Kezdődhet a kórházak eladása

Teljes bizonyosságot nyert, amit mostanáig szakpolitikusaink folyamatosan mondtak, hogy az egészségügy átalakításának hátterében ingatlanpanama is állhat – jelentette ki Horváth Zsolt, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja, aki arra az újsághírre reagált, hogy több intézetét megszüntetné, az ingatlanokat pedig eladná az Egészségügyi Minisztérium.

2006. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint az Alkotás utcai Sportkórház, a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet, a hűvösvölgyi Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet a jelenlegi helyén megszűnne, s az így felszabaduló ingatlanokat az egészségügyi tárca értékesítené. A minisztérium a mátrai, a soproni szanatóriumait átadná az önkormányzatoknak, s ez lehetne a sorsa a balatonfüredi szívkórháznak is.
A Parádfürdői Állami Kórház 150 ágyát viszont teljes egészében megszüntetnék. A tárca tájékoztatása alapján az ügyben még nincs végleges döntés. A Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja szerint a főváros legértékesebb egészségügyi ingatlanjait a minisztérium nemes egyszerűséggel át akarja játszani. – Mi azt gondoljuk, hogy ezek az ingatlanok a magyar emberek, az állam tulajdonát képezik, és ezeket az értékeket csak egyszer lehet eladni, s utána soha többet nem lehet viszszaszerezni a „kincseket” – jelentette ki Horváth Zsolt, aki hozzátette: a szóban forgó ingatlanok csodálatos panorámával komoly értéket képviselnek, amelyekben bevásárlóközpontot, szállodát is nyugodt szívvel működtethetnek az új tulajdonosok.
*
Az ellenzéki politikus nem érti, miért kell mindent elvenni az emberektől. – Hamis az a felfogás, hogy a beteg embereknek jó lesz majd valahol a város szélén fekvő betondobozban gyógyulni – tette hozzá. Horváth Zsolt kitért arra is: világosan látszik, hogy a tárcát nem érdekli a megszűnő intézményekben levő funkciók további sorsa. A Magyar Orvosi Kamara is éppen az átgondolatlanságban látja a legnagyobb problémát. – A szerkezetátalakítás nagyon fontos és évek óta várt dolog, abszolút indokolt. Sajnos azonban ezt a nagyon fontos közcélt kapkodással, szakmaiatlansággal, bizonyos kalandor elemekkel megtűzdelve vakvágányra viszik. Közkatasztrófa alakul ki, ami az eredetileg kitűzött jó cél megvalósíthatóságát elodázhatja vagy megakadályozhatja – jelentette ki Éger István, a kamara elnöke, aki a szóban forgó ingatlaneladásokat is éppen emiatt tartja aggályosnak. Kijelentette: először pénzt kellene fektetni a rendszerbe, ezen meghirdetett intézmények ellátókapacitása számára létre kellene hozni új, korszerű intézményt, s amikor ez készen van, akkor szigorú ellenőrzés mellett lehetne értékesíteni a felszabaduló ingatlant, s az érte kapott összeget be lehetne fektetni az egészségügybe. – Alapszabály ugyanis, ha valamit át akarunk alakítani, akkor átmenetileg forrásbővítésre van szükség – tette hozzá. A kamara elnöke leszögezte: a szóban forgó intézmények komoly hazai és nemzetközi hírnevűek, s speciális betegellátási körrel rendelkeznek.
– A beteget úgy helyezik át, ahogy egy kilogramm húst áttesznek egyik hűtőszekrényből a másikba – fakadt ki Éger István.
Az egészségügy átalakításával kapcsolatban sajtótájékoztatót tartott tegnap az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere is. Mikola István nyolc pontban foglalta össze a Fidesz egészségüggyel kapcsolatos követeléseit. Felszólította a kormányt: ne tegye fizetőssé az egészségügyet, ne zárjon be kórházakat, ne „ágylábakban”, hanem betegben gondolkodjon, ne adja el az egészségügyi közvagyont, ne folytasson ingatlanspekulációkat, valamint ne szüntesse meg a szabad orvos- és intézményválasztást, ne vezesse be a több-biztosítós rendszert, illetve a változtatások előtt készítsen hatástanulmányokat.
Az egészségügyi tárca elismerte, hogy kedden az országos intézetek vezetőivel egyeztettek a kórházi struktúrarendszer átalakításáról. – Az első körös megbeszélés fő témája az volt, hogy ezen intézmények hogyan illeszkedjenek a megváltozó struktúrához és hogyan változzon jövőbeni szerepük. A tárca célja az intézmények működésének az optimalizálása, ami vonatkozik mind a személyi, mind a tárgyi feltételekre. A tervezetről további egyeztetéseket folytat a tárca a főigazgatókkal. Két héten belül várjuk a választ arra, hogy az intézetek vezetői hogyan, milyen módon képzelik el az átalakítást. A végső döntést közösen alakítjuk ki – közölte az egészségügyi tárca.
A Népszabadság tegnapi cikkében közölt részleteket a keddi főigazgatói értekezleten kiosztott minisztériumi javaslatból. A lap úgy tudja, hogy jelenlegi helyén megszűnne az Alkotás utcai Sportkórház, a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet, a hűvösvölgyi Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, s az így felszabaduló ingatlanokat az egészségügyi tárca eladná. A minisztérium átadná az önkormányzatoknak a mátrai, a soproni szanatóriumait, s ez lehetne a sorsa a balatonfüredi szívkórháznak is. A Parádfürdői Állami Kórház 150 ágyát viszont teljes egészében megszüntetné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.