Dogon tréfa

k ö n y v e s h á z

2006. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a hőség, nem a különleges betegségeket terjesztő rovarok, nem a mindenünnen előrajzó bennszülött szuvenírárusok jelenthették a legnagyobb kihívást a brit abszurd humor neves képviselőjének, Michael Palinnek, amikor a fejébe vette, hogy forgatócsoportjával átszeli a Szaharát. Méghozzá abban a kritikus időszakban tett meg dzsipen, vasúton, folyami lélekvesztőn, teveháton és gyalog csaknem 16 ezer kilométert a homokba fulladó egykori francia gyarmatbirodalomban, amikor a muzulmán világ az elmúlt száz év egyik legnagyobb megrázkódtatását és változását élte át: néhány hónappal 2001 szeptembere előtt és után. A legnagyobb próbatétel azonban az egykori Monty Python-os Palin számára az volt, hogyan legyen és ne legyen európai egyszerre, azaz hogyan küzdje le saját fehér, angolszász, keresztény korlátait, miközben az arab és a Fekete-Afrika dűnéi, elfeledett világvárosai, menekülttáborai és turistaparadicsomai között bolyong kitartóan.
Bár a Szahara-filmsorozat nem minden kockáján látszik, a nemrégiben magyarul is megjelent útinapló sorain érződik: a rutinos brit utazó, aki többek között bejárta és filmre vette a Himalája világát, Phileas Fogg nyomán pedig nyolcvan nap alatt a Földet, nagyszerűen feltalálta magát a homoksivatagban is. Könyve meghökkentően friss és szórakoztató olvasmány – Janáky István elsőrendű műfordításában –, sokkal jobb, mint a Szahara-filmje, mert ízig-vérig áthatja az a finom, szikár, könnyeden felületes angol humor és az abszurd iránti elnyomhatatlan kíváncsiság, az önirónia, a kíméletlenség és a mély együttérzés, ami miatt minden idegen tájakra kívánkozó világjáró számára kötelező olvasmány. Palin tapintatos író: művelt, intelligens, de nem hivalkodó, izgatottan kutatja a politikai, társadalmi összefüggéseket a Gibraltári-szorostól Mauritánián, Szenegálon, Nigérián át Algériáig. De a határviták vagy a női körülmetélés emberjogi elemzésétől azonnal elcsábítja egy esetlen spárgacipő látványa a katonák lábán, a vasérccel megrakodott vagonok tetején utazó kecskenyájak, saját csillapíthatatlan emésztési gondjai vagy éppen a kosok herezacskóját ünnepélyes arccal fújogató kisfiúk látványa.
Palinnel nem csak azért jó együtt átutazni a Szahara veszélyes övezeteit, mert olyan „vicces” (dogon törzsbéli tréfa Maliból: „Hány tagja van az átlagos dogon családnak? Öt. Két szülő, két gyerek és egy francia antropológus”), és mert kicsit mindig olyan, mint Vanek úr a légióban. Hanem mert néhány sorban, néhány könnyednek tetsző, sziporkázó mondattal és képzettársítással egy-két órás ottlét után lenyűgöző képet fest évszázadok óta hanyatló országokról, karavánutakról, a terjeszkedő homok elől menekülő, városokban letelepedő nomádokról és arról az emberfajtáról, amely minden rettenetes nyomora ellenére büszkén, megvásárolhatatlanul és öngyilkos elszántsággal ragaszkodik saját letűnő műveltségéhez. Michael Palin Szaharája, a szafarin túli Szahara orvosság, ha meg nem öl.
(Michael Palin: Szahara. Park Könyvkiadó, Budapest, 2006. Ára: 3900 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.