Alternatív vizsgálóbizottság alakult

Alternatív bizottság létrehozását határozta el az október 23-i történések vizsgálatára több jogász. Eközben a miniszterelnök által felállított bizottság tagja lett tegnap Vörösmarti Mihály is, aki a rendszerváltozás előtt a Belügyminisztérium Forradalmi Rendőri Ezredének parancsnoka volt.

2006. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Völgyesi Miklós nyugalmazott büntetőbíró és Morvay Krisztina büntetőjogász, az alternatív bizottság tagjai lapunknak azt mondták: fontos, hogy a közvélemény – az alkotmányban megfogalmazott elvek szerint – sokrétűen tájékozódjék az eseményekről. Közlésük szerint ezért szeretnék elvégezni a tények feltárását, majd szakmai, jogi minősítését. Úgy vélik, ennek révén derülhet ki, követett-e el jogsértést a rendőrség vagy más, és ha igen, akkor milyet. Hangsúlyozták: mivel a gyülekezési jog az állampolgárok egyik legfontosabb demokratikus alapjoga, gondoskodni kell annak zavartalan érvényesüléséről. Megtudtuk: a bizottságban részt vevő gyakorlati szakemberek számos üggyel találkoztak már az elmúlt napokban is. Mások elméleti, történeti összefüggésben foglalkoztak az esetekkel.
A bizottság alapító tagjai: Völgyesi Miklós nyugalmazott büntetőbíró, a Legfelsőbb Bíróság büntetőkollégiumának volt tanácselnöke, Morvay Krisztina büntetőjogász, az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense, Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője, Szöőr Anna jogász-pszichológus, Horváth Attila jogtörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, valamint Juhász Imre adjunktus, Európa-jogi szakjogász, az ELTE polgári eljárásjogi tanszékének oktatója.
*
A bizottság folyamatos tájékoztatást ad munkájáról, s azt nyilvános jelentéssel zárja le. Szívesen fogadja a tényfeltárást segítő információkat.
Közben – teljes titoktartás mellett – folytatja tevékenységét a kormányfő által egy hete életre hívott bizottság. A grémiumot Gönczöl Katalin jogász vezeti, aki a rendőrség felügyeletét ellátó Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) alkalmazottja. Az IRM a munkáltatója Györgyi Kálmán volt legfőbb ügyésznek és Tóth Judit alkotmányjogásznak is, utóbbi a miniszter tanácsadója. Rajtuk kívül részt vesz e kör tevékenységében több olyan személyiség, akik a korábbi szocialista–szabad demokrata kormányban dolgoztak. Így Kacziba Antal nyugalmazott rendőrtábornok és helyettes államtitkár, Csepeli György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közpolitikai igazgatója, Pataki Ferenc szociálpszichológus és Ormos Mária történész, aki MSZP-s országgyűlési képviselő is volt. Helyet kapott még a kormányzati testületben Halmai Gábor alkotmányjogász, a Soros Alapítvány volt elnöke. Tegnap Bökönyi István helyét a miniszterelnök felkérését elfogadva Vörösmarti Mihály nyugalmazott rendőr dandártábornok, csapatszolgálat-szakértő, jelenleg a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke foglalta el, aki a rendszerváltozás előtt a Belügyminisztérium Forradalmi Rendőri Ezredének parancsnoka volt. (Bökönyi összeférhetetlenség miatt távozott a frissen létrehozott testületből, mivel az In-Kal őrző-védő cég alkalmazásában áll, és ez a társaság az ünnepi rendezvények egyik biztosítója október 23-án.) A bizottság képviselői korábban úgy nyilatkoztak: sem konkrét ügyekkel, sem egyes parancsokkal nem foglalkoznak.
Azt is megtudtuk, hogy az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet hamarosan levélben fordul a kormányhoz a rendőri túlkapások kapcsán. Fodor Márk, a magyar tagozat igazgatója lapunknak elmondta: az elmúlt napokban több sértettet is meghallgattak, interjúkat készítettek a tények feltárásáért. A levél a következtetéseiket, az álláspontjukat tartalmazza majd. Kérdéses az is – tette hozzá Fodor –, hogy a Gönczöl-bizottság mennyire tekinthető kormánytól független testületnek.
Úgy tudjuk, a budapesti főkapitány tegnap értesült annak a belső rendőrségi vizsgálatnak az eredményéről, amelyet a tévészékház ostromáról Ignácz István Pest megyei főkapitány végzett el. A vizsgálati jelentést Gergényi péntekig tanulmányozhatja. Lapértesülés szerint a vizsgálat megállapította, rossz volt a rendőrségi taktika, lassan hozták a döntéseket, sokat hibáztak a rendőrök. A hibás intézkedések közé sorolták azt az utasítást, amely az MTV-székház védőinek megtiltotta a gumibothasználatot. Hiába várakozott az MTV épülete mögött kétszáz rendőr, nem vezényelték őket a főbejáratnál szorult helyzetben lévő baranyai járőrök megsegítésére. Az MTV Híradója szerint a dokumentum nem nevez meg felelősöket, de kikövetkeztethető belőle, ki hibázott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.