Bajba kerültek a falusi szolgáltatók

Pályázatokkal segíti az állam a kistelepülések internetellátását. A támogatások elbírálásánál azonban nem győződtek meg arról, valóban eddig ellátatlan területre, „fehér foltra” jut-e a közpénz, vagy meglévő kisvállalkozásnak támasztanak legyőzhetetlen konkurenciát. A kormány hajthatatlan, az érintett kábelszolgáltatók azonban akár Brüsszelig elmennek igazuk védelmében.

2006. 11. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Örvendetes és támogatandó a kormányzatnak az a szándéka, hogy azokon a területeken – jellemzően nagyobb települések külső részein, illetve kistelepüléseken –, ahol üzleti alapon nem lehet gazdaságosan széles sávú internetszolgáltatást üzemeltetni, támogatást nyújtanak ehhez. Az önkormányzati infrastruktúra-fejlesztéseket támogató GVOP 4.4.2. jelű pályázatokon azonban olyan települések is nyertek, amelyeken jelenleg is működik széles sávú internetszolgáltatás. Az eredeti kormányzati szándék így a visszájára fordul: épp azok a kisvállalkozások kerülnek hátrányos helyzetbe, netán a tönk szélére, amelyek már működőképes szolgáltatási modellt hoztak létre – mondta el lapunk kérdésére Kéry Ferenc, a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) elnöke. A kistelepüléseken jelenleg működő kábeltévék saját beruházásukban hozták létre hálózatukat, és ki kell termelniük a befektetett pénzt. Ehhez szabják az árakat. A támogatott beruházásban létrejövő új szolgáltató nyilván sokkal olcsóbb árakat állapíthat meg. Ezzel torzul a versenysemlegesség, és hátrányba kerülnek a vállalkozások – fogalmazott az elnök.
– A felvetett problémával az érintett terület jelenlegi gazdájához, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez (NFÜ) fordultunk. A pályázatnak az a célja, hogy 2010-re minden magyar háztartásban elérhető legyen a széles sávú internet – válaszolta kérdéseinkre a Kormányszóvivői Iroda. A pályázati kiírás az üzletileg kevésbé vonzó településeken kívánja növelni a széles sávú internetellátottságot, és nem feltétel az, hogy ezek olyan helyszínek legyenek, ahol egyáltalán nincs széles sávú hálózat – fejtegette a válaszadó. Az MKSZ-nek is tudomása van arról, hogy az említett települések esetében nem állapítható meg teljes bizonyossággal, hogy valóban van-e piaci verseny, az azonban mindenképpen megállapítható, hogy egyik településen sem volt százszázalékos lefedettség, a pályázók pedig nem feltétlenül ugyanazon települések lefedésére pályáztak, hanem akár a környező településekére is. Több olyan település is van továbbá, ahol a pályázat pillanatában nem voltak versenytársak. A GVOP 4.4.2 pályázati kiírás elkészítése során ráadásul mindvégig biztosították a lehetőséget, hogy az érdekelt szervezetek képviselői megvitassák az akkor illetékes szervezet, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) munkatársaival a stratégiai elképzeléseket és az alternatív modelleket. Mind a megbeszélésen – ahol az MKSZ is képviseltette magát –, mind pedig a megbeszélést követően írásban is volt lehetőség az IHM szakmai vezetésével kidolgozott alternatív pályázati eszközök és az IHM által kidolgozott fejlesztési célok véleményezésére – szögezte le a Kormányszóvivői Iroda.
– Érthetetlen számunkra az NFÜ merev álláspontja – reagált Kéry Ferenc. Az MKSZ részt vett a korábbi egyeztetéseken, és akkor is elmondta, nem kerülhető meg az aprólékos munka, azaz a helyszínek részletes elemzése abból a szempontból, hogy részben vagy egészben lefedett-e már az érintett terület. A kormányhivatalok azonban kapacitás- és időhiány miatt vagy más okból nem végezték el ezt az elemzést. – Volt olyan illetékes, aki azt mondta, tőlünk várja ezt az elemzést, ami azért furcsa, mert a Nemzeti Hírközlési Hatóságnak hivatalból pontos nyilvántartást kell készítenie – állította Kéry Ferenc.
Az előkészítés idején a kormányzat még nem zárkózott el a probléma orvoslásától. Azt ígérték, majd a pályázatok elbírálásakor kísérik figyelemmel a lefedettséget. Erre nem került sor. Az MKSZ most azt kéri az NFÜ-től, hogy közösen, pályázatról pályázatra vizsgálják felül a helyi adottságokat, és aszerint értékeljék újra a döntést. Ha ebben a Bajnai Gordon vezette szervezet nem lesz partner, akkor az érdekvédelmi szervezetnél elgondolkoznak a további lépéseken, végső esetben akár az Európai Unióhoz fordulnak jogorvoslatért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.