Az államfőhöz fordultak a kamarák

Arra kérték az egészségügyi kamarák Sólyom László köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a szakmai kamarákról szóló törvényt, hanem küldje előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz. Ha az államfő mégis ellenjegyzi a törvényt, akkor kifogásaikat maguk juttatják el a taláros testülethez.

2006. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Méltatlan és hátrányos az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény. Ami itt zajlik, az szerkezetátalakításnak csúfolt randalírozás – jelentette ki Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke tegnap a Magyar Gyógyszerészkamara elnökével közösen tartott sajtótájékoztatón. Éger István leszögezte: itt nem valamiért, hanem valami ellen született döntés. – Ez a törvény nem a betegekért, nem a költségvetésért, nem az orvosokért, nem a gyógyszerészekért, hanem azok ellen született, amit eddig csináltunk az elmúlt években – tette hozzá. – Mindent el fogunk követni annak érdekében, hogy ennek az egyébként arcpirítóan méltatlan, a civil társadalmat és a demokráciát mélyen sértő folyamatnak és kényszernek a nyomán még jobb, még hatékonyabb, még szolgáltatóbb kamara jöjjön létre – hangsúlyozta. Éger István elmondta, hogy miután a törvény hemzseg a véleményük szerint alkotmánysértő megállapításoktól, Sólyom László államfőhöz fordultak, arra kérve őt, ne írja alá, hanem küldje előzetes normakontrollra a jogszabályt az Alkotmánybírósághoz. – Ha a köztársasági elnök mégis aláírja a törvényt, akkor kifogásainkat az Alkotmánybírósághoz juttatjuk el. Ha itt sem adnak helyt észrevételeinknek, a törvény akkor is leghamarabb 2007. április 1-jén lép hatályba – fűzte hozzá.
Hávelné Szatmári Katalin, a gyógyszerészkamara elnöke kijelentette, a törvény következtében a rendszerváltozás utáni demokrácia alappilléreit jelentő szakmai kamarák léte veszélybe került: a kamarák véleményezési, illetve egyeztetési joga megszűnik. – A kamarák tagjainak etikai vizsgálata más, állami bürokratikus szervezetek hatáskörébe kerül. Az önkéntes kamarai tagság lehetővé teszi azt, hogy „kontárok”, etikailag elmarasztalható szakemberek úgy tudják gyakorolni hivatásukat, hogy semmiféle ellenőrzéssel nem bír felettük a testület – közölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.