Súlyos árnyékot vetnek a magyar demokráciára és az alkotmányosságra azok az egyre-másra napvilágot látó hírek, amelyek szerint Gyurcsány Ferenc és köre a hatalom megszerzése, illetve megtartása érdekében sorozatos esküszegéseket, törvénysértéseket követett el 2002 előtt és azóta is – nyilatkozta lapunknak Balsai István volt igazságügy-miniszter. A fideszes országgyűlési képviselő mindezt annak kapcsán mondta, hogy a napokban beszámoltunk róla: Debreczeni József Az új miniszterelnök című könyvében Gyurcsány Ferenc bevallja, 2002 előtt az államigazgatásban dolgozó köztisztviselők „meggyőzésével” akarták megbuktatni az Orbán-kormányt. Gyurcsány szó szerint úgy fogalmazott: „Az államigazgatásban dolgozó egyes köztisztviselők hajlandóságot mutatnak arra, hogy bizonyos háttéregyezség alapján készek lennének együttműködni a Fidesz-kormány leváltásában. Szükségesnek tartjuk, hogy MP [vélhetőleg Medgyessy Péter akkori MSZP-s miniszterelnök-jelölt – a szerk.] megbízzon és felhatalmazzon valakit ezen egyezségek megkötésének előkészítésére.”
Balsai szerint demokráciánk alapjait rengette volna meg, ha Gyurcsányéknak sikerül köztisztviselőket bevonniuk alkotmányellenes politikai céljaik megvalósításába. Ugyanakkor a fideszes politikus bízik abban, hogy 2002-ben nem ennek köszönhetően kerülhetett hatalomra az MSZP–SZDSZ.
Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány igazságügy-minisztere lapunknak úgy nyilatkozott: erősen reméli, hogy nem történt olyan meggyőzési kísérlet, mint amilyenről a könyvben szó van.
*
Egyébként azalatt a két és fél esztendő alatt, amíg az igazságügyi tárcát vezette, nem tapasztalt hasonlót, és – mint mondta – mindig azt érezte, hogy a köztisztviselők maximálisan politikamentességre törekednek. Bárándy Péter követendő példaként említette Ausztriát, ahol az igazságügy-minisztériumban a kabinetfőnök tíz egymást követő, olykor különböző pártállású miniszter mellett dolgozhatott zavartalanul.
Dávid Ibolya, az Orbán-kormány igazságügy-minisztere rámutatott: 2004 októberében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nyíltan hangot adott rosszallásának a közszolgáltban dolgozók politikai meggyőződését, politikai hovatartozását illetően, és felvetette egy közszolgálatra vonatkozó etikai, viselkedési kódex megalkotását. Gyurcsány egyenesen a „köztársaság nyavalyájának” nevezte azt a jelenséget, hogy a minisztériumok apparátusából pártoknak szivárogtatnak információkat, köztisztviselőként pártpolitikai érdekeket érvényesítenek. Az MDF elnöke szerint ez jól mutatja Gyurcsány Ferenc politikájának kettősségét: miniszterelnökként megtisztulási folyamatot kezdeményez, és szót emel az ellen, amiből korábban ellenzékben hasznot próbált húzni. Dávid Ibolya emlékeztetett, éppen a jelenlegi kormány szüntette meg a közigazgatási államtitkári posztot, amely a minisztériumok szakmai működését felügyelte, illetve a mostani kabinet célkitűzései között szerepel a közszolgálati jogviszony gyengítése is.
Korábban megírtuk, Kolláth György alkotmányjogász szerint a rendszerváltás utáni demokratikus alapértékeinket kérdőjelezi meg, ha a politika maga alá gyűrheti a közigazgatásban dolgozókat. Fehér József, a köztisztviselői érdekképviselet elnöke pedig azt mondta: bűncselekményt követ el, aki esküje megszegésére kéri vagy veszi rá a köztisztviselőt. Emlékezetes, Debreczeni József könyvében Gyurcsány Ferenc büszkén vallott arról is, hogy része volt a 23 millió román munkavállalóval való alaptalan szocialista riogatás kitalálásában, és embereivel ők csinálták az emlékezetes „köteles akciót” Kövér László ellen, amelynek semmilyen valóságalapja nem volt.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja