A kórházi kezelés költségének csak egy részét fizetné januártól a társadalombiztosító, ha a magunk választotta orvoshoz ragaszkodunk, vagy nem a lakóhelyünk közelében kijelölt három fekvőbeteg-ellátó intézmény valamelyikébe megyünk. A költségeknek harminc százalékát kellene saját zsebből fedeznünk, a tb ugyanis csak hetven százalékot vállalna. Az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályának illetékese lapunk kérdésére elmondta, hogy a részletszabályokat még nem véglegesítették, de minden bizonnyal meghatároznának egy felső összeghatárt – valószínűleg százezer forintot –, aminél nem lehetne több önrészt kérni egy beavatkozásért.
Rengeteg olyan beavatkozás létezik, amelynek nagyon magasak a költségei. Az egészségbiztosító adatai szerint egy koszorúér-áthidaló, más néven coronaria bypass műtét több mint egymillió forintba kerül, tehát ez esetben a betegnek maximumot, azaz százezer forintot kellene fizetnie. Ugyanez a helyzet az ennél is drágább csípőprotézis-beültetésnél is.
A részletekről érdeklődtünk az egészségügyi tárcánál, de senkit nem lehetett utolérni. Így nem tudtuk meg, hogy ezt az összeget a vizitdíjon fölül kell-e fizetni, illetve hogy ki határozza majd meg azt a lakóhelyhez közel eső három intézményt, amelyben a vizitdíjon fölül nem kell térítési díjat fizetni a kezelésért. Az is kérdés, hogy mikor kell az önrészt kifizetnie a betegnek. Az ellátás után? S mi történik, ha ennek nem tesz eleget? Ki és miként hajtja majd be a tartozást? Szerettük volna megtudni azt is, hogy minden beavatkozásért – például a szülésért is – fizetni kell majd, ha azt választott intézményben, illetve orvosnál végeztetjük.
Az új szabályozás különösen érdekes, hiszen az ellátás minőségében óriási területi különbségek vannak. Ezt maga az Egészségügyi Minisztérium által készített Zöld könyv is elismeri. Mint azt lapunk tegnapi számában is írtuk: Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca államtitkára a területi különbségekkel kapcsolatban azt mondta, hogy az Új Magyarország program olyan fejlesztéseket preferál, amelyek ezeket a különbségeket enyhíthetik majd.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások