Palánk alatt, övön alul – ezzel a címmel jelent meg cikkünk egy hete a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségében (MKOSZ) uralkodó áldatlan állapotokról. Ezután gondoltuk úgy, hogy kiútkeresés gyanánt megkérdezünk egy, a kettészakított sportágban ritkának számító pártatlan szereplőt, mégpedig a törvényességi felügyeletet ellátó Legfőbb Ügyészség képviselőjét. Gyarmati Sándor készséggel állt rendelkezésünkre, de ügyészként nem adhatott interjút. Helyette a sajtóosztálytól kaptunk információt, amely szerint a hivatalos szerv álláspontja világos: a szakszövetség elnöke és törvényes képviselője a május 29-i közgyűlésen „trónra emelt” Németh László, aki a megválasztott négy elnökségi taggal viheti az ügyeket. Múlt héten még nem jegyezte be őt Bartha Ferenc helyett elnöknek a Fővárosi Bíróság, ám ez azóta információnk szerint megtörtént. (Amíg erről Bartha nem kap értesítést, addig fennáll a fellebbezés lehetősége.)
Itt be is fejeződhetne a történet, hogy végre elkezdődjön a szövetség konszolidációja, de nem így történt. A Legfőbb Ügyészség jogi vitába keveredett az MKOSZ főtitkárával. Bodrogváry Ivánt, mint a szövetség nevében aláírási joggal bíró funkcionáriust múlt pénteken mi is megszólaltattuk, de nem erre, hanem egy másik nyilatkozatára reagált az ügyészség úgy, ahogy arról tegnap hírt adtunk: „Minden alapot nélkülözött a szövetség főtitkárának az a nyilatkozata, amely szerint az egyszerű szótöbbséggel megválasztott elnök és a vezetőség megbízatása érvényét vesztette. Alaptalan volt ezzel összefüggésben a Legfőbb Ügyészség állásfoglalására történt hivatkozás.” Bodrogváry tegnap ennek ellenkezőjét közölte a távirati irodával egy július 24-i jelzésre hivatkozva, amelyet a Legfőbb Ügyészség magánjogi főosztálya küldött. „Ha a küldöttgyűlés az alapszabály-módosítást nem fogadja el, úgy kezdeményezni kell a 2006. május 29-i »közgyűlés« tisztségviselő-választási határozatainak hatályon kívül helyezését. Azok tekinthetők megválasztottnak, akik a határozatképes küldöttgyűlés szavazatainak 2/3-át megszerezték.”
Ennek ismeretében Bodrogváry nem kívánja korrigálni korábbi álláspontját. Kérdésünkre hozzátette, az állásfoglaláson Gyarmati Sándor helyett az ügyészség főosztályvezető-helyettesének aláírása szerepelt. Az október 2-i határozatképtelen küldöttgyűlésen általa javasolt november 6-ra összehívandó újabb ülés már nem valósul meg. Helyette a „csonka” elnökség november 11-i százhalombattai összejövetelén jelölik ki a következő küldöttgyűlés időpontját. Muszka Sándor, a grémium tagja érdeklődésünkre elmondta, tanulva a tapasztalatokból, a következő küldöttgyűlésre nem átfogó alapszabály-módosítást, hanem – az ügyészség iránymutatása alapján – a legfontosabb problémákra összpontosító tervezetet fogalmaznak meg. Ám ennek elfogadásához továbbra is kétharmados többség szükséges, ami kétségessé teszi a továbblépést. Muszka Sándor szerint ennek ellenére oldódik majd a cselekvőképtelen állapot, ha Németh László bejegyzésének jogerős végzése megérkezik.
Bemutatjuk Szentpéteri Nagy Richárdot, a baloldal "szakértőjét"