Aláírásgyűjtést kezdeményez a siklósi kórház aktív ellátásának megtartásáért Marenics János, a város független polgármestere. Tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott az is, a város minden olyan esetben pert indít az állam ellen, amikor fennáll a gyanú, hogy egy beteg azért nem jut megfelelő ellátáshoz, mert a kórházban megszüntették a gyógyító munkát. Az ilyen pereket gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indítja majd a település. – Azt szeretném elérni, hogy a kormány változtassa meg az Egészségügyi Minisztérium ágyszámcsökkentésre vonatkozó terveit – mondta a település vezetője, hozzátéve: az akcióba a környező települések lakosait is bevonják, az aláírásokat pedig Szili Katalin házelnöknek kívánják eljuttatni. A 150 éves, 105 ágyas, 160 dolgozót foglalkoztató intézményt ellehetetlenítik, ha a terveknek megfelelően valóban szociális otthonná alakítják, és ezzel 58 település mintegy 50 ezer lakójának egészségügyi ellátása kerül veszélybe. Marenics János felhívta a figyelmet arra, hogy Siklóson mindössze két mentőautó üzemel. A betegek szállítása a legközelebbi, pécsi ellátóhelyekig így hosszú időt venne igénybe, s ez sürgős esetekben hatalmas kockázatot jelent. Ráadásul a siklósi az ország legszegényebb térségei közé tartozik, ahol sokaknak nincs pénzük arra, hogy a baranyai megyeszékhelyre utazzanak.
A kormány várhatóan ma dönt a kórházi struktúra átalakításáról. Az aktív ágyszámot a tervek szerint a jelenlegi több mint 60 ezerről körülbelül 43 ezerre csökkentenék, míg a krónikus ellátásra, ápolásra, rehabilitációra szolgáló férőhelyek számát néhány ezerrel növelnék. A változás szükségességével a szakemberek túlnyomó többsége egyetért, azzal azonban már kevésbé, hogy hol, milyen mértékű leépítés és átalakítás legyen.
A lista tegnap nagyjából elkészült. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője egy rádiónyilatkozatban úgy fogalmazott: „Hétfő este magam vettem részt azon a megbeszélésen, amelyen a koalíciós partnerek és az egészségügyi tárca az utolsó simításokat végezte az előterjesztésen. Teljes egyetértésre jutottunk.” A listán ötven, úgynevezett súlyponti kórház neve szerepel. Ezek azok, amelyek biztosan megmaradnak. A kimaradó intézmények többségében sem szűnik meg az aktív ellátás. Nekik azonban pályázniuk kell majd ágyszámra. Továbbra sem tudni, hogy központilag meghatározzák-e azokat a fekvőbeteg-ellátó helyeket, ahol megszűnik az aktív ellátás, vagy ennek eldöntését regionális szintre bízzák.
A politikai lobbi mindenesetre már beindult. Polgármesterek, más politikusok és még sok mindenki próbálja kapcsolatait mozgatni a kedvezőbb döntés érdekében.
Nagyszabású hadgyakorlatot tartanak a Bakonyban, a Balatonnál is hallani