Hiányos tájékoztatás a kórházakról

Az utolsó pillanatban egyeztetéseket kezdeményezett az Egészségügyi Minisztérium az ágazat struktúraátalakításáról, az aktív, azaz főként gyógyításra szolgáló ágyak számának csökkentéséről, az érintettek azonban nem tudják, miről mondjanak véleményt.

2006. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbeszélésre hívott szakmai szervezetek vezetői, az intézmények tulajdonosainak képviselői, valamint a kórházvezetők kaptak ugyan nemrég egy kormányelőterjesztés-tervezetet, ám ez nem tartalmazza a legfontosabb információkat. Ma az ágazati érdekegyeztető tanács is tárgyal a struktúraátalakításról, de szintén úgy, hogy a részleteket az ott jelen lévők nem ismerik. Így nem tudják, hogy mennyivel tervezi csökkenteni országosan az aktív ágyak számát a kabinet. Lapunk információja szerint körülbelül kilencezer aktív ágyat szüntetnének meg végleg, s további több ezret alakítanának át krónikus ellátásra, ápolásra vagy rehabilitációra szolgálóvá.
*
Az is kérdés, hogy az ágyszámcsökkentés mértékét régiónként, megyénként, lakosságszám alapján, vagy egyéb módon határozzák-e meg. Nem tudni továbbá biztosan, hogy mely kórházakban szüntetnék meg teljesen az aktív ellátást, illetve hogy mely intézeteket ítélnének végleges bezárásra. Az alapcél köztudottan az, hogy csökkentsék az aktív ágyak számát, s növeljék a krónikus ellátásra, ápolásra és rehabilitációra szolgálókét. Nem tudni azonban, hogy ez utóbbiakét mennyivel lehet majd növelni. Noha nem a struktúraátalakításról készülő jogszabálynak kellene szabályoznia, mégis fontos volna tudni, hogy jövőre miként finanszírozzák majd a krónikus ellátást, az ápolást és a rehabilitációt. Többek között ez dönti el ugyanis, hogy az intézményeknek megéri-e az aktív ágyak helyett ilyeneket fenntartani.
Múlt hét végén a szaktárcánál még azt a tájékoztatást kaptuk, hogy szerdán dönt a kormány a javaslatról, ez azonban tegnap már bizonytalan volt. A sajtóosztályon közölték: elképzelhető, hogy a döntés jövő hétre csúszik.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az a tervezet, amelyet megkaptak, nem más, mint a szaktárca demagógiasorozatának egy felvonása. Az anyag semmilyen konkrétumot nem tartalmaz, ami alapján véleményezni lehetne a struktúraátalakításról, az aktív fekvőbeteg-kapacitás szűkítéséről szóló elképzelést. A mai ágazati érdekegyeztetést áldemokratikus maszlagnak nevezte.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke is kérdésesnek tartja az egyeztetések jelentőségét. Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke is azt mondta, hogy nehéz volna egy olyan törvénytervezetet véleményezni, amelynek nem ismerik a részleteket tartalmazó mellékleteit. Hangsúlyozta: a magyar kórházi struktúrán változtatni kell, ez nem finanszírozható tovább – ebben széles körű az egyetértés. De ahhoz, hogy az aktív ellátás ütőképes legyen, pénzt kell szánni a mentés, a diagnosztika és általában az aktív ellátás fejlesztésére, valamint a szociális ellátórendszer megerősítésére. Mindez azonban kérdéses akkor, amikor a konvergenciaprogram megszorításai jellemzik az országot. Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke azt mondta: olyan anyagot kaptak a struktúraátalakításról, amely éppen a struktúraátalakításról nem szól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.