-Zsilinszky úton a körülbelül negyven méterre sorakozó rendőrök gumilövedékkel és könnygázgránáttal lőni kezdték őket. Ekkor szerezte sérüléseit. – Álmomban sem gondoltam volna, hogy ez megtörténhet – tette hozzá –, ráadásul körülöttünk senki nem dobálózott, nem garázdálkodott, mégsem hallottuk a hatósági felszólítást.
A társaságból más nem sebesült meg, kislányukat pedig szerencsére nem vitték magukkal. A 44 éves férfi testéből másfél órás műtéttel vették ki a húsz milliméteres műanyag golyót.
Egy fiatalembert a szemén talált el a gumilövedék, kérésére orvosa nem adhatott felvilágosítást az állapotáról, de más forrásból úgy tudjuk, látása is veszélybe került.
A Fidesz volt szóvivőjét, Révész Máriusz országgyűlési képviselőt is a Péterfy utcai kórházban látogattuk meg. Az őt érő támadásról csak testvére és barátai elmondásából értesült, mert a hétfői nap kiesett az emlékezetéből. A fején lévő kötés árulkodik arról, hogy a rendőrség vele sem bánt kesztyűs kézzel. Kérésünkre megmutatta a hátát, ahol egy hosszúkás véraláfutás gumibotos ütlegelésre emlékeztet. Véres pólója is az ágya mellett hevert. Részleges emlékezetkiesése a szerinte súlyos agyrázkódása miatt alakulhatott ki.
– Kint voltunk a feleségemmel és a gyermekeimmel az Astoriánál a Fidesz-nagygyűlésen – kezdte történetét a politikus. – Amikor véget ért a rendezvény, szépen lassan elindultunk hazafelé, a Keleti pályaudvar irányába. Egyszer csak kaptam egy telefont, hogy az Astoriánál könnygázt vetett be a rendőrség. Azonnal hazaküldtem a feleségemet a gyermekekkel, és visszaindultam, mert a szüleim is ott tartózkodtak. A Blaha Lujza térre akkor már megérkeztek azok a fiatalok, akiket a rendőrség a Deák térről benyomott a békésen demonstrálók közé. Parlamentert akartam játszani, odamentem a rendőrökhöz, és felmutattam a képviselői igazolványomat, tárgyalásra kérve őket. Ekkor érhettek az ütések. A kórházban ébredtem fel.
A képviselő még gondolkodik azon, feljelentést tegyen-e az ügyészségen, bár szerinte az nem megoldás, ha az alacsony beosztású rendőröket megbüntetik emiatt. Hangsúlyozta, hogy nem a rendőrség szintjén, hanem magasabban kell keresni a hétfő esti és kedd éjjeli rendőri brutalitás okait, felelőseit.
Szintén a Péterfy utcai kórházban fekszik K. I., aki egészen véletlenül keveredett a Blaha Lujza téri események kellős közepébe, és kapott a vállába egy gumilövedéket. A 44 éves szobafestő-mázoló az egyik, Rákóczi úton lakó barátjához igyekezett aznap este fél tízkor. Mivel a rendőrök a sugárutat lezárták, és nem engedték tovább a térről az Astoria irányába, gondolt egyet, és csatlakozott a tüntetőkhöz. – Végül is egyetértettem azzal a céllal, hogy Gyurcsány mondjon le, s amúgy is kíváncsi voltam a történtekre – mesélte K. I. Nem telt el negyedóra, s a rendőrök könnygázgránátokat lőttek a tömegbe. Többeket gumilövedék talált el: őt a vállán érte a sérülés. – Nagy ütést éreztem a jobb vállamnál, de nem estem el, bár megszédültem – folytatta. A lövedék átjutott a ruházatán, és belefúródott a húsába, a csontjáig azonban nem ért el. Csurom vér lett, s végül egy fiatalember vitte el a Rókus-kórházba, ahol az elsősegélynyújtás után a Péterfybe irányították. Megkérdeztük, hogy szerinte miért pont őt szemelték ki a rendőrök, milyen okot adott arra, hogy meglőjék. – Nem viselkedtem feltűnően, szerintem nem engem akartak eltalálni, csak egyszerűen a tömegbe tüzeltek, és engem ért a lövedék – véli a szobafestő, aki még néhány napig kórházban marad.
A felszolgálóként dolgozó, húszéves, Angelo becenevű fiúval a Honvédkórházban beszélgettünk. Nagyon csúnya, roncsolásos sérülést szenvedett egy olyan könnygázgránáttól, amelyet a hóna alól indított el egy rendőr. – Kicsavarta, és hátraszorította a karomat az egyik egyenruhás, majd a hónom alá rakta a könnygázgránátot kilövő pisztolyt, és tüzelt – emlékezett a fiatal. Egy 12 centiméteres nyílásból 8-10 repeszt vettek ki az orvosok a hóna alól, ezért akár egy hétig is a kórházban tartják. Miként Angelo elmondta, már három hete a Kossuth téri nemzetőrség tagja, de az utóbbi napokban elfáradt, és egy időre elhagyta a teret. Az ünnepre azonban néhány barátjával elindult a Corvin közi megemlékezésre. Onnan a Deák térre mentek, s csatlakoztak a tüntetőkhöz, akik a Kossuth térre tartottak. – Nem tagadom, sokat kiabáltuk, hogy veszszen a kormány, meg ilyesmiket, de nem randalírozni akartunk, hanem ünnepelni.
Rövidesen a rohamrendőrök könnygázzal és gumilövedékkel kezdték lőni a tömeget. Amikor eltalálták, egyik barátja cipelte a mentőkhöz. – Nem értem a rendőrök brutalitását, szerintem aljasság védtelen tüntetőkre így rátámadni – jegyezte meg Angelo.
A harminc év körüli István szintén a Honvédkórházban fekszik, hasán érte a gumilövedék. Hétfőn este a Fidesz-rendezvényről barátaival együtt parkoló autója felé indult, amikor szembe találta magát a rendőrkordonnal. Lőttek rájuk, ezért elszakadtak egymástól. Ő egy mellékutcába menekült, de amikor könnygázgránát robbant előtte, visszafordult. Körülbelül hetven méterre lehetett a rendőrök sorfalától, amikor hasában erős ütést és fájdalmat érzett. Jó néhány méterrel odébb vette észre, hogy vérzik. Végül sikerült megtalálnia a barátait, ők hívták hozzá a mentőket.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál