Passzív rendőrség, nyugodt város

Passzívak maradtak a rendőrök november 4-én – ez a „titka” annak, hogy nem történt atrocitás múlt szombaton. A rendőrség szerint az eljárást a kialakult „kényszerhelyzet” miatt nem tudta október 23-án alkalmazni a rendőrség, a nemzetbiztonság pedig a „provokátorok” sikeres elszigeteléséről beszél.

2006. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgynevezett módszertani és taktikai kiscsoportos kiképzést tartottak november 4. előtt a rendőröknek, ami főként a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat tagjait érintette, és többek között ennek köszönhető, hogy békésen zajlottak a gyásznapon tartott demonstrációk – közölte lapunkkal Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Az új taktika lényege leegyszerűsítve az lehet, hogy utasították a civil és az egyenruhás rendőröket, indokolatlanul ne avatkozzanak be a tüntetésekbe, még akkor sem, ha az bejelentetlen helyszínen zajlik.
A szóvivő szerint a november 4-i helyzet annyiban különbözött az október 23-itól, hogy számos demonstráció volt bejelentve a fővárosban, a Rákóczi úton „hangoskodók” pedig a Vörösmarty téri rendezvényhez csatlakoztak. A gyülekezési törvény alapján azonban ha a szervezők nem ellenzik, hogy a demonstrációjukhoz kapcsolódjanak más csoportok, akkor ezt csak indokolt esetben lehet megakadályozni.
Az október 23-i Fidesz-rendezvény esetében viszont „kényszerhelyzet” állt elő, hiszen a tüntetők egy rendőrsorfallal találták szemben magukat, mert az Alkotmány utcában már áttörték a kordont, vagyis támadólag léptek fel. Ebben a helyzetben a rendőrségnek lépni kellett, november 4-én azonban nem követtek el még csak garázdaságot sem a tüntetők – mondta el a szóvivő.
Garamvölgyi László arra a kérdésünkre azonban nem válaszolt, hogy a Fidesz ellenezte-e bármilyen csoport csatlakozását a nagygyűlésükhöz, ki egyeztetett erről a párt képviselőivel, és valójában miből állt a rendőrség új taktikája.
*
Amikor felhívtuk a figyelmét arra, hogy állítása szerint szeptember 17. és november 5. között összesen 27 730 rendőr vett részt a biztosítási intézkedésekben, miközben a megyéknél és a Rebisznél összesen közel négyezer rendőrt képeztek ki arra, hogy csapaterőben rendfenntartásban vegyen részt, azt javasolta, hogy forduljunk Dobozi Józsefhez, a Rebisz parancsnokához, ha a pontos számadatokra vagyunk kíváncsiak. A szóvivő a parancsnok megkeresését javasolta akkor is, amikor arról érdeklődtünk, hogy a rendőrök nagy többsége miért nem viselt azonosítót november 4-én sem, miközben erre törvény kötelezi az eljáró hatósági személyeket.
Dobozi József, a Rebisz parancsnoka azonban megkeresésünkre kijelentette: a tüntetések ügyében csak az ORFK nyilatkozhat, de ha írásban elküldjük a kérdéseinket, azokat továbbítja majd. A kérdéseket elküldtük, de lapzártánkig azokra nem érkezett válasz.
Fontos kérdés lehet az is, hogy Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter november 4. előtt mire alapozta azt a nyilatkozatát, miszerint rendbontásokra lehet számítani a gyásznapon, és mit tett a titkosszolgálat ennek megakadályozására. Vajda Péter, a nemzetbiztonsági szolgálatok szóvivője erről azt közölte lapunkkal: utólag visszatekintve beteljesedett, hogy voltak, akik szerettek volna ráépülni tömegrendezvényekre, és az is, hogy ehhez nem voltak elegen. A november 4-i megemlékezéseket azért sem tudták megzavarni, mert a legális demonstrációk szervezői nem engedték, hogy „a provokátorok a menetük soraiban szivárogjanak”. Ehhez hozzájárult az is, hogy a rendőrség kiválóan együttműködött a nemzetbiztonsági szolgálatokkal – tette hozzá a szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.