Völgyesi Miklós nyugalmazott büntetőbíró és Morvay Krisztina büntetőjogász, az alternatív bizottság tagjai lapunknak azt mondták: fontos, hogy a közvélemény – az alkotmányban megfogalmazott elvek szerint – sokrétűen tájékozódjék az eseményekről. Közlésük szerint ezért szeretnék elvégezni a tények feltárását, majd szakmai, jogi minősítését. Úgy vélik, ennek révén derülhet ki, követett-e el jogsértést a rendőrség vagy más, és ha igen, akkor milyet. Hangsúlyozták: mivel a gyülekezési jog az állampolgárok egyik legfontosabb demokratikus alapjoga, gondoskodni kell annak zavartalan érvényesüléséről. Megtudtuk: a bizottságban részt vevő gyakorlati szakemberek számos üggyel találkoztak már az elmúlt napokban is. Mások elméleti, történeti összefüggésben foglalkoztak az esetekkel.
A bizottság alapító tagjai: Völgyesi Miklós nyugalmazott büntetőbíró, a Legfelsőbb Bíróság büntetőkollégiumának volt tanácselnöke, Morvay Krisztina büntetőjogász, az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense, Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője, Szöőr Anna jogász-pszichológus, Horváth Attila jogtörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, valamint Juhász Imre adjunktus, Európa-jogi szakjogász, az ELTE polgári eljárásjogi tanszékének oktatója.
*
A bizottság folyamatos tájékoztatást ad munkájáról, s azt nyilvános jelentéssel zárja le. Szívesen fogadja a tényfeltárást segítő információkat.
Közben – teljes titoktartás mellett – folytatja tevékenységét a kormányfő által egy hete életre hívott bizottság. A grémiumot Gönczöl Katalin jogász vezeti, aki a rendőrség felügyeletét ellátó Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) alkalmazottja. Az IRM a munkáltatója Györgyi Kálmán volt legfőbb ügyésznek és Tóth Judit alkotmányjogásznak is, utóbbi a miniszter tanácsadója. Rajtuk kívül részt vesz e kör tevékenységében több olyan személyiség, akik a korábbi szocialista–szabad demokrata kormányban dolgoztak. Így Kacziba Antal nyugalmazott rendőrtábornok és helyettes államtitkár, Csepeli György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közpolitikai igazgatója, Pataki Ferenc szociálpszichológus és Ormos Mária történész, aki MSZP-s országgyűlési képviselő is volt. Helyet kapott még a kormányzati testületben Halmai Gábor alkotmányjogász, a Soros Alapítvány volt elnöke. Tegnap Bökönyi István helyét a miniszterelnök felkérését elfogadva Vörösmarti Mihály nyugalmazott rendőr dandártábornok, csapatszolgálat-szakértő, jelenleg a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke foglalta el, aki a rendszerváltozás előtt a Belügyminisztérium Forradalmi Rendőri Ezredének parancsnoka volt. (Bökönyi összeférhetetlenség miatt távozott a frissen létrehozott testületből, mivel az In-Kal őrző-védő cég alkalmazásában áll, és ez a társaság az ünnepi rendezvények egyik biztosítója október 23-án.) A bizottság képviselői korábban úgy nyilatkoztak: sem konkrét ügyekkel, sem egyes parancsokkal nem foglalkoznak.
Azt is megtudtuk, hogy az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet hamarosan levélben fordul a kormányhoz a rendőri túlkapások kapcsán. Fodor Márk, a magyar tagozat igazgatója lapunknak elmondta: az elmúlt napokban több sértettet is meghallgattak, interjúkat készítettek a tények feltárásáért. A levél a következtetéseiket, az álláspontjukat tartalmazza majd. Kérdéses az is – tette hozzá Fodor –, hogy a Gönczöl-bizottság mennyire tekinthető kormánytól független testületnek.
Úgy tudjuk, a budapesti főkapitány tegnap értesült annak a belső rendőrségi vizsgálatnak az eredményéről, amelyet a tévészékház ostromáról Ignácz István Pest megyei főkapitány végzett el. A vizsgálati jelentést Gergényi péntekig tanulmányozhatja. Lapértesülés szerint a vizsgálat megállapította, rossz volt a rendőrségi taktika, lassan hozták a döntéseket, sokat hibáztak a rendőrök. A hibás intézkedések közé sorolták azt az utasítást, amely az MTV-székház védőinek megtiltotta a gumibothasználatot. Hiába várakozott az MTV épülete mögött kétszáz rendőr, nem vezényelték őket a főbejáratnál szorult helyzetben lévő baranyai járőrök megsegítésére. Az MTV Híradója szerint a dokumentum nem nevez meg felelősöket, de kikövetkeztethető belőle, ki hibázott.
Több órára a fürdőszobába zárta a felnőtteket egy kétéves gyerek Somogyban