Horgászok és polgárőrök

Ha alaposan áttekintjük az október elsejei helyhatósági választások eredményeit, akkor számos furcsaságra derül fény. Akad számos olyan település, ahol egy politikai erő adja mind a polgármestert, mint a testület egészét. Több helyen csak egy-egy képviselő látja el az ellenzék szerepét, míg máshol a polgármester került szembe a szinte homogén, másik oldalhoz tartozó testülettel. Több helyen van példa arra is, hogy a civilek sokszor egészen érdekes szerveződései jutottak fontos szerephez. Ahogy mondani szokták, a falvakban, községekben nem számítanak a politikai szervezetek, hiszen szinte mindenki mindenkit ismer, így inkább a jelölt személye jelenti a garanciát.

2006. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellenzék nélküli testületek
A legtöbb kistelepülésen az a jellemző, hogy a választópolgárok négyévente független polgármestereknek és képviselőknek szavaznak bizalmat, a nagypolitikára, a pártokra itt nem fogékonyak az emberek. Ahogy mondani szokták, a falvakban, községekben nem számítanak a politikai szervezetek, hiszen szinte mindenki mindenkit ismer, így inkább a jelölt személye jelenti a garanciát. A megszokott független polgármester, független képviselő-testület képet azonban több helyen egészen érdekes felállások árnyalják. A Nógrád megyei Kazáron ugyanis az MSZP–SZDSZ mindent vitt: ott a polgármestert és az összes képviselőt is a baloldali koalíció adja. A polgári oldal több településen is képes volt a tarolásra: Nyírkátán a Fidesz–MDF-, Somogyváron a Fidesz–KDNP-, míg Tótkomlóson a Fidesz– MDF–FKGP-összefogás adja a polgármestert és a teljes testületet. Négy másik településen is homogén eredményt hoztak a választások, Pilisborosjenőn az Összefogás Pilisborosjenőért szervezet, Rácalmáson a Rácalmási Faluvédő Egyesület, Szentkirályon a Vágó János Gazdakör, míg Tiszaburán a Fiatal Romák Országos Szövetsége ért el hasonló eredményt.

Mindenki egy ellen
Számos településen született olyan eredmény, hogy a polgármester mellett a testület nagy részét is ugyanaz a szervezet vagy összefogás adja, de nem az egészét. Így fordulhatott elő, hogy Derecske testületében a 13 képviselőből 12-t a Fidesz–Magosz ad, és egy független városatya jelenti az ellenzéket. Fonyódon a szintén 13 fős képviselő-testületben az MSZP–Somogyért Egyesület –Fiatal Baloldal-összefogás egyetlen képviselője küzdhet ülésről ülésre a polgári oldal 12 fős túlnyomó többsége ellen. Lentiben pedig egy szocialista képviselő jelenti a Fidesz–KDNP ellenzékét.
Fülöpön a polgármester mellett egy független képviselő dolgozik együtt a fideszes testülettel. Ugyanez a helyzet Gerendáson is, de itt a Fidesz szövetségese a helyi gazdakör is. Jánoshalmán szintén egy független képviselő ékelődött be a Fidesz–KDNP–KPE (Kisgazda Polgári Egyesület) dominanciájú testületbe. Tápiószelén pedig civilek adják az egész testületet, a 13 főből 12, valamint a polgármester a Tápiószeléért Társaskör színeiben jutott be, míg a Tápiószelei Polgárok Egyesülete egy képviselője látja el az ellenzéki feladatokat.

Polgármester kontra ellenzéki
testület
Az országban több példa van arra, hogy az egyik oldal jelöltje nyerte el az adott település polgármesteri székét, de a másik oldal alakított ki többséget a testületben. Ez önmagában is érdekes, de ennek egészen rendkívüli változataira is akad példa. Demecseren az SZDSZ–MSZP jelöltje lett a polgármester, de a sors fintora, hogy a 11 fős testületben 9 helyet a Fidesz szerzett meg, s a településvezető csak egy „saját” városatyára támaszkodhat. Nincs könynyebb helyzetben Tápióság MSZP-s első embere sem, mert ott a kilencfős testületben nyolc fideszes képviselő foglal helyet. Drávapiskinben pedig – a település lélekszáma 97 fő – az SZDSZ nyerte el a polgármesteri széket, s szerzett két mandátumot a háromfős helyi testületben.

Ahol a kicsik is labdába rúgtak
A tavaszi választásokon csak öt párt jutott be az Országgyűlésbe. Az ötszázalékos választási küszöb több szervezetnek is megkerülhetetlen akadályt jelentett. Az önkormányzati választás persze más ügy, itt több kicsi is pozícióhoz juthatott, s mint a példák mutatják, néhány szervezet élt is a lehetőséggel. Aszalón és Bárándon két MIÉP-es képviselő jutott be a kilencfős testületbe. A jobboldali radikális párt azonban nem érte be ennyivel, hiszen polgármesteri széket szerzett Pácinban, Tökön és Zalaszántón is, s két képviselőt juttatott be a tokodaltárói képviselő-testületbe. A Jobbik szintén több képviselői helyet szerzett, egyet önerőből Sátoraljaújhelyen, míg Székesfehérvárott 15 olyan képviselő foglal helyet a helyi képviselő-testületben, akit a polgári oldal mellett a Jobbik is támogatott. Önkormányzati pozíciókhoz jutott a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom is. A szervezet Csákánydoroszlón egy mandátumot szerzett, Nagysimonyiban pedig a Fidesszel közösen juttatott be egy képviselőt a helyi testületbe. Borsodbótán a Munkáspárt jutott polgármesteri székhez, míg Egercsehin a Munkáspárt 2006 jelöltje lett a település vezetője. Nagyszénáson a Magyar Kommunista Párt az MSZP-vel közösen szerzett két képviselői helyet. Nagykanizsán a szociáldemokraták jutottak pozíciókhoz, hiszen az MSZDP két képviselői helyet szerzett a helyi testületben.

Óriás-összefogások
A választások gyakori jellemzője, hogy egy-egy jelölt mögé több párt vagy szervezet is felsorakozik. Az is általánosnak mondható, hogy több szervezet vagy politikai erő állít közös listát. Az azonban mégiscsak unikum, hogy Szentendrén hét szervezet állt be a polgári oldal polgármesterjelöltje és képviselőjelöltjei mögé. Az összefogásban a Fidesz, a KDNP, az MDF, a KPE, az MKDSZ, a Fidelitas és a Petőfi Egyesület vett részt. A civil szervezetek általában önállóan indulnak, és legtöbbször abban bíznak, hogy listáról bejuttatnak egy vagy két képviselőt az adott testületbe. Szarvason azonban a civilek is összefogtak, és a Nagycsaládosok Szarvasi Egyesülete, a Tessedik Sámuel Kertbarátkör, a Mozgáskorlátozottak Szarvasi Egyesülete, valamint a Szarvas Város- és Környezetvédő Egyesület közös listája szerzett két mandátumot.

Politikai pályára tévedt szervezetek
Egy-egy települési vagy regionális szinten működő civil szervezet országosan általában nem játszik fontos szerepet. A helyiek is legtöbbször csak akkor kerülnek velük kapcsolatba, ha valamilyen okból szükségük van az adott egyesület, kör vagy klub támogatására, segítségére. Az önkormányzati választáson azonban ezeknek a szervezeteknek egy része megmérette magát, s nem egy önkormányzati képviselőhelyhez is jutott közülük. Abádszalókon a helyi önkéntes tűzoltók szereztek mandátumot, Abonyban pedig az Abonyi Tiszta Udvar, Rendes Ház szervezet jutott képviselői helyekhez.
Csopakon a helyi nyugdíjasklub ért el kimagasló eredményt azzal, hogy két képviselőt juttatott be a helyi testületbe. Edelényben a Túl az Óperencián Edelényi Értelmiségiek a Jövő Nemzedékéért Egyesület szerzett mandátumot, míg Egyeken a Magyarok Világszövetsége jutott be a helyi testületbe. Érpatakon a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Nőszövetség jutott képviselői pozícióhoz, míg Gádoroson a Hagyományőrző és Faluszépítő Egyesület szerzett többséget a helyi testületben. Hajdúsámson horgászai is örülhetnek, hiszen a helyi sporthorgászok egyesülete is önkormányzati mandátumhoz jutott. Maglódon a helyi sportkör és a bűnmegelőzési polgárőrség is két-két képviselői helyet szerzett a testületben. Nagyvázsonyban egy Összefogás Párt elnevezésű politikai szervezet jutott képviselői helyhez. Sárrétudvarin szintén a helyi nyugdíjasklub, míg Tiszafüreden a polgárőrség szerzett mandátumot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.