Veszélyben az innováció

Ötszázmilliárd forint uniós pénzzel száll be a kormány a következő hét évben a tudásközpontok létrehozásába. A cégvezetők szerint az állam inkább a saját feladatait, például a közoktatás fejlesztését lássa el jól, s ne adóztassa túl a vállalkozásokat.

2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világon azok a gazdaságok fejlődnek jobban az átlagosnál, amelyekben a tudomány és a tudomány eredményeit azonnal termékre váltó vállalkozások szorosan együttműködnek. A szaknyelven tudásközpontoknak nevezett fejlesztési pólusok kialakítására a kormány a Nemzeti fejlesztési terv részeként hét év alatt mintegy ötszázmilliárd forint uniós pénzt fordít – mondta el Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos a Népszabadság által rendezett kerekasztal-beszélgetésen. A fenti összeg négy elemből tevődik össze: mintegy százmilliárd az egyetemeken folyó kutatást és fejlesztést, 240 milliárd a gazdasági szereplők ehhez kapcsolódó tevékenységét, százmilliárd a képzést, s néhány tízmilliárd a regionális infrastruktúra fejlesztését segíti. Bajnai elmondta, hat pólust kívánnak létrehozni, Győrben az autóipart, Miskolcon a nanotechnológiai ipart, Szegeden a biotechnológiát, Pécsett és Debrecenben a gyógyító tevékenységet, Székesfehérváron és Veszprémben az informatikai fejlesztést helyezik a középpontba. A kormány elképzelése az, hogy nem magukat a pólusokat támogatja, hanem egyes konkrét projektekbe fektet be.
A kerekasztal résztvevői közül többen jelezték, hogy a kormány megszorítócsomagja keresztezi a kutatás-fejlesztés intenzív támogatásának szándékát, vagyis azt, hogy felzárkózzunk a fejlett skandináv vagy brit, nagy hozzáadott értéket termelő iparágak képviselői mögé.
Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója kifejtette, az elvonások éves szinten tízmilliárdos többletveszteséget jelentenek a cégnek, amely hasonló nagyságrendben, 12 milliárd forint értékben végez kutatás-fejlesztési tevékenységet. Emlékeztetett, hogy a hozzánk némileg hasonló helyzetben lévő Portugália a maga megszorítócsomagjából kivette az oktatást és az innovációt. Bogsch szerint az államnak az alapvető feladataira kellene koncentrálnia, mint a közútfenntartás vagy a közoktatás. Cégének mindennél fontosabb lenne az elitképzés, ám az egyetemek által kibocsátott pályakezdők színvonala évtizedek óta romlik.
Hasonlóképp elégedetlenségét fejezte ki Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója, tulajdonosa a magyar közoktatással kapcsolatban. Szerinte már a középiskolából alulképzett gyerekek kerülnek az egyetemekre. Alapos átgondolást javasolt az egész tudásközpontprojekt tekintetében. Mint mondta, az erőfeszítés eredményességét az méri meg majd, hogy létrejönnek-e a piacon eladható, mi több, piacvezető termékek. A Graphisoft rossz tapasztalatokat szerzett az uniós pályázatokkal kapcsolatban: amennyi energiát a bürokratikus eljárásokba öltek, anynyival a maguk piacán kétszeres pénzt megkereshettek volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.